Reishi – houba nesmrtelnosti

cm reishi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Houba Ganoderma lucidum, známá u nás i ve světě jako zázračná houba Reishi, patří mezi nejstarší přírodní léčiva tradiční činské medicíny. Reishi je japonské jméno, čínsky se nazývá ling zhi, což se dá volně přeložit jako „božská houba nesmrtelnosti“. Její český název je lesklokorka lesklá. Ve staré Číně se používala již před čtyřmi tisíci let.

Jak ale vlastně vypadá?

Plodnice (nadzemní orgán rostliny, jehož úkolem je rozmnožování, obvykle „klobouček“) této houby je silně lesklá (působí jako „nalakovaná“), vějířovitá a až třicet centimetrů široká. Její zbarvení se v průběhu vývoje mění. Zprvu je špinavě žlutavé, pak se mění přes kaštanovou, hnědou až do černé. Její okraj je ostrý a měkký. Pro některé zájemce pro jistotu uvádíme, že plodnice nelze konzumovat přímo, jsou poněkud dřevnaté konzistence.

Navíc má výrazně hořkou chuť, což způsobuje obsah látek označovaných odborníky jako latanové terpenoidy. V Číně se z ní vyráběly sirupy či tinktury, nicméně v čínské medicíně je nejčastější formou odvar, který se pije jako čaj.

Je to vlastně parazitická houba, protože infikuje kořeny či pařez hostitele a vyvíjí se z nich. Hostitelem jsou různé stromy, může to být dub, ořešák nebo topol. Obvykle napadá stromy v místě poranění.

Jaký je její význam?

Využití vychází právě ze znalostí čínské medicíny, kde je používána při pravidelné konzumaci pro prodloužení života, odtud označení „houba nesmrtelnosti“. Jako zajímavost uvádím, že měla i pomoci zmírnit následky nemírného popíjení alkoholu, ve staré Číně tedy asi rýžového vína.

Proč ale takto působí a v čem spočívá její tajemství?

Vědci analyzovali obsahové látky a zjistili, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, z minerálů má výrazný obsah železa a selenu a dále obsahuje také výrazně některé vitamíny ze skupiny B. Velmi zajímavý je poměrně vysoký obsah jinak vzácného prvku germánia. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu. Je zajímavé, že kromě lesklokorky nalezneme vyšší obsah germánia i v česneku či kořenu ženšenu.

Obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů, což má vliv na její schopnosti podpořit imunitu (některé z nich jsou působením podobné beta glukanům). U některých z nich vědci zkoumají protinádorové působení. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová. Odborníci uvažují o tom, že tato houba, tradičně doporučovaná na problémy s pamětí, by měla právě díky působení určitých látek ze skupiny terpenoidů i příznivé působení při Alzheimerově chorobě či rovněž obecně u problémů s pamětí a u stařecké demence.

Rovněž tyto látky by měly preventivně působit proti vzniku trombóz (díky obsahu adenosinu) či uvolňování histaminu (z tohoto důvodu je reishi doporučována u alergiků). K jejím příznivým působením na naše zdraví patří celková podpora detoxikace organismu, normalizace hodnoty krevního tlaku, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, je užitečný při alergiích, pomáhá při poruchách spánku či léčbě astmatu a má řadu dalších účinků. Je důležité ovšem zdůraznit, že k významným účinkům patří působení imunostimulační či imunomodulační, což významně podporuje imunitu. Je to zapříčiněno, jak odborníci uvádějí, díky tomu, že obsahuje adenosiny a jinak v přírodě vzácný prvek germanium.

Také zlepšuje buněčný metabolismus, odstraňuje z těla toxické látky nahromaděné v játrech a chrání je před zanášením škodlivinami. Reishi rovněž podporuje fyziologickou funkci jater nebo srdeční oběh a povzbuzuje srdce (obsažené látky zlepšují průtok krve a proto se spotřebuje méně kyslíku).

V Japonsku vědci také pomáhají, že pomáhá odstraňovat poruchy spánku a zmírňovat projevy neurastenie. Právě v Japonsku je díky silné tradici reishi podrobována vědeckým výzkumům, hlavně z hlediska působení proti nádorům a zlepšování Alzheimerovy choroby. Často se výtažek z reishi kombinuje s vitaminem C, protože pomáhá zlepšit příjem polysycharidů obsažených v této houbě.

Pro zajímavost ještě uvedu, jak popisuje působení houby reishi, neboli ling zhi, tradiční čínská medicína. Povahu – neboli termodynamiku má neutrální, což znamená, že se dá použít, jak v případě nemoci s příznakem chladu či horka.

Ganoderma lucidum

Její chuť je označovaná jako sladká a lehce hořká. Sladká chuť znamená, že doplňuje, zvlhčuje a harmonizuje. Právě sladká chuť je v čínské tradiční medicíně často kombinovaná právě s hořkou. Sama hořká chuť znamená sestup, vypouštění, pročištění, vyprázdnění a vysušení vlhka. Kombinace obou chutí doplňuje Jin. Jin a a jang vlastně zobrazují dvě strany jedné mince, je to základní princip tradiční čínské medicíny.

Proto je doporučován při fyzické i psychické rekonvalescenci po nemoci či obecně vůbec u stavu oslabení či vyčerpání či pro posílení. Rovněž se v Číně používá i po oslabení po porodu, ale také v případě padání vlasů v tomto období. Podle čínského učení rovněž díky svému tropismu k srdci dokáže i doplňovat krev srdce a tím uklidňovat ducha Shen. Tento termín znamená ovlivnění psychiky a emocí celého organismu. Reishi je doporučována u stavů, jako je nespavost, bušení srdce, psychická únava, nesoustředěnost, závratě a další podobné stavy.

Reishi má vztah i k plícím. Dokáže transformovat hleny, čímž zastavuje kašel a dušnost. Ze všeho uvedeného je vidět, že tato houba má uplatnění jak v tradiční čínské, tak i v moderní medicíně.