Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Psychika a erektilní dysfunkce

29.11.2012

Hned v úvodu je potřeba zmínit, že jednorázové nebo situační selhání erekce při pohlavním styku nemusí představovat problém, ani žádné označení a nálepkování poruch erekce. Aby mohla být diagnostikována erektilní dysfunkce, měla by neschopnost u muže dosáhnout a udržet erekci (umožňující uspokojivý pohlavní styk) být přítomna alespoň po dobu šesti měsíců. Při situačních a jednorázových selháních se o erektilní dysfunkci jednat hned nemusí, i když selhání v dané situaci může být třeba způsobeno stresem. Převážná většina, až 80%, příčin erektilních dysfunkcí je organického základu (vaskulární, endogenní, neurogenní, anatomické a morfologické, vyvolané různými užívanými léky a medikamenty nebo z důvodu jiné primární somatické nemoci či poruchy. Z tohoto důvodu je při dlouhodobějších erektilních potížích potřeba zaměřit se nejdřív na tuto skupinu možných důvodů.

 

Psychogenní faktory se můžou při erektilních dysfunkcích objevovat jako samotná skupina příčiny (zhruba ve 20 % případů) nebo v kombinaci s organickými příčinami. Epidemiologické studie ukazují, že výrazný vliv při vzniku erektilních potíží mají takové potíže, jako jsou např. deprese, nízké sebevědomí, stres, úzkost, strach (ze selhání) a jiné.

 

Právě stres (v osobním, profesním, vztahovém životě, partnerská disharmonie a konflikty apod.) nebo „strach ze strachu ze selhání“, který může muž pociťovat zejména v případech, kdy v (nedávné) minulosti již k selhání došlo, můžou působit jako negativní vnitřní příčiny, které způsobí určitý psychický blok a negativní emoční nastavení vedoucí k potížím s erekcí. Proto můžeme říci, že psychogenní faktory výraznou mírou přispívají – i v případě organického základu erektilní dysfunkce – k prohloubení a fixaci poruchy.

 

Při psychogenních erektilních dysfunkcích se u muže erekce může dostavovat (např. ranní erekce, erekce v rámci sexuální předehry, při partnerské masturbaci, automasturbaci apod.). Velmi těžce je psychogenní erekce rozpoznatelná, skrývá-li se za ní z psychogenních příčin tzv. larvovaná deprese, která je typická tím, že jedinec se navenek nejeví jako depresivní, ale zdůrazňuje zejména různé fyzické symptomy; nebo tzv. „usmívající se deprese“, kdy se navenek jedinec svému okolí jeví taky bez jakýchkoli příznaků deprese, ale smutek a depresi skrývá uvnitř a deprese se tak skrývá před okolím.

 

Při léčbě může mít výrazný úspěch kombinace různých druhů terapie – přírodní produkty v kombinaci s individuální psychoterapií. Pomáhá i terapie zaměřená na zvýšení sebevědomí, vztahové a osobnostní otázky, práce se zvládáním trémy, úzkosti a strachu. V případě déletrvajících potížích v oblasti sexuálního života jedince a partnerského páru je proto dobré kontaktovat lékaře v místě bydliště nebo nám můžete napsat do naší internetové poradny.

 


Související články:
Deprese a její sestry
Psychogenní sexuální dysfunkce
Erektilní dysfunkce - co na to psychika?
Neorganická dyspareunie


29.11.2012
autor: Mgr. Michal Hanzlovský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS