Proč se vyplácí neuspěchat detoxikaci

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Člověk je tvor vynalézavý, všestranný a netrpělivý. Vše podřizuje tempu doby, vše chce mít rychle – rychle se prosadit, rychle vydělat peníze, v rychlosti jíst, rychle se zařídit, co nejrychleji cestovat. A rychle se zbavit zdravotních problémů, na které si zadělával třeba i dlouhé roky.

Na škodlivé látky, které se nám každý den usazují v těle a které oslabený imunitní systém jen stěží dokáže vylučovat v požadovaném množství, však rychlost neplatí. Detoxikace vyžaduje cílenost, důkladnost a čas. A argument, že času je málo, v tomto případě na plné čáře selhává. Na co jiného by si měl člověk, který chce prožít kvalitní život, udělat čas, než na své zdraví?

Proč chtít detoxikaci

Očista organismu od toxických látek, které denně přijímáme (toxiny ze vzduchu, z vody, jídla, z léků, emocionální toxiny), by měla být řízená a pojata celostně – vždy však s přihlédnutím ke konkrétním zdravotním potížím a konkrétním toxickým zátěžím, které některé přístroje dokáží přesně vyhledat a stanovit (např. přístroj Salvia, používaný v řízené a kontrolované metodě podle detoxikačního guru MUDr. Josefa Jonáše). Detoxikaci však zasluhují i lidé, kteří netrpí konkrétním zdravotním problémem, pouze se cítí celkově slabí, unavení, zkrátka si uvědomují, že nežijí tak kvalitně, jak by chtěli.

Jak vybrat tu správnou detoxikaci

Existuje nespočet detoxikačních metod a detoxikačních kúr – od jednodenních až po několikaměsíční. Právě tyto důkladné detoxikační procesy jsou pro lidský organismus blahodárné a při dodržení zdravého životního stylu nám zajistí skvělou fyzickou i psychickou formu na dlouhý a dlouhý čas.

V posledních letech však vzrůstá obliba krátkodobých, několikadenních očistných kúr v rozmezí od jednoho do sedmi dnů. Ty sestávají většinou z přesně stanoveného jídelníčku, který má pomoci s očistou. Tyto kúry nám rozhodně neublíží, ale je dobré přijmout je jako doplňkovou detoxikaci, zcela jistě ne jako zásadní a jedinou. Takové kúry mohou být užitečné ve chvíli, kdy člověk důkladnou a postupnou detoxikaci již zahájil nebo ji má úspěšně za sebou.

Proč krátkodobá detoxikace nefunguje, jak by měla?

Můžete namítat, že naši předkové tuto formu detoxikace praktikovali s oblibou a často a cítili se dobře. Otázka však je, jaká byla míra jejich toxické zátěže – v dobách, kdy byl vzduch čistější, technický průmysl ještě téměř spal a lidé dokázali žít přítomností, na tom možná nebyli tak jako my, lidé vyspělé moderní civilizace.

Ale zanechme spekulací: pravda je, že během krátkodobých detoxikačních kúr skutečně většina lidí pocítí úlevu a jakousi formu euforie. Ta však obvykle nemá dlouhého trvání a organismus se z krátkodobého šoku brzy vrací zpět do zajetých kolejí.

K oblíbeným krátkodobým detoxikačním kúrám patří zejména domácí jaterní a slezinná očistná kúra. Oblíbená a také jedna z nejrychlejších je pak detoxikace prostřednictvím popíjení minerální vody Zaječice. Spočívá ve vypití celé lahve Zaječí kyselky a následném vyprazdňování, které má za úkol pročistit střeva.

Dejte jí čas

Při detoxikaci je třeba zaměřit se na výsledek, nikoli na rychlost. Každá očista, má-li být efektivní, je běh na dlouhou trať. To vám potvrdí každý dobrý terapeut. A každý dobrý terapeut vás také bude detoxikací provázet…

Více o detoxikaci naleznete v knize MUDr. Josefa Jonáše Křížovka života.