Říjen – měsíc imunity

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Říjen byl pro Čínu, praktikující po staletí předávanou moudrost, měsícem zasvěceným ochraně těla. Netuším, jak je tomu dnes, ale dříve prý každý rodič, jemuž leželo na srdci zdraví jeho dětí, sehnal v říjnu kus psího masa a nakrmil s ním své děti. Pes je totiž chápán jako ochránce zdraví lidského těla a shodou okolností je i patronem měsíce října. Sehnat v Číně psí maso nebyl problém tehdy, a není to podle mého problém ani dnes.

U nás je ale jiná situace, a to především kulturně. Ne že by snad psů bylo málo… Pes je loajální strážce svého pána, jeho věrný přítel a vykonavatel všech jeho sebe-nesmyslnějších příkazů. Pomoci psa lze využít na tisíc způsobů. Ač moudrý, pes se svým pánem totiž nikdy nepolemizuje. Pokud jej ale v říjnu zaměstnáme jinak než péčí o tělo, může se nám to v následujících měsících zatraceně vymstít. V říjnu je třeba věnovat se prevenci (u zdravých a silných) nebo zmírňování zdravotních zátěží a léčbě nemocí (u slabých a nemocných). V praxi to znamená následující.

V říjnu se organismus začíná připravovat na jinové (klidné) období roku, kumuluje zásoby, vytváří si energetické rezervy a snaží se zbavit všeho, co by ho mohlo při dlouhodobějším skladování poškodit. Nevyplatí se proto chtít po našem těle začít v říjnu ztrácet na váze, veškeré redukční diety jdou proti logice věci. Naše strava by v říjnu měla být teplá s nižším podílem syrové zeleniny, než tomu bylo v létě. Z konkrétních potravin je vhodné používat ve větším množství česnek (čistí organismus) a kysané zelí (napomáhá správnému osídlení střev a snižuje kyselost vnitřního prostředí). Jako hlavní jídlo je nejlepší začít vařit polévky. Vyzkoušet můžete moji oblíbenou z červené čočky nebo zeleninovou miso polévku s mořskými řasami.

V říjnu tedy podpoříme přirozenou schopnost Psa chránit naše tělo před nepřáteli z vnějšího prostředí. Nebezpečí se ale může skrývat i uvnitř nás v podobě naší psychiky. Nejen, že na nás může padnout nostalgie z toho, že se rok už zase chýlí ke konci, ale může se stát, že na nás padne vyloženě “Psí” nálada. Pes, dobrý přítel těla, je totiž poměrně velký pesimista a strašně málo důvěřuje, pokud jde o cokoli, co se týká jeho schopností. (Nevěří sobě, věří svému pánu.) Může se nám stát, že se budeme cítit, že nestojíme za nic a budeme zalézat do kouta, jen abychom se neztrapnili.

Z přírodních extraktů (kustovnice, kudzu, jinan, rakytník, ženšen, dýňové semínko) doplněnou o důležité vitaminy (C, B6, B9, B12). Vykazuje silné antioxidační vlastnosti, čímž působí proti opotřebování organismu a pomáhá snižovat riziko zdravotních problémů. Zlepšuje krevní oběh, pomáhá detoxikovat organismus podpořením činnosti jater a tlustého střeva, zlepšuje trávení, optimalizuje pH vnitřního prostředí a harmonizuje hormonální systém. Výjimečné účinky má  na správnou funkci nervového systému a díky podpoře tvorby neuro-transmiterů serotoninu a dopaminu (přenašečů nervových impulzů) má velmi pozitivní vliv na udržení dobré nálady. Taková pomoc může být při “Psí” náladě vyloženě k nezaplacení.