prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Rubrika: Psychologie

Inteligence - genetická vloha nebo vliv prostředí 2. část
12.02.2010
Mozek Dnešní studium lidské inteligence

Jedním z průkopníků je dr. Robert Plomin, anglický behaviorální genetik, tedy badatel zabývající se chováním ve vztahu ke genetice. V rámci části svého výzkumu se věnoval dětem. Úplně jednoduše – kladl jim otázky, jako například: „Co má společného voda a mléko?“ nebo „Ve kterém směru zapadá slunce?“  Podstatné je, že se těchto testů účastnila také dvojčata, a vyhodnocení výsledků ukázalo, že identická, jednovaječná dvojčata mají výsledky velmi blízké až téměř totožné, zatímco dvojvaječná už ne tolik. A nejvíc se liší testy dětí, které nejsou příbuzné.

Inteligence - genetická vloha nebo vliv prostředí? 1. část
25.01.2010
Mozek „Zarážející je rozsah, v jakém toho známe tak málo,“ napsala dr. Wendy Johnsonová, psycholožka z americké University of Minnesota, když konstatovala současný stav bádání o lidské inteligenci. V titulku jsme záměrně uvedli dva extrémy, mezi nimiž se názory vědců pohybují, ovšem většinou zastávají střední cestu, totiž že ve hře jsou oba faktory. Otázkou však je, do jaké míry je inteligence podmíněna geneticky a jaký je příspěvek prostředí k ní. Odpověď nejen, že není snadná, ale zatím stále žádná není dostatečně uspokojivá. Skutečnost, že některý člověk se nám jeví inteligentnější než jiný, se přece jen obtížně převádí na jednoznačně a spolehlivě měřitelné parametry.
Léčivá síla smíchu
22.12.2009
Říká se, že smích je nejlepší lék. A opravdu, množství výzkumů v této oblasti potvrzuje, že tělo pozitivně reaguje na smích a že tedy smích má na organismus pozitivní účinky. K nim patří např. redukce bolesti a schopnost zvládat či tolerovat diskomfort a nepohodu. Ukazuje se, že taky ovlivňuje hladinu cukru a glukózy v krvi, co má význam jak pro každého z nás, ale zejména pro diabetiky. Smích taky zlepšuje pracovní výkon, a to zejména v profesích, kde se uplatňuje kreativita a potřeba řešení problémů. Role smíchu v blízkých a partnerských vztazích se ohromně podceňuje.
Ztráta zaměstnání
13.11.2009
Ať už nazýváme ztrátu zaměstnání jakkoli - snižovali stavy, byl jsem propuštěn, dali mi padáka, dostal jsem vyhazov apod. - obvykle se spojuje se špatnými pocity (a to i v případě vlastního dobrovolného odchodu). Z množství náročných životních situací, jako je např. úmrtí v rodině, rozvod, vážná nemoc, zastává taky ztráta zaměstnání v tomto řebříčku jedno z předních míst, jakožto výrazný stresor. Ztráta zaměstnání má značný dopad na pociťování emocionální pohody a psychické rovnováhy.
Kdy začít u dítěte s výukou cizích jazyků?
18.09.2009
Učení se cizím jazykům poskytuje dítěti rozvoj základního povědomí o světě vůbec, rozšiřuje učební kapacitu dítěte, rozvíjí jazykové a verbální zručnosti, formuje a propojuje již získané znalosti a rozvíjí schopnosti pro další budoucí směřování, fungování a úspěch v dospělosti. Již první roky věku dítěte jsou formující z hlediska vývoje a zdokonalování mozkových struktur zejména rozvoj myšlení a učení.
Lhář, lhář ...
17.08.2009
Každý z nás se ocitl v situaci, kdy si nebyl jist, zda mu osoba, se kterou mluví, lže. Jak je tedy možné rozpoznat lhaní? Když s někým komunikujeme, obvykle taková interakce spočívá ve verbální a neverbální složce. I když lež jako taková zahrnuje slova, to, jak ji odhalíme závisí především právě na druhé zmiňované složce, na neverbalitě. Skrze neverbální projevy, jako je řeč těla, oční kontakt, postoj vysíláme množství signálů a zpráv.
Jak poznat, že moje dítě bere drogy?
15.07.2009
Jak poznat, že moje dítě bere drogy? Závislosti na návykových látkách jsou obecně pro jedince rizikem vážných zdravotních, psychických i sociálních dopadů, nemluvě o ohrožení života a zdraví, které můžou hrozit úmrtím (předávkování, špatné metabolické funkce organismu a vnitřních orgánů z důvodů poškození jejich funkcí vlivem dlouhodobého užívání nebo i jednorázového užití).
Jak se správně hádat
03.07.2009
Květiny Mnoho lidí má tendenci ke dvěma absolutně nesprávným reakcím při střetu zájmu či konfliktech. Jedni mají tendenci partnera převálcovat, podkopat pod černou zem a když už leží na zemi, ještě mu uštědřit poslední ránu z milosti. Takovýto jedinci mají pocit, že množstvím argumentů dosáhnou svého, zvítězí, vyhrají, porazí soupeře.
Jak říct ne
29.05.2009
Jak říct ne Častokrát se bojíme druhé odmítat v situacích, kdy se od nás očekává projevení nějaké služby, prokázat laskavost, vykonat nějakou činnost a podobně. I když se nám na rty dere „Ne! (Nestíhám! Jděte někam!)“, z různých příčin však odpovíme „Ale jistě, rád/a“ – a to ještě i s úsměvem. Mnohdy to děláme, protože se chceme druhým zalíbit, chceme, aby nás měli rádi, abychom se jevili v jejích očích jako ti dobří, nápomocni, kompetentní, otevření – a naopak, nechceme se jevit jako ti špatní, a bráníme se tomu, abychom neměli pocit, že nás druzí nemají rádi. Když však později zjistíme, že jsme si měli raději kousnout do jazyka, než říct „ano“, často je už pozdě. Navalí se na nás kromě kopy jiných každodenních povinností taky ty, které jsme si na sebe ušili našim říkáním „ano“ a strachem odmítnout požadavek druhého.
Deset pravidel pro "úžasné rodiče"
07.05.2009
Rodiče by se měli vždy radovat ze svých dětí, i když se často nechovají zrovna podle našich představ. Nenechejme se zlobením svých dětí okrást o radost ze společného soužití. Připravme si plán na změnu našich postojů a jejich chování a pak už si může jen užívat. Těchto deset zlatých pravidel by mělo pomoci problémům s výchovou předejít nebo je s větší lehkostí řešit.
Článků: 368   1 ... 31 32 33 34 35 ... 37
Etikoterapie – 7 pocitů, které nám poškozují zdraví
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Priessnitzův obklad
Vytváření domněnek nás předurčuje k utrpení. Jak je nevytvářet?
5 prospěšných látek pro duši - kde je najít
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Jak to udělat, abyste zvýšili pravděpodobnost, že druzí vyhoví vaší žádosti
Otoky nohou
Překyselení organismu a zrádnost jeho jednoduchých řešení
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS