Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

01.10.2008
Řepík lékařský mezi významné byliny. Už v historii byl znám jako léčivá rostlina. Historické prameny uvádějí, že zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi, když mu byl podán jako protijed (a zdědil i část jména po něm). Proto také zřejmě byl jeden z jeho historických názvů královská bylina, jinak se mu říkalo řepíček, konopěnec, útrobník, eupatoria a tak dále. Název Agrimonia rovněž pochází ze starého Řecka. Řekové tak označovali jakousi makovitou rostlinu, jejíž jméno bylo řecky argemone či latinsky argimonia (argema byla možná určitá oční choroba, k jejíž léčbě se bylina používala).

 

Je to vytrvalá bylina z čeledi růžovitých (Rosaceae), až 100 cm vysoká, s krátkým dřevnatým oddenkem, přímou, někdy větvenou lodyhou a žlutými květy uspořádanými v klasovitá květenství. Celá rostlina příjemně voní. Roste na suchých loukách, pastvinách, stráních, na mezích, v křovinách a u cest. Jako léčivá droga chutná nahořkle.

 

Řepík lékařský obsahuje mnoho účinných látek, které mohou pozitivním účinkem ovlivňovat náš organismus. Mezi nejvýznamnější látky v něm obsažené patří třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Dále obsahuje v menším množství kyselinu křemičitou, silice, vitamin C a dále silicinamid kyseliny nikotinové, železo, cholin a malé množství saponinů. Pro léčivé účely je sbírána nať. Řepík lékařský má mírně svíravé a močopudné účinky. Dále jsou uváděny příznivé účinky proti některým bakteriím. Třísloviny spolu s flavonoidy a silicí mají totiž adstringentní a protizánětlivé účinky.Proto je doporučován jako doplněk léčby při průjmech, zánětech sliznic, poruchách udržení moči, zánětu močového měchyře, chronických zánětech žaludku a dvanáctníku a jako kloktadlo při bolesti v krku a chronických zánětech horních cest dýchacích. Rovněž některé zdroje uvádějí, že zvyšuje vylučování žluči a upravuje špatnou funkci jater a žlučníku. Některé z tříslovin spolu s flavonoidy se podílejí na choleretickém účinku a mírně tlumí křeče hladkého svalstva. Nicméně lidové užití při cholescystopathii není vědecky ověřeno a odborníci se k němu staví skepticky.Používá se vnitřně i zevně ve formě odvaru, ale dává se například i do mastí. Připravuje se i ve formě bylinného sirupu. Vniřně se dále užívá při lehkých nespecifických průjmových onemocněních a zažívacích obtížích doprovázených nechutenstvím. Zevně se ještě používá k obkladům a koupelím při lehkých povrchových zánětech kůže, drobných poraněních a hemoroidech. Přidává se i do relaxačních koupelí. Dříve se používal i jako barvířská rostlina. Stejné účinky jako řepík lékařský má i jeho blízký příbuzný řepík vonný (Agrimonia procera), který je však mnohem vzácnější. Oba druhy lze snadno zaměnit, ale z terapeutického použití je tato záměna málo významná. Podobné terapeutické užití jako v humánní medicíně (adstringens, antiflogistikum, mírné antiseptikum) má řepík i veterinárním lékařství.

 


Celková nabídka přípravků obsahujících Řepík lékařský.


Související články:
Bylinky a trávící potíže
Boldovník vonný


01.10.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

800,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS