
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Za hemangiomy můžeme označit nezhoubné nádory krevních cév, které prorůstají kůží, vyskytují se i v podkoží, případně ve vnitřních orgánech, nejčastěji v játrech. Kožní hemangiomy patří spíše do skupiny kosmetických vad, některé časem zmizí, mnohé však zůstanou a jsou tedy trvalé. Pokud se nám již na těle objevilo ono typické červené „znaménko,“ je dobré s ním zajít k dermatologovi a následně, dle potřeby, k plastickému chirurgovi. Pokud jich však máme více a jejich počet stále narůstá, jak hemangiomy léčit a hlavně, jak zamezit, aby vznikaly další a další?
Proč vzniká hemangiom?
Hemangiom je ve své podstatě klubíčko rozšířených cév, kterými protéká krev. Velikost bývá obvykle několik mm až cm. Po zatlačení prstem hemangiom dočasně zbledne. Za hlavní příčinu se pokládá pomnožení cévních buněk. Hemangiom není výjimečný ani u velmi malých dětí, některé z nich s ním dokonce přicházejí na svět. Často se vyskytuje v oblasti hlavičky.
U dospělých je jednou z příčin vzniku nadměrné slunění, stárnutí kůže (tzv. senilní hemangiom), případně častá, genetická zátěž. To znamená, pokud je červenými útvary na kůži zatížená maminka či otec, s největší pravděpodobní neminou i mě. V těchto případech stále ještě hovoříme o kosmetické vadě, problém však nastává, pokud nás trápí mnohočetné kožní hemangiomy, které mohou být vyústěním hemangiomu jater a trávicího traktu. Zde totiž hrozí obstrukce či krvácení. Vzácně vedou rozsáhlé a mnohočetné hemangiomy k srdečnímu selhání na podkladě velkého srdečního výdeje. Tento stav je však spíše raritou.
Jak hemangiomy dělíme?
- Kapilární hemangiom, který chápeme jako hustě nakupené tenkostěnné kapiláry. Jeho výskyt bývá oproti dalším druhům nejčastější.
- Kavernózní hemangiom, tvořený prostory vyplněnými krví. Ty jsou typicky oddělené vazivově endotelovými přepážkami.
- Racemózní hemangiom, kdy se nejedná o benigní nádor, ale o cévní malformaci, respektive arteriovenózní zkrat, kterým proudí arteriální krev přímo do žilního řečiště, tudíž může docházet k trofickým změnám dané tkáně.
Rozsáhlou skupinou jsou již zmíněné infantilní hemangiomy, které postihují až 10 % novorozeňat. Některé z nich se „vyloupnou“ mezi 4.-6. týdnem života. Většina z nich pak během prvních let samovolně vymizí. Příčinou bývá nadměrné pomnožení cévních buněk.
Jelikož se vyskytuje i hemangiom na játrech, takové „jahodové“ znaménko pak bývá téměř vždy hlídáno, zda rychle nemění svou velikost a tvar. Hemangiomy na kůži je dobré 1x ročně nechat zkontrolovat dermatologem. Jenže, co dělat v případě, že tyto červené útvary na kůži mít nechceme?
Co o hemangiomu říká tradiční čínská medicína?
Zde si vypůjčím odstavec svého kamaráda, lékaře Zbyňka Mlčocha, který je teoretikem TČM a na hemangiomy má tento názor: „Z pohledu tradiční čínské medicíny by mohlo jít o oslabení Hybatele Země (slezina), který pokud je v zátěži, tak nedokáže udržet krev v drahách (cévách) a současně je tento Hybatel odpovědný za pevnost a tvar cév. Na okraj podotýkám, že lokální aplikace může být nedostatečná a je zapotřebí ovlivnit vnitřní prostředí, aby se hemangiom léčil, a hlavně aby nikde na těle nevznikaly nové hemangiomy. Pokud bych měl hemangiom já osobě, tak bych užíval následující: VNITŘNĚ: Na hemangiom doporučuji následující léčivé rostliny, a to ideálně v podobě směsné bylinné tiktury (pro snadnost aplikace kdykoliv a kdekoliv): JÍROVEC MAĎAL (květ nebo plod), JERLÍN JAPONSKÝ (poupata), POHANKA nať, RYBÍZ ČERNÝ list, RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ plod, RŮŽE ŠÍPKOVÁ plod. ZEVNĚ: Na podporu léčby hemangiomu doporučuji zevně mast z rostlin JÍROVEC MAĎAL květ a MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ květ. Aplikovat, jemně obvázat, příliš nestahovat. Toto opakovat ideálně 2x denně a nechat působit několik hodin. Účinky by se mohly dostavit za několik týdnů. Je tedy nutná trpělivost a vytrvalost.“
Laser či extrakce
Pokud se na těle vyskytne jeden či dva hemangiomy, v takovém případě je možné je odstranit, a to buď chirurgickou extrakcí, případně laserem. Výhodou laseru je, že je celý proces bezbolestný a též, po „červeném“ znaménku nezůstane jizva. Paprsek cílí na červené krevní barvivo, aniž by poškodil okolní tkáň. Při extrakci již s největší pravděpodobností zůstane jizva, neboť inkriminované místo je zatíženo stehy. Vnitřními i vnějšími. Tento úkon však není léčbou v pravém smyslu, neboť, hemangiomů se sice zbavíme, nikdo nám však nezaručí, že se neobjeví znovu. V některých případech se používá také léčba kortikoidy, interferonem nebo cytostatiky.
Jak si poradit svépomocí?
- Pokud jsme na hemangiom náchylnější, nevystavujme kůži prudkému slunečnímu záření, při pobytu na slunci kůži chraňme opalovacími krémy s faktorem 50, nosme vzdušné oblečení, dlouhý rukáv, dlouhé nohavice.
- Zařaďme do stravy pohanku, pohankovou nať, jablka, rajčata, papriku, šípek. Vše zmíněné obsahuje cenný rutin, který zpevňuje cévní stěnu.
- Zařaďme bylinky. Z bylin, které napomohou tomu, aby se benigní hemangiom nezvrtnul do maligní fáze, vyjmenujme například šalvěj kořeněnou, anděliku čínskou, zelený čaj, ginkgo bilobu, lékořici, heřmánek, bazalku posvátnou, rozmarýn, šišák bajkalský, ostropestřec mariánský, pampelišku, zázvor, tymián, bobkový list.
- Ze stravy lze pomoci omega 3 NMK, borůvkami, kurkuminem, trnkami, arónií, skořicí.
Stále však platí, že jakýkoli hemangiom si z preventivního důvodu nechme vyšetřit u kožního lékaře, sledujme jeho velikost, to, zda roste, zda se mění, zda nás pobolívá či přináší jiný problém. Některé hemangiomy jsou často umístěny tam, kde mohou vadit, například v oblasti prsů, stehen aj.