Psyllium husk

Psyllium husk je jiný název pro rozpustnou vlákninu získanou ze semen z oplodí jitrocelu vejčitého (latinsky Plantago ovata), které je také známé u nás zejména jako psyllium, ale také je možné se setkat s názvy jako ispaghula nebo isabdol. Někdy je označován jako jitrocel indický.

Jitrocel oválný je jednoletá léčivá rostlina. V České republice ho nenajdeme.

Jeho domovskou oblastí jsou jihoevropské oblasti okolo Středozemního moře, severní Afrika, Arabský poloostrov, Írán, Pákistán a Indie. Postupně se dostal i do Číny. Průmyslově se pěstuje na plantážích například v Indii nebo Brazílii.

Obsažená rozpustná vláknina je ve formě bezbarvého slizu, který po zvlhnutí bobtná. Protože váže vodu, je označován jako hygroskopický. Vláknina se získává z osemení, které se ze suchých semen sdírá a mele na prášek, osemení tvoří asi čtvrtinu objemu semene.

Jaké má nejčastější použití?

Vzhledem k tomu, že psyllium husk je schopno absorbovat vodu (a tím asi desetinásobně zvětšit svůj objem), nejčastěji se používá jako šetrné projímadlo. Působí tak, že po vstřebání vody zvýší objem stolice a tak podpoří peristaltiku střev. V oblasti gastrointestinálního traktu se také používá k léčbě následků úplavice a dehydratace způsobené akutními průjmovými onemocněními. Preventivně působí proti vzniku hemoroidů a proti vychlípeninám.

Díky svým vlastnostem je obsažen i v přírodních přípravcích při redukční dietě. Tím, že nabobtná, vytváří pocit plnosti v žaludku a snižuje tak chuť k jídlu. Pomáhá i snižovat hladinu LDL (tak zvaného špatného) cholesterolu. Některé studie zmiňují jeho užitečnost u některých forem diabetu.

Vláknina z jitrocel oválného se využívá i průmyslově v potravinářství jako zahušťovadla nebo stabilizátor. Oloupaná semena (obsahující rovněž olej) jsou vhodná i jako krmivo pro ptáky a zvířata.

Pozor si musí dát ti, kteří by mohli být alergičtí na jitrocel oválný a psyllium. Rovněž se nesmí podávat pacientům, kteří mají špatně průchodný gastrointestinálního trakt nebo z různých důvodů špatně dodržují pitný režim.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.