Řebříček obecný, léčivá ženská záležitost

ebříček e1599827304755

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Letos, na loukách v Jizerských horách, kam jsme zavítali na sklonku srpna, jsem si stihla ještě nasbírat úžasnou, voňavou mateřídoušku, ale také řebříček obecný, kontryhel či topolovku, kterou jsem objevila s neskrývanou radostí, protože tahle slezová růže, rovná se u mne objevu nové hvězdy na nebi. Řebříček znám sice již dlouho, nicméně, poprvé jsem si jej opravdu nasbírala až letos. Zvláštně a omamně voní a čaj z něj, byť je lepší pít pouze v doprovodu podobných bylin, je dalším výjimečným zážitkem.

Ve své podstatě hovoříme 15-80 cm vysoké bylině, která však může dosahovat až jednoho metru. Mívá plazivý, bohatě větvený oddenek a přímou, tuhou, bohatě listnatou chlupatou lodyhu. Listy jsou střídavé, jejichž tvar připomíná žebřík, odtud pak plyne název řebříček. Květenství tvoří chocholičnatá lata složená z velkého počtu drobných úborů. Korunky květů mohou mít bílou či narůžovělou barvu, vnitřní květy jsou žlutavé. Bylina kvete od června do září, plodem jsou stříbrošedé křídlaté nažky. Z celé rostliny jsou nejúčinnější právě květy.

Řebříček patří mezi hojné bylinky, vyskytuje se na loukách, stráních, mezích, pastvinách, ale i mýtinách, u cest, na rumištích, na polích, shledat se s ním můžeme také na svých zahradách.

Co, kdy a jak sbíráme

Sbíráme všechny druhy řebříčku, bílé či růžové. Sbíráme kvetoucí nať či samotná květenství, nejlépe v dopoledních hodinách. Jako všechny siličnaté byliny jej sušíme při teplotě do 35 °C, ve stínu. Osobně velmi ráda sbírám celé bylinky, které pojím k sobě, následně pak rozdělím do několika svazků, zavážu a suším květenstvím dolů. Bylina výrazně neopadává, po nasušení pak uchovávám vcelku, před přípravou nasekám. Takovým způsobem zachováváme co nejvíce účinných látek.

Řebříček v lidovém léčitelství

Řebříček řadíme mezi uznávané, ženské bylinky. Tlumí krvácení a potlačuje křečovité menstruační bolesti. Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, čímž prospívá chuti k jídlu, tiší kašel i astmatické záchvaty a kladně ovlivňuje krevní oběh. Působí močopudně a desinfekčně. Pomáhá při pomočování. Mírně snižuje krevní tlak.

Řebříček užíváme ponejvíce ve směsích, krátkodobě, při předávkování se mohou objevit vyrážky, závratě, omámení a bolesti hlavy.

S oblibou je také užíván zevně, pomáhá při špatně se hojících ranách, kožních defektech, nedostatečně prokrvené pokožce, hemoroidech či zánětech ústní dutiny.

Jan Černý ve své knize Knieha lékarska, kteráž slove herbář aneb zelinář, vydané v roce 1517 píše:

Řebříček, latině millefolium anebo Achilea, německy Garben. Achilles, král řecký, rány čerstvé jím hojil. U víně vařiti a vymývati a obkládati. Horkého a suchého přirozenie, rány svaluje a bez otoku léčí. Raka umrtvuje, smrad rány odjímá, červy moří, zlé maso zžiera, krev sraženú rozpouští. V francké nemoci ústa jím vymývati dobré jest.

Odvar na koupele, výplachy a obklady:

  • 6 lžic řezané natě
  • ½ l vody

Odvarem oplachujeme krvácející a otevřené rány. Otoky, pohmožděniny, popraskané ruce, vyrážky nervového původu. Používáme jej k výplachu nosu při krvácení, při zánětu dásní a k odstranění zápachu. Sedací koupel se aplikuje při hemoroidech.

Při menstruačních potížích si připravte tento nálev:

2 špetky řebříčku louhujte 10 minut v šálku horké vody a po tři dny před menstruací pijte jeden šálek. Bylinku lze velmi dobře kombinovat s kontryhelem.

Trápí-li vás zažívání, lze připravit taktéž řebříčkové víno

  • 50 g sušené byliny řebříčku
  • 1 litr bílého vína

Louhujeme 8 dní, následně přecedíme, při trávicích potížích pijeme před jídlem 50 ml tohoto vína.

Sedací koupel z řebříčku při zánětech vaječníků

100 g čerstvé natě vložíme na noc do studené vody, následující den zahřejeme a přidáme do koupele.

Nechť je váš konec léta co nejvíce barevný, plný darů, kterých je stále okolní příroda plna.

V článku jsou použity informace z knih:

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

Přírodní lékárna, byliny z klášterní zahrady. Euromedia group, a.s., 2016. 284 str. ISBN 978-80-7549-296-8.