Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Proskurník lékařský (Althea officinalis)

18.09.2008
Proskurník lékařský je vytrvalá bylina patřící do čeledi slézovitých (Malvaceae). Je vysoká až 1,5 m, celá je šedě plstnatá. Lodyha je přímá, velmi málo větvená. Listy jsou plstnaté, poměrně tlusté, 3-5 laločné. V prvním roce nekvete, v dalších letech v úžlabí listů vyrůstají červené květy. Je původem ze střední Asie. V Čechách roste jen planě v nejteplejších oblastech tam, kde se vyskytují slané a vlhké půdy. Je důležité si uvědomit, že tato léčivá rostlina patří mezi chráněné a pro potřeby použití se pěstuje v jednoletých kulturách. Ve starých herbářích byl nazýván sléz wlaský nebo sléz wysoký a často měl také jméno odvozené od příbuzných ibišků, tedy ajbiš nebo ibišek.

 

Jednou z důležitých účinných látek je sliz tvořený převážně kysele reagujícími polysacharidy. Listy této rostliny kromě již zmíněného slizu obsahují flavonoidy a pektiny. Kořen proskurníku lékařského obsahuje malé množství flavonových glykosidů, škrob, fenolické kyseliny, kumarin, pektin a třísloviny. Co se týče využití, má hlavní význam díky vysokému obsahu slizů. Toto se používá při kašli a nemocech horních cest dýchacích jako doplněk léčby podporující vykašlávání. Dále má protizánětlivé účinky, kterých se dá využít při zánětlivých onemocněních sliznice ústní dutiny, nemocech z nachlazení a zánětlivých onemocněních dýchacích cest (faryngitida, laryngitida, tracheitida a bronchitida). Dále se v lidovém léčitelství doporučuje využití jejího protizánětlivého účinku při zánětlivých onemocněních žaludeční sliznice jako je gastritida. Zde by ovšem bylo nutno její použití nejprve probrat s lékařem.

 

Tato léčivá rostlina se používá (jak kořen, tak listy) ve formě tzv. macerátu (to je výluh či výtažek získaný macerac, což je získávání účinných látek např. drog či silic z čerstvých nebo sušených rostlin dlouhodobým působením rozpouštědel za studena) či nálevu. Oba dva lze využít i ke kloktání i k výplachům ústní dutiny. Droga je často součástí čajových směsí. Nejčastěji ji doplňuje divizna, černý bez, sléz, podběl, jitrocel a lékořice. Pokud se užije droga samotná, dosáhneme projímavého účinku. V Americe je oblíben proskurníkový sirup (proskurníkový kořen, med, pomerančová šťáva). Příjemně chutná a účinkuje proti kašli a angině. V tradičním léčitelství byl zevně doporučován při léčbě hnisavých vředů a nežitů, křečových žil a bércových vředů. Je třeba si uvědomit, že bylo zjištěno, že při užívání vyšších dávek této byliny může proskurník lékařský snižovat resorpci a tím i účinek současně podávaných léčiv.

 

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Proskurník lékařský.


Související články:
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Bércové vředy
Sléz lesní (Malva sylvestris)
Topolovka růžová (Alcea rosea)


18.09.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

536,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS