Psycholog Jiří Hamerský: 6 inspirativních knih o léčení, psychologii a osobním rozvoji

kniha e1575534153629

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Miluji knihy. Dnes nenabídnu seznam těch úplně největších světových bestsellerů typu Čtyři dohody, Miluj svůj život nebo Moc přítomného okamžiku, ale dohromady šest možná trochu méně známých, avšak podle mě i tak mimořádných titulů. Snad vás následující výběr inspiruje na vaší cestě, popřípadě vám i usnadní výběr vánočních dárků. 🙂

O dalších deseti knihách, které doporučuji, jsem na Celostní medicíně psal již v roce 2014 ve dvou článcích. Připomenout si je můžete zde: 1.díl a 2.díl.

Všechny následující autory jsem již někdy v minulosti na Celostní medicíně zmínil a mnohé z těchto knih doporučuji i na svých seminářích. A prosím, není to žádná skrytá reklama, mám tyto knihy opravdu rád 🙂 Navíc podle mě opravdu přináší velkou hodnotu:

Mapa duše. Tak pravil Vladimír Kafka (I. Nováková Kafková)

Malá knížečka plná nádherných myšlenek léčitele Vladimíra Kafky. Když jsem s Vladimírem dělal před časem pro Celostí medicínu rozhovor, bylo to, jakoby se mě dotkla láska. On byl Láska. A právě taková je i jeho knížka – však posuďte skrze jeden úryvek sami:

„K uzdravení je nutné vykonat bezodkladně vlastní dluh lásky na sobě. Mdlý přístup a neláska k sobě jsou tím, co nás zabíjí nejdříve na duchu a potom i na těle. Rychlost uzdravení odpovídá míře použité lásky“ (2019: 152 – 153). Díky za všechno, Vladimíre!

Vděčností k úspěchu (P. Grout)

Tato kniha mě zprvu trochu odrazovala svým poněkud tuctovým komerčním názvem. Ale pokud bych měl někomu doporučit jednu knihu, která může zvýšit jeho nadšení, energii a štěstí, byla by to právě kniha Vděčností k úspěchu. Najdete v ní 27 „večírkových her na vděčnost“ = 27 cvičení, neobvyklých podnětů a návodů, jak v sobě stimulovat až skoro divokou, extrémní a nestydatou vděčnost. A to je podle mě skoro nejvíc. 🙂

Co tě nezabije (S. Carney)

Představte si, že jenom v šortkách, batohem na zádech a párem bot jdete v extrémní zimě na vrcholek hory Kilimandžáro. Mrzne vám celé tělo. „Co tě nezabije“ je knižní reportáž o WIM-HOFOVI, který je známý jako ledový muž. I na Celostní medicíně jsme zásluhou Libora Mattuše měli článek o tom, jak vystavování se chladu dokáže léčit deprese, autoiminunitní choroby a chronické bolesti. Když jsem četl, jak Carney putuje skoro bez oblečení zasněženými horami, subjektivně jsem cítil, že mráz a chlad venku za oknem už nejsou tak strašné. 🙂 Tako kniha pomůže nebýt tak choulostiví a milovat všechny projevy přírody. A třeba se začít i otužovat. Zrovna teď v zimě. V teple vlastní koupelny je to v porovnání s podmínkami popisovanými v knize vlastně až trapně jednoduché.

Proměna (Ch. a D. Heath)

Podle mě nejlepší kniha o dělání změn na světě. Například o tom, jak překonávat překážky, jak ovládnout emoce a využít správně při změnách intelekt; jak si cestu za svými předsevzetími zjednodušit, jak se nenechat odradit a umět využít i síly prostředí. Dan a Chip Heathovi poutavým jazykem vše popisují na základě vědeckých studií a příkladů ze života. Proměna navíc není jen o tom, jak uskutečnit změnu sám, ale jak k ní inspirovat i lidi v našem okolí.

59 vteřin (R. Wiseman)

Další velmi praktická kniha o psychologii podložená studiemi a fascinujícím výzkumem. Od Wisemana doporučuji i Faktor štěstí (proč má někdo v životě nehorázné štěstí a jinému se lepí smůla na paty). 59 vteřin jsou vychytávky pro každodenní život v základních oblastech jako je štěstí, kreativita, přitažlivost, rodičovství, vztahy nebo boj proti stresu. Jeden z mnoha příkladů: Kdybyste náhodu někdy ztratili peněženku, zvýší se až o 1/3 šance, že vám ji někdo vrátí, když v ní budete mít fotografii malého dítěte. Jde i o to, že sociální psychologie je dnes již hodně daleko ve svém poznání – a například velké hypermarkety a další společnosti řadu jejich poznatků využívají k manipulaci. Je tedy podle mě minimálně dobré základy toho, jak funguje naše vnímání a psychika znát, a umět se v případě potřeby manipulátorům bránit.

Nikdy nedělej kompromis (Ch. Voss)

Chriss Voss, autor knihy Nikdy nedělej kompromis, je bývalý hlavní vyjednavač FBI. I o něm již byla na Celostní medicíně v minulosti řeč. My všichni – i když nepracujeme přímo v businessu, u policie nebo v diplomacii – vyjednáváme skoro pořád: o nové smlouvě s poskytovali služeb nebo i o úplně běžných věcech se svými partnery, dětmi a lidmi, se kterými přijdeme do styku. Podle mě maximálně 1-5 % z nás má špičkové vyjednávací schopnosti přirozeně a už ve svých genech. Proto mě osobně dává smysl si alespoň jednu knihu tohoto typu každý rok koupit.

 

Nabídku i jiných velmi zajímavých knih naleznete zde.