Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Prsní balzámy – nenápadní, ale užiteční pomocníci při nachlazení

20.11.2018
Prsní balzámy

Prsní balzámy patří k méně známým, ale velmi užitečným nenápadným pomocníkům. Důležité je u nich, že dají aplikovat u dětí od 3 let věku, těhotných i kojících žen. Je třeba jen vyloučit, aby pacient nebo pacientka nebyl alergický na některou ze složek prsního balzámu (jejich složení se může lišit), což není díky obsahu éterických olejů vyloučeno.

 

Prsní balzámy jsou masti obsahující obvykle směs bylinných extraktů a silic (tedy etérických olejů). Tato směs při nachlazení prohřívá pokožku, má relaxační účinek a přináší příjemný pocit při dýchání, čímž pomáhá zmírňovat potíže způsobené nachlazením a ucpaným nosem. Vysoký obsah přírodních silic (eukalypt, máta, hřebíček, mentol nebo kafr) působí příznivě při dýchacích potížích a kašli a podporují uvolnění dýchacích cest (rýma, kašel, nachlazení nebo zánět průdušek).

 

Obvykle se jemně vmasíruje, jak název napovídá, do oblasti hrudníku, ale dá se vetřít i do oblasti krku, spánků, čela a zátylku. Při masáži pokožky se na těle uvolňuje teplo a uplatní se plně účinky éterických olejů přítomných v balzámu.

 

Prsní balzám obsahuje směs již zmíněných silic neboli etérických olejů.

 

Silice jsou produkty rostlin, těkavé, ve vodě nerozpustné látky nebo směsi látek s velmi pronikavou vůní. Velmi často se používají k prokrvení (a tím prohřátí) pokožky a k inhalacím v aromaterapii. Jako základ pro výrobu prsního balzámu se obvykle používá bílá vazelína. Její výhodou je její chemická indiferentnost, stálost a nedráždivost, což je důležité při stále větším výskytu různých typů alergie v populaci. Ve vazelíně se rozpouští některé účinné látky, jako je například kafr. Mísí se s některými tekutými účinnými látkami. Do prsních balzámů se obvykle nepřidávají barviva a parfémy, aby se tak snížilo riziko alergické reakce.

 

Protože prsní balzámy obsahují více silic, určitě je dobré se s několika z nich seznámit:

 

1. Kafrová silice (ze skořicovníku kafrového, Cinnamomum camphora) je z chemického hlediska cyklický terpenický keton. Mezi jeho hlavní účinky patří účinky derivační – dráždí kůži a sliznici, způsobuje místní prokrvení a urychluje tak průběh zánětlivého procesu tím, že zlepšuje průběh vstřebávání a ohraničení zánětu. Kafr, obsažený v mastech či gelech, se také velmi rychle vstřebává do kůže a okamžitě vyvolává lehce hřejivý pocit, působí antisepticky a jako mírné lokální anestetikum. Během vmasírování pozitivně působí při revmatických onemocněních a únavě svalů. Tradičně se používá jako stimulans při dýchacích potížích.

 

2. Mentolová silice (též lidově označovaná jako peprmintová) je získávaná z máty peprné (Menthae piperitae). Působí lokálně antisepticky, má místní znecitlivující účinky a tlumí bolest. Dále chladí a způsobuje místní prokrvení, což ji řadí do skupiny derivancií. Derivancia způsobují překrvení a mírné podráždění a rovněž i pocit tepla v oblasti, kde je použijeme. Přináší úlevu u zánětlivých onemocnění kloubů a měkkých tkání akutního nebo chronického charakteru. Dále má účinky protisvědivé.

 

3. Eukalyptová silice pochází ze stromu blahovičníku kulatoplodého (Eucalyptus globulus). Má pozitivní účinky na dýchací cesty, podrážděné sliznice a při kašli. Eukalyptový olej rozpouští tuhé hleny, čistí dýchací trakt, snižuje horečky a celkově tělo dezinfikuje. Jeho rozprášením ve vzduchu se chráníme proti vzniku nejrůznějších viróz.

Je také součástí i různých mastí, gelů a krémů a pro svůj zahřívací účinek, který pomáhá při revmatismu a bolestech svalů. V tomto případě zmírňuje svalové a revmatické bolesti. Má antiseptické účinky, prokrvuje kůži, působí proti bolesti a podporuje procesy hojení.

 

4. Tymiánová silice je získávána z tymiánu obecného (Thymus vulgaris). Ta obsahuje látku thymol, která má antiseptické účinky. Z nálevu se připravují obklady, které se přikládají při zánětlivých onemocněních pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. Koncentrovanější nálev pomáhá při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem.

 

5. Terpentýnová silice (Oleum terebinthinae) se získává destilací terpentýnového balzámu z různých druhů borovice (Pinus). Hlavními složkami silice jsou alfa a beta-pinen, limonen, felandren a další. Terpentýnová silice používá se do přípravků prokrvujících kůži a také k inhalacím při bronchitidách.

 

6. A jako poslední zmíním levandulovou silici. Je to silice získávaná z levandule lékařské (Lavandula officinalis) pro svůj antiseptický účinek. Obsahuje ester linaloolu, geraniol, borneol, alfa-pinen atd. Také se používá je proti bolesti při štípnutí hmyzem, popálení kopřivami, nebo drobných popáleninách obecně. Silice je také využívaná v aromaterapii k masážím a při revmatických potížích. Také je možné ji nasadit při celé řadě dýchacích potíží, včetně kašle, zánětu průdušek, případně astmatu.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravé poprsí.


Související články:
Zápas imunity ve stresovaném těle
Aromaterapie
Eukalyptový olej v aromaterapii


20.11.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

159,- Kč

103,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS