Rdesno blešník (Persicaria lapethifolia)

Rdesno blešník (Persicaria lapathifolia) je jednoletá rostlina, která může dorůst až do výšky 150 centimetrů. Její zelená až načervenalá lodyha je většinou vzpřímená, ale může být i poléhavá. Kopinaté tmavě zelené listy jsou vejčitého tvaru. Drobné žlutozelené květy vyrůstají v chudých svazečcích. Plodem je hnědá lesklá nažka čočkovitého tvaru.

Je řazena do čeledi Polygynaceae (rdesnovité). Pochází původem z Evropy i Asie, ale vyskytuje se také v Severní Americe, Austrálii i na severu Afriky. V České republice na rdesno blešník můžeme narazit na mnoha místech. Je považován za plevelnou rostlinu. Jako rostlinná droga se z ní sbírá nať. Také je známá pod názvem vrbice bílá. Nejvíce roste na živiny bohatých, silně kyselých půdách s podílem jílu. Z přírodních látek obsahuje třísloviny, flavonoidy, rutin, hořčiny, organické kyseliny, silice, vosky, vitamín C a K a minerální látky.

V tradičním lidovém léčitelství se používá proti průjmu, jako močopudný prostředek, ale také na podporu rozpuštění močových kamenů a při infekčních nemocech močových cest. Rovněž také ovlivňuje srážlivost krve (přesněji řečeno zvyšuje srážlivost krve) – proto se v přírodním léčitelství dříve používal při sklonech k modřinám, krvácení z nosu nebo nadměrné menstruaci. Ze zmíněného však vyplývá, že ho nesmějí v žádném případě užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve – kteří mají v diagnóze například cévní choroby požadující ředění krve, např. trombóza, ucpávání cév, anginu pectoris, infarkt nebo mozkovou příhodu. Některé zdroje uvádějí i její protizánětlivé působení. Obvykle z něj bylinkáři připravovali odvar. Také je zaznamenáno, že dříve léčitelé při zvýšené menstruaci kombinovali rdesno blešník s přesličkou a kontryhelem.

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.