Puchýře na nohou

Příčinou vzniku puchýře na noze je tření při dlouhé chůzi v příliš těsné nebo volné, či jinak nevhodné obuvi. Puchýř je stav, kdy se svrchní vrstva kůže (pokožka) uvolní od škáry. Vzniklá kapsa je naplněná tekutinou a chrání tak tkáně uložené pod ní. Pokud puchýř praskne, vznikne otevřená rána, kterou je nutno zakrýt a zabránit vniku nečistot a bakterií. Nejčastějšími příčinami vzniku puchýřů na nohou je tření například v nových, nerozšlápnutých, špatně padnoucích anebo “problematických” botách.

V případě puchýřů na nohou, dochází k tomu, že nohy pod vlivem větší zátěže nebo tepla otekly a jejich objem se zvětšil více než se to může podařit sebelepšímu materiálu na výrobu bot. Vlivem zvýšeného tlaku se pokožka dostane do nesnází – těsně doléhá na stěnu boty a při chůzi prudce stoupá podélný tlak na všechny vrstvy kůže až se pokožka na hranici škáry odtrhne a prostor se okamžitě plní tkáňovou tekutinou. Pokud puchýř neošetříme včas, dojde k jeho protržení a tím i k nebezpečí vzniku infekce a nepříjemné pálení určitě znepříjemní další chůzi.

Nejčastější metodou léčby puchýře bývá jeho propíchnutí a postupné zaschnutí. V případě potřeby je třeba chránit ránu před vnikem nečistot či před dalším odíráním a tlakem, na což jsou dosud nejčastěji používány textilní náplasti. Jejich účinek je však omezený – náplasti se shrnují a tím nejen nechrání ránu, ale často přispívají ke zhoršování stavu poškozené kůže dalším odíráním. Většina lidí je přesvědčena, že poranění a odřeniny potřebují k lepšímu hojení kyslík a že strup ránu chrání. Tyto názory jsou ale mylné.  Klinické výzkumy prokázaly, že rána se hojí mnohem rychleji ve vlhkém prostředí a když není zcela vysušená. Mluvíme o tzv. vlhkém (hydrokoloidním) hojení, které se v nemocnicích používá již více než 20 let.

Celková nabídka přípravků určených k ošetření nohou.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.