Rdesno velkokvěté – pojďme zabojovat proti úzkostem

cm rdesno hadi koren

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti lidé hledají přírodní prostředky, které by jim pomohly lépe čelit realitě dnešního světa s jeho uspěchaným životním tempem, vzrůstajícími pochybnostmi a obavami před čímkoliv. Není divu, že toto vše vyvolává úzkosti, strach a nervozitu, což oslabuje nejen psychiku, ale v celkovém dopadu také imunitu a všeobecnou odolnost člověka.

Právě proto hledají lidé cesty, jak si pomoci a značná část z nich hledá pomocníky v říši léčivých rostlin. Jednou těchto rostlin je rdesno velkokvěté (Polygonum multiflorum). Jako rostlinná droga se z ní používá její zpracovaný kořen.

První, kdo přišli na význam této rostliny, byli již tradičně Číňané. Název rdesna velkokvětého se dá přepsat do latinky jako “He shou wu” neboli volně přeloženo “černé vlasy”. Toto jméno symbolizuje dlouhověkost v podobě černých vlasů, které s postupujícím věkem nešednou a nevypadávají. V tradiční čínské medicíně je kořen rdesna velkokvětého ceněn hned pro několik příznivých přínosů pro zdraví nemocného. Pomáhá optimalizovat hladinu krevního tlaku a snižovat hladinu triglyceridů, pomáhá při léčbě zácpy, zlepšuje stav reprodukčního systému, posiluje sexuální vitalitu, detoxikuje ledviny, játra a močový trakt, podporuje u žen rovnováhu menstruačního cyklu a samozřejmě-zabraňuje šednutí vlasů.

Popularita rdesna velkokvětého z něj učinila přirozeně objekt zájmu u odborníků. Izolovali z jeho kořene více než sto přírodních látek (označovaných jako fytochemikálie), z kterých můžeme uvést stilbeny, flavonoidy, chinony nebo antrachinony. Specifické postavení má derivát antrachinony, emodin, který působí projímavě a je zřejmě důvodem, proč je rdesno velkokvěté v tradiční čínské medicíně používané proti zácpě. Do stejné skupiny patří další obsahová látka, rhein, která rovněž působí projímavě. Obě látky můžeme najít například ve známém rostlinném projímadlu sena (Cassia sena), jak v jejich listech, tak v plodech (luscích).

Je vcelku přirozené, že se zkoumání jednotlivých látek věnují čínští odborníci a publikovali na toto téma také nejvíce odborných článků. I když jejich poznatky jsou na úrovni klinických testů a laboratorních pokusů (nemůžeme je položit na stejnou úroveň jako registrované léky), nicméně jejich zjištění jsou velmi pozoruhodná a v mnohém potvrzují význam, jaký přikládala rdesnu velkokvětému tradiční čínská medicína.

Prospěšnost rdesna velkokvětého

Užívání rdesna velkokvětého může být prospěšné pro snížení hladiny cholesterolu, pomáhá tlumit průběh zánětlivých procesů v těle, optimalizuje stav imunitního systému (tzv. imunomodulační působení), dokonce někteří uvažují o jeho použití při léčbě rakoviny. Důležitá je také potvrzená vlastnost, že ochraňuje nervové buňky před jejich poškozením, takže by mohl pomoci například při prevenci nebo i léčbě Alzheimerovy choroby. Rovněž pozitivní skutečností je, že obsažený stilbenový glykosid vykazuje vysokou antioxidační aktivitu, takže může pomoci ochraňovat náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

Avšak tím příznivé působení látek obsažených v kořeni rdesna velkokvětého ještě nekončí. Nyní se dostáváme k názvu našeho článku – psychické rovnováze a zmírnění úzkostných stavů.

Již v tradiční čínské medicíně bylo rdesno velkokvěté používané při léčbě nespavosti a prospěšné při zmírňování úzkostných stavů. Ačkoliv v evropské ani americké literatuře nejsou zatím na toto téma k dispozici články, odborníci připustili možnost, že kořen této rostliny může příznivě působit na zmírňování napětí nebo při nespavosti. Přesto jsou nutná ještě další klinická hodnocení Polygonum multiflorum, aby bylo možné zhodnotit jak účinnost, tak i bezpečnost obsažených látek pro léčbu některých psychických problémů.

Výzkumy však potvrdily i skutečnost, že rdesno velkokvěté může, zejména díky obsaženým derivátům antrachinonu, jako jsou emodin či rhein, také při vyšších dávkách působit negativně na játra (hepatotoxicita), ledviny (nefrotoxicita) a na plod v těle matky (embryonální toxicita). Proto by zdraví lidé neměli užívat vyšší, než jsou doporučené dávky této rostliny, poté by riziko mělo být nepatrné. Používání sušeného extraktu z kořene rdesna velkokvětého i doplňků stravy, které jej obsahují, by se tedy měli vyvarovat lidé s nemocnými játry, ledvinami a těhotné (a kojící) ženy. U zdravých lidí (s výjimkou dětí, těhotných a kojících žen) by užívání rdesna při správném dávkování mělo přinášet jen pozitivní efekt na zdraví.