Pýr plazivý

pyr plazivy e1637917927690

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pýr plazivý (Elytrigia repens) je méně známá, ale o to více zajímavá léčivá rostlina. Je to vlastně “obyčejný” plevel, který je hojně rozšířen i v České republice. Daří se mu, protože roste na všech typech půd.

Vzhledem je to vlastně lidově řečeno “tráva”, odborně vytrvalá středně vysoká až vzrůstná travina s poměrně mělce kořenícími tuhými a pevnými článkovými oddenky, v mládí žlutavě bílými a později hnědnoucími. Skupina lodyh vytváří dojem trsu, ale ve skutečnosti opravdový trs rostlina netvoří.

Přes svůj nevýrazný vzhled je to oblíbená rostlina v lidovém léčitelství.  Nejlepší období ke sběru je podzim (od září do října), je možné jej sbírat ale i na jaře. Jako rostlinná droga se z ní sbírají a suší oddenky (Radix graminis). Připravují se z ní odvary, které je nutno uchovávat v pečlivě uzavřené nádobě (jsou hygroskopické, tj. snadno vážou vodu nebo se dá říct pohlcují vlhkost). Stejně tak je třeba uchovávat také vlastní sušené oddenky rostliny.

Z účinných látek obsahuje inositol, draselné soli, saponiny, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, vitamíny A a ze skupiny B, organické kyseliny, inulin a různé enzymy. Inulin je vláknina s nízkou energetickou hodnotou, která přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a triglyceridu v krvi. Další obsažená látka, inositol, se vyskytuje v buněčných membránách, a tudíž hraje důležitou pozitivní roli při udržení jejich celistvosti. Obvykle je spojen s lipidy, a právě v tomto spojení je důležitou součástí stěny jaterních buněk. Kyselina křemičitá vytváří a upevňuje vazivovou tkáň a tkáň tělesných orgánů, dodává tkáním pružnost a odolnost.

V lidovém léčitelství se využívá diuretické působení rostliny, tedy k podpoře vylučování moči (například při snaze zmenšit otoky). Dále je využíván pro snížení hladiny tuků v organismu (přispívá ke snížení hladiny cholesterolu), preventivně přispívá k ochraně jaterních buněk a zlepšení látkové výměny. Dále byl spojován s posílením imunity, léčbou dny a revmatismu a při infekčních nemocech pro antibakteriální působení (rýma, kašel).

Pro zevní použití se z něho v léčitelství připravoval odvar, který se používal u kožních chorob (ekzémy, lupénka či akné) a při drobných poraněních kůže ve formě obkladu.

Pro zajímavost na závěr je možné uvést, že podle některých zdrojů je pýr možné přidávat jako součást salátů. Za první světové války se z něj připravoval sirup a sloužil také jako náhražka kávy. Ba dokonce se v krizových dobách, kdy nebylo peněz nazbyt, pýr plazivý používal pro vyšší obsah cukru pro výrobu piva a lihu.

PharmDr.Tomáš Arndt

PharmDr.Tomáš Arndt

Jako farmaceut jsem již během studia a potom v praxi získal vědomosti o chemických léčivech, jejich účincích, dobrých i špatných.
Líbil se vám článek? Sdílejte ho!