Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Regevit

14.12.2012

Nový přípravek Regevit, který se objevil v našem sortimentu, obsahuje výtažek z rostliny rdesno mnohokvěté, latinsky Polygonum multiflorum. Rostlina pochází z Číny a v různých článcích a studiích se můžeme setkat s přepisem jejího čínského jména jako Fo Ti či He Shou Wu.

Rdesno pochází z čeledi Polygonaceae. Je to víceletá vytrvalá popínavá rostlina dorůstající výšky až deseti metrů. Má červenohnědé dřevnaté kořeny a červeně nachovou, lysou a v horní části rozvětvenou lodyhu. Květy jsou bílé a plody rdesna mají podobu trojbokých hladkých bílých nažek.

 

Zkušenosti s rdesnem jako léčivou rostlinou pocházejí z poznatků tradiční čínské medicíny, kde má nezaměnitelně významné postavení. Je v ní používáno jako jedno z nejsilnějších přírodních tonik pro obnovu vitality a mužnosti. Již staří Číňané uváděli, že je tato rostlina prospěšná pro játra, reprodukční, močový a kardiovaskulární systém. Kořeny a stonek rdesna mají podle těchto poznatků účinek antibakteriální, snižující hladinu celkového cholesterolu, působí proti křečím a dále mají adstringentní a kardiotonický účinek. Rovněž mají pomáhat snižovat hladinu krevního cukru, působit sedativně (nespavost, neurasténie) a jako celkové tonikum.

 

Samotný kořen je v tradiční čínské medicíně užíván vnitřně k vyrovnání hormonální nerovnováhy při menstruačních a klimakterických potížích. Dále je používán k léčbě zácpy u starších lidí, vysoké hladině celkového cholesterolu či dokonce při zduření lymfatických uzlin. Tím ovšem výčet oblastí, kde jsou jednotlivé části rdesna v tradiční čínské medicíně používány, nekončí – jsou používány jako jaterní a ledvinové tonikum, na posílení krvetvorby, dále na posílení tvorby svalů a mají zabraňovat předčasnému šedivění a vypadávání vlasů (předpokládá se, že mají blokovat u mužů přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, která za vypadáváním stojí). Rovněž se užívají na podporu imunity, pro zvýšení tvorby erytrocytů (červených krvinek), zlepšení paměti či zabránění řídnutí kostí.

 

Rdesno je v této medicíně používáno i zevně – při akné, dermatitidě, dermatofytóze, odřeninách a krvácejících či infikovaných ranách.

 

Kořeny se sbírají na podzim, přednostně od rostlin starých tři až čtyři roky, kdežto stonky se sbírají při pozdním létě či raném podzimu. U obou platí, že se suší a uchovávají pro další použití.

 

Nežádoucích účinků je velmi málo, uvádějí se žaludeční potíže a vyrážka. Rdesno by neměly užívat v žádné formě těhotné a kojící ženy.

 

Používá se v řadě lékových forem – ať už samotné kořeny nebo ve formě prášku, kapslí, roztoku či tonika.

 

Základní látka patří mezi stilbenové glykosidy a má velmi dlouhý chemický název – 2,3,5,4 – tetrahydroxystilben-2-0-beta-D-glucosid. U této látky byl zjištěn antioxidační a protizánětlivý účinek. Rovněž má působit proti rozvoji aterosklerózy. Pro její pozitivní působení na paměť a učení někteří vědci uvažují o jejím využití v případě Alzheimerovy nemoci. Dále kromě již zmiňovaného snížení hladiny celkového cholesterolu také snižuje hladinu triacylglycerolů.

 

Obsah dalších látek je velmi variabilní, záleží, v kterých oblastech se sbírá. Z obsažených minerálů se uvádí hliník, měď, draslík, hořčík, dokonce stroncium či titan a z nežádoucích dokonce občas arsen. To je právě důvodem, proč doporučit užívání této rostlinné drogy ve formě prověřených doplňků stravy.

 

Z dalších látek obsahuje chrysofanol, fyscion, emodin, aloeemodin, rein a další rostlinné složky. Ze všech zmiňovaných informací vyplývá, že rdesno mnohokvěté bude jako významná léčivá rostlina používané staletí až tisíciletí v tradiční čínské medicíně nadále středem zájmů vědců usilujících objevit nové látky při boji proti nebezpečným nemocem.

 

Doplněk stravy Regevit naleznete v naší nabídce.


Související články a videa:
Regevit - praktické zkušenosti s dávkováním
Regevit - pro lepší odolnost naší psychiky
Výživa v souladu s ročními dobami podle tradiční čínské medicíny
Orgánové hodiny z pohledu čínské medicíny
VIDEO: Cordyceps - poklad Tibetu
Rdesno velkokvěté - pojďme zabojovat proti úzkostem


14.12.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS