Recidivující afty

cm usta jazyk

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Recidivující afty jsou velmi často se vyskytující onemocnění dutiny ústní chronického charakteru. K dalším názvům patří aftózní stomatitida či benigní afty. Důležité je, že se jedná o dlouhodobé onemocnění, které může trvat velmi dlouho. Během této doby se střídá akutní fáze, kdy dojde k výskytu aft s fází klidovou. Jedná se o vznik bělavých aftů na sliznici dutiny ústní. Jsou malé a připomínají drobné flíčky. Hodně záleží na jejich množství a umístění v dutině ústní.

V horších případech mohou svou bolestivostí způsobovat potíže při konzumaci potravy, pití, ale také ztěžovat výslovnost a komunikaci. Pacient potom musí potravu přijímat hlavně v tekuté formě a dochází k ochuzení potravy o důležité složky. Rovněž je zhoršena ústní hygiena.

Účinnou léčbu ztěžuje fakt, že nevíme, co je přesně příčinou výskytu aftů. Vědci vyslovili řadu teorií, ale žádná z nich se jednoznačně nepotvrdila. Byla uváděna oslabená imunita (to může přispívat k většímu riziku vzniku aftů), herpesviry (studie doposud spíše zamítly), dědičnost (zvyšuje riziko), nevhodná potrava (mezi nejčastější potraviny, které mohou zapříčinit vznik aftů patří ovoce, ořechy, čokoláda a další).

Jednou z dalších příčin může být mechanické poškození dutiny ústní – úlomkem zubu, špatně padnoucí protézou, nevhodným zubním kartáčkem či jídlem s ostrými konci, jako jsou například bramborové lupínky, kde navíc může dráždit sůl a koření, které obsahují. Odborníci také diskutovali nad možností, zda vznik aftů nezapříčiní nedostatek některých vitamínů a minerálů ve stravě. Uvažuje se o železu, kyselině listové, vitamínech ze skupiny B, hlavně o vitaminu B12, cyanocobalaminu. Roli může hrát také zdravotní stav – výskyt aftů doprovází řadu závažných onemocnění – HIV pozitivní pacienty, Crohnovu nemoc, celiakii a další.

Možnosti léčby jsou různé, v řadě případů se jedná o podpůrná opatření. Z doplňků stravy lze užívat multivitamíny obsahující zmíněné nedostatečné vitamíny a minerály a doplňky stravy podporující imunitu.

K potírání postiženého místa lze použít výtažky z léčivých rostlin, které jsou často kombinovány v přírodních přípravcích. Užitečný doplněk léčby jsou i výtažky z grapefruitových jadérek, které můžeme nalézt v přípravcích greposept. Ke kloktání se dá použít odvar ze šalvěje lékařské.

Nemocný může také přijmout řadu doplňkových opatření, které zmírní průběh nemoci. Zvolíme měkký zubní kartáček. Ke kloktání lze použít silnou ústní vodu. Vyhýbáme se nevhodným potravinám, jako jsou zmíněné bramborové lupínky. Ke zmírnění akutních potíží lze cucat kostku ledu.