Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pšenice

30.01.2016
Pšenice

Pšenice patří k obilovinám, které provází lidstvo od nepaměti. Pšenice patří přesněji řečeno do rodu rostlin z čeledi lipnicovitých (Poaceae), který zahrnuje asi dvacet jednotlivých druhů a to jak planě rostoucích, tak i šlechtěných. Původně však pochází pšenice z oblasti Jihozápadní Asie.

Pšenice se pěstuje zejména pro zrno, které je využívané jako potravina, krmivo i surovina. Dále se z ní také zpracovávají stébla (sláma má více využití) a rovněž také otruby, ze kterých se vyrábějí semenné slupky a mouka. K pozitivům se dá také přičíst, že má dlouhou trvanlivost, má vysokou výživnou hodnotu a dobře se skladuje. V Evropě se z ní tradičně vyrábí různé druhy pečiva či těstovin. Z pšenice, jak mnozí také dobře ví, se vyrábí také lihoviny či pivo, ale také škrob.

 

Potraviny z pšenice i pšenice samotná jsou v současnosti terčem ostré kritiky ze strany některých dietních odborníků, je jí zejména vyčítán vysoký obsah lepku, nedostatek některých surovin (vlákniny, minerály) a další negativa. Situace není tak jednoznačná, samozřejmě vynechání výrobků z bílé mouky je zdraví prospěšné, ale existují i druhy pšenice vysloveně prospěšné ve zdravé výživě, jako špalda či pšenice červená. Nicméně celé téma by bylo na samostatný článek, existují i přírodní přípravky, jejichž zdrojem je pšenice a jsou zdraví prospěšné.

 

Prvním z nich je nápoj z mladé pšenice, známý také pod anglickým jménem "wheatgrass" (doslova "pšeničná tráva"). Jedná se o nápoj z vylisovaných mladých výhonků pšenice (proto "pšeničná tráva"). Je možno si ho koupit čerstvý v různých stáncích s čerstvými ovocnými či zeleninovými šťávami či koupit přípravek obsahující prášek, ze kterého se připravuje nápoj.

 

Takto připravený nápoj je všestranně příznivý pro naše zdraví - je zdrojem enzymů a minerálů, podporuje imunitu, pozitivně působí na trávení, je vhodným doplňkem léčby vysoké hladiny krevního tlaku a cholesterolu, či působí pozitivně na kůži (je doporučována např. jako prevence celulitidy). Důležitou roli hraje i při odkyselení organismu, protože působí zásadotvorně. Pro vegany a vegetariány je důležité zmínit, že je zdrojem vitamínu B12 (cyanocobalaminu).

 

Dalším přípravkem z pšenice je olej z pšeničných klíčků. Ten se připravuje lisováním za studena z pšeničných klíčků. Jedná se o jedlý olej, je dobře vstřebatelný a stravitelný a měl by se konzumovat za studena.

 

Z účinných látek obsahuje koenzym Q10, esenciální nenasycené mastné kyseliny (kyselinu linoleovou a olejovou), vitamíny ze skupiny vitamínů B, lecitin, dále vitamin E, K, D a z minerálů fosfor a železo. Vitamin E (obsahuje ho velké množství) a koenzym Q10 působí jako antioxidanty, kombinace fosforu a vitaminu D pomáhá snižovat riziko zlomení krčku stehenní kosti.

 

Celková nabídka přípravků obsahující pšenici.

Doporučujeme přípravek Mladá pšenice BIO.


Související články:
Život bez pšenice – začíná vám růst pšeničné břicho: spojitost mezi pšenicí a obezitou
BioAbecedář Hanky Zemanové – Pšenice
Obiloviny


30.01.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

280,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS