Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pupalkový olej pro zdraví a krásu

04.12.2018
Pupalka

Pupalkový olej patří mezi nejoblíbenější oleje, ale má i své místo při užívání vnitřně.

Získává lisováním zralých semen pupalky dvouleté. je to čirý olej žluté barvy, málo výrazného zápachu a chuti. Pupalka je statná, žlutě kvetoucí, rostlina dorůstající za příhodných podmínek až do výše 2 m. Pochází z Dálného východu, druhy pupalky ale najdeme i v Severní Americe. Patří mezi trvalé rostliny (roste dva roky). Dorůstá výšky až 150 cm a má typické žluté květy.

 

Téměř všechny její části (kořeny, listy, květy, pupeny květů a semena) se zpracovávají, ať už v kosmetice, farmacii nebo lidovém léčitelství.

 

Olej, který se získává lisováním, obsahuje především kyselinu linolovou, olejovou a gama-linolenovou s malou příměsí velmi významné kyseliny dihomo-gama-linolenové. Jedná se o esenciální mastné kyseliny, které si lidský organismus neumí vyrábět.  Tyto látky snižují zadržování sodíku a vody a působí tak proti zvyšování hmotnosti například před menstruací.

 

Olej z pupalky Pupalkový olej pomáhá zmírňovat premenstruační syndrom (jedná se o deprese, bolesti a křeče). Jeho působení spočívá v tom, že blokuje zánětlivé prostaglandiny, které vyvolávají menstruační křeče, také zklidňuje bolestivost prsů a hraje i důležitou roli v léčbě neplodnosti.

 

 

Uvedené mastné kyseliny potřebuje naše tělo k biosyntéze životně důležitých látek, celkově označovaných jako eikosanoidy a tyto látky pomáhají udržovat zdravý stav vlasů a nehtů.

 

Jeho užívání rovněž pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Podporuje metabolické funkce, normální činnost kardiovaskulárního systému (snižuje hladinu cholesterolu v krvi) a také podporuje přirozenou obranyschopnost – stimuluje imunitní systém. Rovněž pomáhá regenerovat spálenou a zanícenou kůži a také pomáhá hojení ranek způsobených kožními onemocněními. Je vhodné ho i užívat, pokud trpíme opakovanými bolestmi hlavy nebo u syndromu studených nohou.

 

Pupalkový olej slouží také k doplnění esenciálních mastných kyselin, které jsou nutné pro krevní oběh a působí proti kornatění tepen při tzv. Reynaudově syndromu. Jedná se o oběhovou poruchu, která způsobuje nadměrnou citlivost rukou, někdy i nohou, na chlad.  Pupalkový olej má také příznivý vliv na zdraví kostí a kloubů a jejich pružnost.

 

Pupalkový olej také nachází uplatnění i v kuchyni. Dá se použít pro dochucení salátů, polévek, zálivek či majonéz. Je třeba ovšem mít na paměti, že není vhodný pro tepelné zpracování. Má nahořklou chuť, která však v jídle vymizí. Můžeme ho také dobře kombinovat s mléčnými a kysanými výrobky.

 

Celková nabídka pupalkových olejů.


Související články:
Ženy a premenstruační syndrom
Nenasycené mastné kyseliny
Popraskaná, suchá kůže


04.12.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

224,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS