Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Raynaudův syndrom a Raynaudova nemoc

11.07.2013
Ruce Raynaudův syndrom patří mezi nemoci projevující se zdánlivě nenápadnými příznaky, které mohou být ale i signálem závažné nemoci. K jejím charakteristickým příznakům patří bělání kůže prstů. To může vést až poškození tkáně a rovněž vyjimečně i k amputaci postiženého prstu. Prsty bělají proto, že dochází k pozastavení přítoku krve.

Často můžeme zaměnit Raynaudův syndrom s Rayunadovou nemocí

Raynaudova nemoc mívá projevy mírnější. Příčinou Raynaudovy nemoci je náhlé zúžení tepének zásobujících prsty. Nedostatečný přívod krve s kyslíkem pak vede ke zblednutí kůže na prstech.Toto zblednutí může být spojené s nepříjemnými, někdy až bolestivými pocity v postižené ruce a prstech. Proč se tepénky u některých lidí takto zužují, není zatím jasné. Po určitém čase (desítky minut) se tepénky opět rozšíří a prsty zčervenají – překrví se. Raynaudova nemoc mívá vztah ke stresu a k prochladnutí, je častější u žen. Negativní vliv na její vznik má i kouření. Prsty nebývají nijak vážně ohroženy.

 

Ryanaudův syndrom má s Raynaudovou nemocí společné zbělávání prstů v důsledku pozastavení přítoku krve do prstů. Zde již je ale příčina jiná než u Raynaudovy nemoci. V tomto případě se jedná o důsledek jiné choroby - některé autoimunitní nemoci, práce s vibrujícími nástroji, nádor, arterioskleróza, onemocnění cév, hematologická nebo neurologická onemocnění, poruchy pohybového aparátu nebo syndrom krčního žebra. Může se jednat také o příznak otravy těžkými kovy jako arzén či olovo, některými houbami či ergotaminem. Výjimečně se může jednat o nežádoucí účinek u některých léků (klonidin, noradrenalin).

 

Raynaudův syndrom mívá projevy těžší. Mnohdy jde o dlouhodobé omezení až zastavení přítoku krve do postižené ruky, které tkáně ruky a prstů nebezpečně poškodí nedostatkem kyslíku. Při dlouhodobém působení vyvolávajícího faktoru může začít docházet k odumírání tkání a na prstech může vzniknout gangréna.

 

Při zbělávání prstů je nejprve třeba vyloučit všechny příčiny Raynaudova syndromu. Pokud je všechny vyloučíme, mluvíme o Raynaudově nemoci. Rozhodně je dobré zkusit nahmatat pulz na postižené horní končetině. Je-li pulz oslabený, svědčí to pro zhoršené prokrvení dané končetiny. Základním úkolem lékaře, k němuž zajdete s modrajícími prsty, je rozlišit obě diagnózy a v každém případě pacientovi doporučit podrobná vyšetření.

 

Nemoc se nesmí podceňovat

Daleko častěji studenými končetinami trpí ženy (až devadesát procent). Základní příčiny odborníci vidí v chladu a stresu. Zdánlivě to vypadá, že je obtížné zde něco dělat, ale není tomu tak. Důležité je dodržet doporučená režimová opatření: udržovat ruce a nohy v teple, nenosit nic utaženého (raději tedy volnější boty i rukavice, aby se dalo prsty pohybovat), do výrazných mrazů nosit klidně i dvoje rukavice a také je důležité se snažit neprochladnout, tedy ani v létě, například při koupání.

 

Odborníci přes celostní medicínu pacientům doporučují detoxikovat z těla kyseliny a povzbudit játra, konkrétně doporučují v nějaké formě užívat ostropestřec, a také i lecitin.

 

K prokrvení organismu je celkem možné užívat mátu, koenzym Q10, ginkgo bilobu nebo yuccu. Je důležité nekonzumovat cukr a pečivo z bílé mouky, vhodné jsou borůvky a vitamíny ze skupiny B.

 

Dále je nutné vynechat uzeniny, margaríny, koření včetně kečupu, příliš kyselé, těžké a přepálené pokrmy. Dále je možné doporučit autogenní trénink a také koupele rukou i nohou střídavě v chladné a teplé vodě. Velice vhodné jsou masáže zad měsíčkovým olejem. Také je třeba vždy sedět narovnaný a během několikrát věnovat pozornost hlubokému dýchání. Ruce a nohy je dobré zbytečně nemáčet, i když hygienu je samozřejmě nutno dodržovat. Dále je nutno vynechat nikotin a kofein. Také je třeba dodržovat pitný režim, z ovoce a zeleniny je dobré jíst hlavně kiwi, třešně, broskve, chilli papričky, zázvor, papriky či výrobky ze sóji. Rovněž je dobré užívat přípravky z čínského ženšenu.

 

Celková nabídka přípravků na krvetvorbu.


Související články:
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný)
Stresovaný, unavený člověk
Ženšen - Panax ginseng c. a. Mey


11.07.2013
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

154,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS