Raynaudův syndrom a Raynaudova nemoc

Raynaudův syndrom patří mezi nemoci projevující se zdánlivě nenápadnými příznaky, které mohou být ale i signálem závažné nemoci. K jejím charakteristickým příznakům patří bělání kůže prstů. To může vést až poškození tkáně a rovněž výjimečně i k amputaci postiženého prstu. Prsty bělají proto, že dochází k pozastavení přítoku krve.

Často můžeme zaměnit Raynaudův syndrom s Rayunadovou nemocí

Raynaudova nemoc mívá projevy mírnější. Příčinou Raynaudovy nemoci je náhlé zúžení tepének zásobujících prsty. Nedostatečný přívod krve s kyslíkem pak vede ke zblednutí kůže na prstech.Toto zblednutí může být spojené s nepříjemnými, někdy až bolestivými pocity v postižené ruce a prstech. Proč se tepénky u některých lidí takto zužují, není zatím jasné. Po určitém čase (desítky minut) se tepénky opět rozšíří a prsty zčervenají – překrví se. Raynaudova nemoc mívá vztah ke stresu a k prochladnutí, je častější u žen. Negativní vliv na její vznik má i kouření. Prsty nebývají nijak vážně ohroženy.

Ryanaudův syndrom má s Raynaudovou nemocí společné zbělávání prstů v důsledku pozastavení přítoku krve do prstů. Zde již je ale příčina jiná než u Raynaudovy nemoci. V tomto případě se jedná o důsledek jiné choroby – některé autoimunitní nemoci, práce s vibrujícími nástroji, nádor, arterioskleróza, onemocnění cév, hematologická nebo neurologická onemocnění, poruchy pohybového aparátu nebo syndrom krčního žebra. Může se jednat také o příznak otravy těžkými kovy jako arzén či olovo, některými houbami či ergotaminem. Výjimečně se může jednat o nežádoucí účinek u některých léků (klonidin, noradrenalin).

Raynaudův syndrom mívá projevy těžší. Mnohdy jde o dlouhodobé omezení až zastavení přítoku krve do postižené ruky, které tkáně ruky a prstů nebezpečně poškodí nedostatkem kyslíku. Při dlouhodobém působení vyvolávajícího faktoru může začít docházet k odumírání tkání a na prstech může vzniknout gangréna.

Při zbělávání prstů je nejprve třeba vyloučit všechny příčiny Raynaudova syndromu. Pokud je všechny vyloučíme, mluvíme o Raynaudově nemoci. Rozhodně je dobré zkusit nahmatat pulz na postižené horní končetině. Je-li pulz oslabený, svědčí to pro zhoršené prokrvení dané končetiny. Základním úkolem lékaře, k němuž zajdete s modrajícími prsty, je rozlišit obě diagnózy a v každém případě pacientovi doporučit podrobná vyšetření.

Nemoc se nesmí podceňovat

Daleko častěji studenými končetinami trpí ženy (až devadesát procent). Základní příčiny odborníci vidí v chladu a stresu. Zdánlivě to vypadá, že je obtížné zde něco dělat, ale není tomu tak. Důležité je dodržet doporučená režimová opatření: udržovat ruce a nohy v teple, nenosit nic utaženého (raději tedy volnější boty i rukavice, aby se dalo prsty pohybovat), do výrazných mrazů nosit klidně i dvoje rukavice a také je důležité se snažit neprochladnout, tedy ani v létě, například při koupání.

Odborníci přes celostní medicínu pacientům doporučují detoxikovat z těla kyseliny a povzbudit játra, konkrétně doporučují v nějaké formě užívat ostropestřec, a také i lecitin.

K prokrvení organismu je celkem možné užívat mátu, koenzym Q10, ginkgo bilobu nebo yuccu. Je důležité nekonzumovat cukr a pečivo z bílé mouky, vhodné jsou borůvky a vitamíny ze skupiny B.

Dále je nutné vynechat uzeniny, margaríny, koření včetně kečupu, příliš kyselé, těžké a přepálené pokrmy. Dále je možné doporučit autogenní trénink a také koupele rukou i nohou střídavě v chladné a teplé vodě. Velice vhodné jsou masáže zad měsíčkovým olejem. Také je třeba vždy sedět narovnaný a během několikrát věnovat pozornost hlubokému dýchání. Ruce a nohy je dobré zbytečně nemáčet, i když hygienu je samozřejmě nutno dodržovat. Dále je nutno vynechat nikotin a kofein. Také je třeba dodržovat pitný režim, z ovoce a zeleniny je dobré jíst hlavně kiwi, třešně, broskve, chilli papričky, zázvor, papriky či výrobky ze sóji. Rovněž je dobré užívat přípravky z čínského ženšenu.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.