Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Proč je himalájská sůl lepší než běžná kuchyňská sůl?

19.04.2018
Himalájská sůl
Solení a příjem soli z potravin a pokrmů je velkým tématem odborníků na výživu po celém světě. Kuchyňská sůl, kterou běžně solíme, obsahuje prvek sodík, který je pro lidské tělo nezbytný, na druhou stranu jeho nadbytečný příjem organismus zatěžuje, protože regulační mechanismy organismu musí více vyrovnávat hospodaření s vodou, udržovat homeostázu = stálost vnitřního prostředí, tedy vyváženost minerálních látek a stopových prvků a vody.

Při dlouhodobě zvýšené konzumaci soli a slaných potravin a pokrmů může docházet i k zatěžování ledvin, otokům tkání a zvyšování krevního tlaku. Doporučená denní dávka soli je 5 g, což je cca 2500 mg sodíku, kdy i tato hodnota je doporučenou denní dávkou pro příjem sodíku pro dospělou osobu. Toto množství (jak soli, tak sodíku) je ale v české populaci často překračováno, a to i 2x – 3x, a tak není ojedinělé, že dochází k výskytu výše zmíněných negativních dopadů nadbytku soli na lidské zdraví.

 

Pro přiblížení se k doporučení ohledně soli, bychom měli ze stravy vyloučit uzeniny, konzervované výrobky, pečivo se solí na povrchu, chipsy, slané krekry, oříšky, tyčinky, instantní pokrmy a vlastně vesměs průmyslově zpracované potraviny vůbec, neboť často obsahují více soli, než by bylo záhodno. Další radou je pokrmy dochucovat bylinkami a zelenými natěmi, česnekem či kořením bez obsahu přidané soli a při používání samotné soli pamatovat na střídmost a výběr vhodnější soli. V této souvislosti bych Vám doporučila sáhnout po soli himalájské než po běžné kuchyňské, která je sice jodizovaná (přidává se do ní jód jako prevence kretenismu dětí = nemoc vznikající z nedostatku jódu v těhotenství matky jako jedna z dřívějších nejčastějších příčin), ale rafinací (chemickou úpravou) je kuchyňská sůl zbavena všech dalších minerálních látek a stopových prvků, stejně tak ji tělo zpracovává a vylučuje mnohem hůře než sůl himalájskou.

 

Himalájská sůl má narůžovělou barvu (kterou jí dodává prvek železo) a je jednodušeji metabolizována – tolik nezatěžuje organismus při jejím zpracování a vylučování, není rafinovaná a obsahuje tak široké spektrum minerálních látek a stopových prvků (uvádí se přes 80 látek). Nepojměte však podezření, že díky tomu můžeme soli zkonzumovat více. Doporučená denní dávka se nemění a stále dbáme na příjem minerálních látek a stopových prvků z pestré stravy. Himalájská sůl také není chemicky jodizovaná, proto myslíme i na další zdroje jódu z potravy, kterými jsou především mořské ryby a mořské plody. Himalájská sůl je považována za přirozenou látku z přírody, protože neobsahuje přidané chemické látky ani aditiva a je těžena na úpatí Himalájí v kamenném solném dole. V kombinaci s dalšími přírodními substancemi, například s lístky z tzv. „stromu života“ – moringou, se navyšuje obsah cenných látek (minerálních látek, stopových prvků, antioxidantů, aminokyselin…). Tuto dvojici můžete využít již jako hotovou směs do vašich pokrmů studené či teplé kuchyně.


Související články:
I přes snahu nehubnete? Co když je chyba nejen v jídle?
Smoothie a freshe s moringou
Bylinky a koření pro naše zdraví a výtečnou kuchyni
Ostropestřec mariánský – přírodní detoxikační prostředek
Šalvěj lékařská – bojovník za naše zdraví i krásu
Saláty s moringou


19.04.2018
autor: Bc. Martina Korejčková, DiS.
zdroj: www.herbandme.cz
další články v rubrice: Výživa


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS