Půst plný pohody – Co k půstu potřebujete?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dříve než se začnete postit, měli byste si obstarat vše potřebné. Předkládáme vám naše osvědčené tipy vyzkoušené mnohaletou postní praxí. Ale přesto byste měli zvážit, jestli vás právě naše čaje, šťávy a čiré polévky potěší a budou vám v době půstu chutnat. Proto si na jejich základě sestavte svůj vlastní postní plán – a pak se vydejte na nákupy!

Čaje k postní kúře

Na seznamu byste měli mít jednak čaje, jež vám chutnají, a též několik směsí, které bude váš organizmus nutně potřebovat. Vy sami si nejlépe poradíte a z našich návrhů si vyberete to, co je pro vás vhodné. V případě bylinných směsí dbejte na to, aby všechny součásti byly ve stejném poměru, a odvar pijte pokud možno vždy neslazený. Je-li to pro vás neúnosné, slaďte bylinkou stevia, kterou si můžete sami pěstovat v květináči. Bylinné čaje jsou léčivé prostředky, a proto je vhodné je časem obměňovat. Nepoužívejte ani příliš velké množství bylinek, neboť všechno, co chutná příliš intenzivně, je také příliš silné. A především, i kdyby se vám mělo zatmít před očima, nepijte černý čaj!

Čaje vhodné pro postní týden:

Pátek: Odvar z jablečných slupek, citronové trávy nebo sporýše (verbeny obecné)
Sobota: Urologická směs
Neděle: Žlučníkový čaj, čaj z pampelišky (smetanky lékařské)
Pondělí: Vanilkový čaj, odvar z jahodového listí
Úterý: Kopřivový a zázvorový čaj
Středa: Čaj z meduňky, lipového květu či odvar z březového listí
Čtvrtek: Čaj z pampelišky či kořene ženšenu

Petržel odvodňuje, proto pijte nanejvýš jeden šálek denně! K přípravě nálevu použijte 1 kávovou lžičku nasekané petrželové natě, přelijte ji šálkem vroucí vody a před scezením nechte 5 minut odstát. Játrům prospívají listy pampelišky, rozmarýn a šalvěj. K čištění krve použijte list kopřivy, březové listí, fenykl a plody černého bezu, tj. bezinky. K posílení ledvin a močového měchýře si natrhejte nebo obstarejte jitrocel kopinatý, list kopřivy, listy pampelišky, levanduli a tymián. Proti nadýmání pomáhá kmín, fenykl, anýz a řebříček. Žaludku lahodí odvar z hřebíčku, zázvoru, skořice, fenyklu, anýzu, kmínu či máty peprné. V Orientu se žaludek považuje za sídlo duše. Při menstruačních potížích pomůže odvar z majoránky a heřmánku. Osvědčily se též takzvané záhřevné čaje z fenyklu, zázvoru či ženšenu, protože při půstu je nám snáze zima.

Stejně tak si opatřete sklenici dobrého medu (bývá dražší), ale klidně si jo můžete dopřát, protože na všem ostatním ušetříte. Máte na výběr širokou škálu druhů – od krémově bílého akátového či jetelového až po tmavý, štiplavě sladký lesní med.

Životabudiče pro postní kúru:

Rozmarýn posiluje organizmus při stavech vyčerpání a povzbudí krevní oběh při nízkém tlaku. Listy a květy hlohu mírně povzbuzují srdeční činnost, takže rovněž působí proti nízkému tlaku. Pohanka a zázvor zahřívají organizmus a podporují prokrvení vlásečnic. Klid a uvolnění večer podpoří tradičně osvědčené a oblíbené bylinky, jako meduňka citronová, heřmánek, kořen kozlíku lékařského, třezalka a chmel.