Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Psychosomatické poruchy zdraví

23.02.2011
Psychosomatické potíže jsou funkční poruchou, kdy se psychické problémy (třeba i nenápadné či zdánlivě zcela skryté) projeví navenek jako tělesné nemoci.  Jinak řečeno to znamená, že duševní neklid a napětí mozku se intenzivně promítá do orgánů, které s naší Duší zdánlivě nemají žádnou souvislost.

Klient se pak neustále dožaduje různých vyšetření srdce, žaludku, střev, štítné žlázy, plic, páteře ….a oficiální medicína mu v tom často a ráda vyhoví. Pro běžného lékaře je daleko jednodušší donekonečna předepisovat nějaké tablety proti bolestem žaludku, proti zrychlené či zpomalené funkci střev, proti různým trávicím dyspepsiím (včetně gastroezofageálního refluxu), proti srdečním palpitacím, proti svalovým blokádám různých úseků páteře či jiným tělesným potížím.Takto postižení klienti se často doslova prostůňou celým svým životem. Kupodivu i v oficiální medicíně se najde obor, který je ochoten řešit skutečnou příčinu - je jím tzv. psychosomatická medicína a každý, kdo se jí věnuje, mi může potvrdit, jak obtížné a často i nemožné je přesvědčit pacienta (kupříkladu s „nemocným žaludkem“) že není primárně nemocná ta část těla, která má potíže, ale že nemoc má svůj původ v pacientově neklidné psychice.Jak řešit pestré projevy neurovegetativní neurózy z hlediska přírodní medicíny?

To vyžaduje poměrně individuální přístup, takže v tomto článku se zmíním jen o obecně platných podmínkách umožňujících skutečné uzdravení takto postiženého klienta.A) Ideální je samozřejmě natrvalo odstranit ty chybné myšlenky a životní postoje, které klienta k psychickým problémům přivedly -  a nikoliv jen dočasně potlačovat příznaky.
Jenže lidé většinou nemají zájem o práci na změně své osobnosti a raději dají přednost užívání nějakých tablet, které nepříjemný příznak alespoň na nějaký čas potlačí - což dělají nejen všechny chemické léky,  ale i přírodní produkty - jenže ty mají  velkou výhodu, že  místo negativních vedlejších důsledků naopak pomáhají zdraví upevňovat - zpravidla dosti komplexním harmonizačním, detoxikačním nebo nutričním účinkem.Pokud Vám tedy jde skutečně jen o doporučení nějakého účinného přírodního preparátu, zkuste Trend Relax (který zabírá relativně rychle) nebo Regevit, který má právě onu výhodu komplexních harmonizačních účinků (v tradiční čínské medicíně jde o přírodní látku se staletou tradicí, ale i z hlediska moderní přírodní medicíny patří k produktům zvyšujícím šanci na zdravou dlouhověkost, protože doslova zpomaluje procesy stárnutí). Nejvíce na něm oceňuji to, že vytvořením klidnějšího nadhledu a odstupu usnadňuje práci s přestavbou osobnosti (viz níže v bodu B). Pro rychlejší úlevu lze užívat oba jmenované produkty současně, alespoň pro začátek. Další informace naleznete v článku Regevit - pro lepší odolnost naší psychiky.Znovu však upozorňuji, že ani tyto produkty neodstraní skutečnou vyvolávající příčinu. Jsou však velmi účinnou první pomocí, která má dvojí smysl. Především přináší klientovi rychlou úlevu. Neméně důležité je to, že alespoň dočasným snížením negativního vlivu špatného řízení funkce chrání postižený orgán před jeho daleko větším poškozením, k němuž může dojít, pokud funkční porucha trvá příliš dlouho.Typické je to například u žaludku – v první fázi funkční poruchy žaludek bolí, ale ani podrobným vyšetřením se nenajde vůbec nic, nebo jen překrvená sliznice. Pokud necháme neklid mozku působit příliš dlouho, oslabenou žaludeční sliznici napadne bakterie Helicobacter pylori - a tuto infekci oficiální medicína léčí pomocí antibiotik. To je samozřejmě chytání hada za ocas, protože se neřeší příčina potíží, ale až její následek. Protože oficiální medicína vydává tuto bakterii za  příčinu žaludečních onemocnění, ani při tomto způsobu léčby se skutečná příčina neřeší, klientovy potíže se pravidelně vracejí, stejně jako se do imunitně oslabeného žaludku může opakovaně vracet i Helicobacter. Další častou tělesnou komplikací původně jen psychosomatických potíží žaludku jsou žaludeční vředy. Ani u nich není Helicobacter jejich primární příčinou, ale jen komplikací.Pokud mozková regulační porucha napadne ženské pohlavní orgány, je kromě jiného častým následkem i funkční neplodnost – stav, kdy se vyšetřením nenajde žádné zřetelné onemocnění a přesto žena nemůže otěhotnět. Zahraniční materiály uvádí, že tímto typem neplodnosti je postižena již každá pátá mladá žena.Štítná žláza, tenké a tlusté střevo nebo močové ústrojí jsou dalšími citlivými orgány, k jejichž poškození vede všeobecně podceňovaný duševní neklid a napětí.B) Takže jaký by měl být ideální přístup k psychosomatickým poruchám?
Znovu opakuji – jedinou skutečnou cestou zpět ke zdraví je odstranit ty chybné myšlenky a životní postoje, které klienta k psychickým problémům přivedly. A to za Vás neudělá žádná pilulka, žádný lékař, psychoterapeut či léčitel. Jen klient sám, trpělivým opakováním musí nahradit své chybné duševní návyky novými, zdravějšími duševními reakcemi na vnější podněty. Mozek je geniálně stvořený biologický počítač a jeho původní programové (duševní) vybavení se dá přeprogramovat.Na samotném začátku té dlouhé, ale krásné a dobrodružné cesty je důležité mít dostatek správných informací. Dnes je na trhu dostatek kvalitní literatury, kde čtenář najde všechny potřebné informace, jak sám sobě určit v čem dělá chybu i jak se jí zbavit. Pokud budete potřebovat i nějaké další rady, rádi Vám je poskytneme v naší internetové poradně.


Související články:
Karmická medicína 09 - Nerovnováha neurovegetativního systému
Psychosomatické vlivy
Etikoterapie - hledání skutečných příčin nemocí
Psychika ovlivňuje naše geny
Hypertenze - léčba přírodními postupy
Karmická medicína 10 - Energetická cvičení (bandhy)
Žena, která nebyla blázen (příběh z ordinace MUDr. Jana Hnízdila)
Únava není nemoc, ale informace
Rakovina je psychosomatické onemocnění
Gastroezofageální reflux
Pracovní stres
Homeopatie? Víc, než placebo!
Zdravý člověk
Somatoformní poruchy – aneb „Proč lékaři pořád nevědí, co mi je?“


23.02.2011
autor: MUDr. Ladislav Šafránek
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

259,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS