Pupalka dvouletá pro krásu a zdraví

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ze zlatě kvetoucí pupalky lidově též nazývané noční svíce se lisuje (za studena) olej, který obsahuje nenasycené mastné kyseliny (k. gamalinolenovou, k. linolovou a k. arachidonovou). Z těchto kyselin je naše tělo schopno vyrobit prostaglandiny, které jsou pro funkci lidského organismu nepostradatelné, neboť zesilují, inhibují nebo kvalitativně mění účinek hormonů.

Pravidelné užívání pupalkového oleje vylepšuje kvalitu vlasů a nehtů, pomáhá udržet mladistvý vzhled pokožky. Odstraňuje premenstruační napětí a bolesti při menses. Již staří indiáni věděli, že pupalka působí hojivě na rány a ulevuje při dechových obtížích (astma). Moderní výzkumy potvrdily hojivé účinky pupalkového oleje – olej se aplikuje přímo na ránu – hojení bude rychlejší a bez jizev.

Dlouhodobé užívání pupalkového oleje snižuje obecně pohotovost organismu k alergickým reakcím, s velkým úspěchem se podává i ekzematikům – atopikům, a to celkově i místně. Pupalka dokáže udržet na uzdě i lupénku. Dlouhodobé podávání pupalkového oleje pomáhá i u těžších forem akné vyčistit pleť a zmírnit projevy tohoto obtěžujícího stavu. Jednoznačně kladný vliv pupalkového oleje byl prokázán i u takového onemocnění jako je roztroušená skleróza.

Internisté využívají pupalkový olej ke snižování cholesterolu, příznivému ovlivňování cévní stěny i k mírné normalizaci vysokého krevního tlaku. Hovoří se i o tom, že snižuje bolesti artrotických kloubů a ve vyšším věku příznivě ovlivňuje zrak a sluch. Tyto účinky jsou pravděpodobně dány právě ovlivněním cév. Pupalka také dokáže minimalizovat následky bujarých oslav – a taková čistá hlava po ránu po bouřlivé noci je k nezaplacení.