Propolis

cm vceli plast

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Propolis je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně, která vzniká při stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Včely tuto látku sbírají z různých stromů (pupenů a kůry) a rostlin a dále ji zpracovávají v úlu. Jeho barva není stejná, objevuje se v rozpětí od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu. Zbarvení je rovněž ovlivněno obsahem stopových prvků reagujících s flavonoidními barvivy na šedočerné nebo zelenočerné látky.

Co se týče složení, jde o směs pryskyřičných látek (asi 50 %), včelího vosku (asi 30 %), balzámů a éterických olejů (do 10 %). Dále obsahuje vitaminy ze skupiny B.

Jako léčivou látku ji používali již staré národy jako Řekové či Římani. Původně včely propolis používaly jako tmel k ochraně proti plísním, virům a bakteriím. Ze stejných důvodů se začal takto používat i v lidovém léčitelství.

Při lokální aplikaci má propolis bakteriostatické účinky například na Bacillus subtilis, salmonely, stafylokoky a jiné. Působí negativně na růst různých druhů hub a kvasinek. Toto působení má původ v obsahu flavonoidů a z menší části derivátů organických kyselin.

Pro své účinky je obsažen v mastech, krémech, gelech, ale i například v ústních sprejích či zubních pastách. V ústních sprejích a zubních pastách je určený k péči o dutinu ústní nebo k prevenci faryngitidy a zánětlivých onemocnění dutiny ústní. V mastech a podobných přípravcích se používá k péči o pokožku, kterou hojí a regeneruje.

Pomáhá také při atopickém ekzému a lupence, odřeninách či spáleninách. Podporuje rovněž i imunitu a obranyschopnost organismu, proto se užívá vnitřně v doplňcích stravy k ochraně organizmu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocněních horních cest dýchacích, zánětech žaludeční i střevní sliznice a močových cest.

Někteří vědci poukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu, které pomáhají v působení proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům.

Jako u všech včelích produktů, tak i na propolis mohou být citlivější alergičtí jedinci. Je třeba si vyzkoušet citlivost vůči propolisu, nejlépe na vnitřní straně zápěstí.