Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Rakovina prostaty a její příznaky

30.06.2015
Rakovina prostaty Rakovina prostaty je v současnosti strašákem řady mužů. Je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u evropských mužů. Samotná prostata je přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech, váží zhruba 20 gramů, a je umístěna pod močovým měchýřem a jako prstenec obkružuje močovou trubici.

Rakovina prostaty - příznaky

Je důležité si rakovinu neplést s benigní hyperplazií prostaty, kdy dochází k pouhému zvětšení prostaty. Benigní hyperplazie je osudem všech mužů, kteří se dožijí vyššího věku s funkčními varlaty. Projevuje se poruchami močení (častá mikce, noční mikce, slabý proud moči a další příznaky). Důvodem je, že měchýř neudrží moč. Riziko spočívá v tom, že část moče měchýř prostě nevypudí a tato zbytková moč (odborně postmikční reziduum) přetrvává a může být zdrojem infekce, k dalším rizikům patří poškození ledvin díky refluxu (návratu) moče do ledvin. V současné době se tento zdravotní problém léčí léky, které patří do skupiny blokátorů alfa-adrenergního receptoru. Používají se i výtažky z léčivých rostlin (Serenoa repens, Pygeum africanum, Urtica dioica), ať už ve formě přírodních přípravků či registrovaných léků. Výtažek ze serenoy lze například najít v přípravku Prostamax, výtažek z urticy diocy čili kopřivy dvoudomé lze najít v přípravku Vrbovková směs a Pygeum africanum (slivoň africká) se nachází v přípravku PM Elixír na prostatu. Urologové také doporučují pití čaje z vrbovky malokvěté. Možné je také operační řešení, které spočívá ve zmenšení objemu prostaty či v jejím úplném odstranění.

 

Zánět prostaty

K dalším zdravotním komplikacím patří zánět prostaty, který může být akutní či chronický. Zánět je charakterizován bolestmi v oblasti malé pánve, hráze či spodiny močového měchýře, která proniká do jiných oblastí těla. K charakteristickým příznakům patří horečka a zimnice, častější nucení k močení, bolest při močení, dále výtok z močové trubice, bolest (v rozkroku, tříslech nebo podbřišku při pohlavním styku apod.) nebo poruchy erekce či bolesti při orgasmu. Léčba spočívá vždy v nasazení antibiotik, v případě chronického zánětu prostaty ještě lékaři přidávají alfa blokátory, protizánětlivé léky a analgetika. Zde je potřeba přijmout řadu režimových opatření, z nichž je možné uvést pravidelný příjem tekutin, pravidelné močení, dlouho nesedět na vyhřátých místech či v jedné pozici, nejíst dráždivá jídla, nejezdit na kole či koni, krátkodobá sexuální abstinence a další opatření.

 

Vyšetření prostaty

Co se týče samotné rakoviny prostaty, té bohužel spolehlivě nelze předejít. Hlavní metodou je pravidelné vyšetření prostaty. Spočívá jednak ve vyšetření prostaty přes konečník a jednak v odběru krve na ukazatel aktivity prostaty, který je označován jako prostatický specifický antigen (PSA). Výše jeho hodnoty může být znamením pro urologa, zda je dotyčný pacient více ohrožen rakovinou prostaty. Zvýšení její hodnoty ale nemusí nutně souviset s rakovinou prostaty, může to být způsobeno již popsanými zdravotními problémy, jako benigní hyperplazie prostaty, zánět prostaty. Také to může být známkou aktivity prostaty po masáži prostaty. Dále se uplatňují metody plošných vyhledávání nemocných v rámci preventivní detekce, tzv. screening. V případě karcinomu prostaty je třeba, aby zvýšené hodnoty PSA byly doprovázeny příznaky, jako je časté močení v noci (nykturie), přes den (polakisurie), nucení na močení (urgence), únik moči po vymočení, slabý proud nebo obtížné močení (dysurie) nebo pocit nedostatečně vyprázdněného močového měchýře nebo krev ve spermatu nebo v moči. V případě pokročilé rakoviny se k tomu může přidružit trvalá bolest v bocích nebo zádech, hubnutí, bledost, celková slabost a výrazné otoky dolních končetin. Platnost teorie o rakovině pacienta musí lékař potvrdit bioptickým průkazem nádoru v prostatě. Biopsie se nejčastěji provádí přes konečník pod ultrazvukovou kontrolou. Před samotným vyšetřením je nutností důkladné vyprázdnění konečníku a antibiotická profylaxe.

