Pryč se stresem

cm polepena zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Stres je takovým strašákem dnešní uspěchané doby. Trpí jím většina populace. Naše organismy jsou přizpůsobené na vypořádání se s krátkodobým stresem. Ale pokud tyto situace trvají delší dobu nebo jsou velmi intenzivní, ohrožuje to naše zdraví a organismus začne rychleji chřadnou a stárnout. Jak působí stres na náš organismus? Stres nutí náš endokrinní systém vypouštět vysoké množství hormonů, které následně oslabují celou naši imunitu.

Dále poškozují srdce a cévy, zvyšují citlivost na vnější vlivy. Díky dlouhodobému stresu můžeme zatížit i naši mysl. Člověk pak začíná reagovat podrážděně, úzkostlivě, depresivně, nesoustředěně. Může rovněž trpět nespavostí, migrénami, chronickými bolestmi, celkovou slabostí a vyčerpáním.

Jak si pomoci? Příroda má lék na všechno:

Eleuterokok
Eleuterokok je blízký příbuzná slavného ženšenu. Má však mnohem intenzivnější účinky, organismus celkově posiluje, chrání před negativními účinky stresu, zklidňuje, je rovněž výbornou prevencí i podpůrnou léčbou rakoviny. Nejvhodnější forma užívání je v tinktuře. Na trhu jsou k dostání s přídavkem betaglukanu. To je látka získávaná z hlívy ústřičné, která rovněž silně posiluje imunitu a chrání před rakovinou. Kombinace eleuterokoku s betaglukanem je úplně ideální.

Levandule
Éterický olej z levandule je zvlášť vhodný pro chvíle uvolnění, relaxace. Používáme buď do koupele, k masážím či do aroma-lampy. Musím zdůraznit, že je důležitá kvalita této silice.Na etiketě lahvičky musí být uvedeno, že je 100% přírodní. Pokud tam není nic nebo například 96% přírodní, nikdy nekupujeme, zbylé 4 % jsou chemické, tedy dráždivé a rozhodně ne léčivé.

Aroma koupel si připravíme tak, že 4 – 5 kapek levandulového oleje zamícháme s 3 lžícemi panenského rostlinného oleje (mandlový, sezamový, lněný, olivový) nebo medu, mléka, smetany či mořské soli a nalijeme do vody ve vaně. Ke koupelím nikdy nepoužíváme neředěnou silici, protože se nerozpouští, ale plave na hladině. Mohla by se dostat do očí, úst, genitálií a podráždit.

Masážní olej si vyrobíme tak, že 4 kapky éterického oleje zředíme s 2 lžícemi kvalitního rostlinného oleje a můžeme masírovat. Levandulový éterický olej můžeme používat na kůži i neředěný. Ošetříme s ním například různá poranění, štípance či jiné kožní neduhy.

Při silném stresu a úzkosti můžeme pro rychlé uvolnění vdechovat vůni přímo z lahvičky.

Pro celkové uvolnění je dobrá tato čajová směs:

  • 1 díl kořene kozlíku (tato droga má divnou vůni, ale v čaji už cítit nejde)
  • 2 díly meduňky
  • 1 díl máty
  • 1 díl chmelu
  • 1 díl hlohu

Všechny tyto přísady smícháme dohromady. Čaj si připravíme tak, že 1 lžící směsi přelijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat. Pak přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme po doušcích během dne. Tento čaj silně uklidňuje, proto není vhodný pro řidiče. Tato směs je vhodná i pro zklidnění před spaním.

Bachovy esence:
Tyto květové esence jsou úžasným pomocníkem proti všem psychickým problémům. Při jejich výběru je dobré se poradit s člověkem, který se jimi zabývá či si prostudovat o nich literaturu.

Relaxace:
Je vědecky prokázáno, že pravidelné relaxace pomáhají zklidňovat tělo i mysl a tedy působí i proti stresu. Vědomé uvolňování je nutné cvičit. Pomůže například cd s uvolňující hudbou a mluveným textem. Relaxaci bychom si měli dopřávat 2x až 3x týdně na půl hodiny.

Výbornou relaxací můžou být i koníčky. Například práce na zahradě, čtení oblíbené knihy, luštění křížovek, pletení či jiná kreativní činnost velmi účinně pomáhají od stresu.

Pohyb a cvičení:
Každá pohybová aktivita je pro celý organismus a tedy i mysl naprosto úžasná. Zvyšuje totiž hladinu endorfinů, mozkových chemických látek, které zlepšují náladu a pomáhají překonávat stres a úzkosti. Doporučovaná dávka pohybu je denně 20 minut například rychlé chůze, jízdy na kole. A dvakrát týdně 1 hodinu protahujícího cvičení jako je například jóga, power jóga, pillates, kalanetika, aerobic či plavání.