 

Prostata a její léčení

Jaké jsou v současnosti způsoby léčby karcinomu prostaty? To by bylo na dlouhý článek, uvedu jen základní trendy. Pokud lékař hned nepřistoupí k operaci, provádí se tzv. aktivní sledování. Jedná se o novější termín. Představuje cílené rozhodnutí pacienta s karcinomem prostaty s nízkým stupněm rizika neléčit, ale pouze pečlivě sledovat a léčbu zahájit při přesně definovaných známkách progrese onemocnění. Cílem je zde pacienta vyléčit bez operace. Důvodem k tomuto režimu je oddálit nežádoucí účinky radikální léčby (zátěž operačního výkonu, porucha erekce, únik moči) až do zdravotní situace, kdy se zvýší aktivita nádoru a nastává potřeba radikálního řešení.

 

Z hlediska pokročilosti je možné rakovinu prostaty rozdělit na tři kategorie. Odborníci uvádějí, že lokalizovaný karcinom je ohraničen pouze na prostatu, lokálně pokročilý přesahuje přes pouzdro žlázy nebo postihuje pánevní mízní uzliny a metastatický zakládá vzdálená ložiska, nejčastěji v kostech. Pětileté přežití dosahuje u prvních dvou kategorií 100 %, bohužel v poslední kategorii přežívá pět let pouze třetina pacientů.

 

Operace prostaty a co dál

Pokud nepomůže aktivní sledování, musí lékař přikročit k operaci. Je ovšem bohužel konstatovat, že u pokročilého stádia rakoviny prostaty nemusí ani po operaci dojít ke zlepšení. Pak musí lékař přikročit k ozařování či hormonální léčbě. Obě metody jsou spolu kombinovány - ozařování je kombinováno s dlouhodobou hormonální léčbou, která je zahájena 3-6 měsíců před vlastním ozařováním a pokračuje až tři roky po radioterapii. Jejím cílem je zmenšit nádor před radioterapií a zlepšit dlouhodobé výsledky ozařování. Výsledky obou radikálních postupů jsou podle údajů odborníků nicméně velmi dobré i v případě vysoce rizikového KP a 10 let bez známek onemocnění přežívá až 60 % pacientů.

 

Pokud je ovšem rakovina prostaty diagnostikována v mízních uzlinách nebo v jiných orgánech, nemůže lékař přikročit k již zmíněné radikální léčbě a započne s udržovací hormonální léčbou. Jejím cílem je zabránit tvorbě testosteronu nebo působení testosteronu na nádorové buňky. Tato tvorba je blokována buď přímo kastrací či blokádou pomocí léků. Přímá kastrace spočívá v oboustranném odstranění varlat (tzv. bilaterální orchiektomie). Nevýhodou je psychologický efekt, kdy pacient přichází o určitý znak své „mužnosti“. Léková kastrace se provádí pomocí injekcí, které zablokují tvorbu testosteronu na úrovni podvěsku mozkového a následně ve varlatech.

 

Třetí možností je zablokování speciálních receptorů pro testosteron na povrchu nádorových buněk pomocí tzv. antiandrogenů. Jedná se o tabletovou formu, nejčastěji jednou tabletou denně a při léčbě je nutné pravidelně sledovat funkci jater. Nevýhodou hormonální léčby obecně je vznik tzv. mužské menopauzy („přechodu“), kdy dochází k příznakům podobným jako u ženské menopauzy, tedy k návalům horka, řídnutí kostí, únavě, ale také k typicky mužským, jako je zvětšení prsou, snížení pohlavní touhy, poruchám erekce, přibývání na hmotnosti či úbytku svalové hmoty.

 

U pacientů s rozsáhlými kostními metastázami je vhodné aplikovat látky, které dokáží snížit bolestivost v místě metastázy, zpevnit postiženou kost a předejít tak ke vzniku zlomeniny, protože při ní hrozí i útlak míchy s následným omezením hybnosti pacienta.

 

I když bylo řečeno, že jednoznačná prevence neexistuje, můžeme riziko snížit některými režimovými opatřeními. Je třeba snížit příjem masa, živočišných tuků a omezit kouření. Negativně může působit nedostatek zeleniny a ovoce, ryb či vitamínu D či nadbytek vápníku, který se může podílet na vzniku nádoru prostaty. Podle všech těchto doporučení lze upravit vlastní životosprávu.


30.06.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS