Proč je dobré detoxikovat a proč zrovna teď…

cm jatra3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V zimním období je obvykle méně pohybu venku a za pokrm z velké části slouží nějakým způsobem konzervované potraviny již od časů, kdy jsme se stali ze zastaralých erektů moderními kromaňonci a svým způsobem sapiens. Tento cyklus zvýšeného zimního zanášení organizmu jsme však překonali a zanášíme se potravinářskými konzervanty, barvivy, aromaty, zjemňovaly, chuťovými korigens, přídavnými látkami a umělými Éčky pilně po celý rok. Nicméně potřeba se detoxikovat je nejvyšší právě s příchodem jara, takže je čas si o tom něco přečíst, protože vás nepodezřívám, že byste chtěli nebo měli možnost pro detoxikaci udělat něco víc, než doporučuji z našich preparátů.

Ráno hluboce dýchajíce pro kyslíkovou nezbytnost, bez něhož játra, coby hlavní detoxikační orgán, nemohou fungovat, ale který jim přetížený rozum ve stresu krade, je nutno vyběhnout na vzdálenou pastvu a natrhat rašící kopřivy, které snadno rozeznáte od ostatních kytek rozespale i poslepu. Sice se jedná o sběr bylin, protože ony na zemi neleží, takže to musíte z těch rostlin urvat, utrhat, zdevastovat, oddrásat, odstříhat bez ohledu na jejich práva a protesty. Jinými slovy, děkujte těm kytkám z hloubi duše, že vám většinou nechtěně dávají samy sebe, a berte jim jejich součásti spíše v periferii jejich růstu a jen v nezbytném množství. Rozhodně nedrancujte, protože i ta nejobyčejnější kytka má svou duši, s níž vaše duše umí komunikovat a projevit vděk.

Natrhejte také listy pampelišky a mladé koncové lístky břízy z dolních větviček. Lze použít i kvítka podbělu, listy jakéhokoliv jitrocele, mladé a malé listy topolu, ořechu vlašského, lísky, hrušně, jabloně, vrby, černého rybízu, josty či kteroukoliv rašící zeleninu na vaší zahrádce – šnytlík, petržel, bazalku, česnek, cibuli, amarant, celer a dokonce i listy jahod. Víceméně v tomto pořadí důležitosti v libovolných kombinacích. V podstatě to nemůžete splést, i když to spletete, protože každý den bude kombinace jiná podle spásané lokality a tak i vedlejší účinky zcela bezvýznamné. Důležité je, že to berete podle citu a „přiměřeně“ a nervete to na hromadu zbytečnosti.

Takže asi dvojhrst tohoto bejlí propláchněte ve studené vodě a vhoďte do 1,5-2 litrů vroucí vody, která se asi minutu vařila bez pokličky, aby se odpařil chlór. Opět přiveďte k varu a odstavte na asi půlhodinu pod pokličkou. Tak dlouho je to proto, že buňky rostlin jsou ještě živé a nedegradované sušením a vzdorují. Potom odvar sceďte do litrové termosky a pijte jej po celý den mimo jídla do prázdného trávení. Přebytečný odvar si vypijte nalačno asi půl hodiny před snídaní, aby byl čas na vstřebání účinných látek s předností účinku na ledviny, čištění kloubů a vaziv, na cévy a imunitu.

Zbylou vlákninu z cedníku použijte do polévky k obědu nebo po rozmixování do další potravy, karbanátků a tak nějak; bylo by škoda ji vyhodit, protože pomáhá odstranit toxiny a plísně z tlustého střeva.

Pro detoxikační čaj nedoporučuji použít list kedlubny, květáku, kapusty, zelí, špenátu, řepy a ředkve. Ale rozhodně jsou vhodné s naklíčeným čímkoliv k obědu. Tím čímkoliv myslím len, obilí, luštěniny, amarant a tak podobně, co vám je ochotno doma naklíčit. Jednou jsem jedl úžasné miniaturní karbanátky z cibule a naklíčené pšenice a odmítnul jsem uvěřit, že v tom není žádné maso. Nicméně proti masu do 1,5 gramu na 1 kilogram hmotnosti a den nic nemám, za podmínky, že není dodáno nic z bílé mouky a cukru a naopak je dodáno alespoň 1,5 hodiny ufuněné tělesné námahy. Bez fyzické námahy toho dne doporučuji jen polévkový vývar z jakéhokoliv masa mladších zvířat, ryb, plodů moře a jiných jedlých mrtvol. Vyvařené maso potom můžete podávat tlustým přátelům v procesu hubnutí při jejich večerních atacích zamčené ledničky – po troškách, asi 1 gram na 10 kilogramů živé váhy v porci. Nebo prostým odhadem podle tloušťky. V této podobě má maso nízký glykemický index a tělo netrpí hlady, i když hubne. Bílkoviny masa tělo použije na obnovu a údržbu svalů, kloubů, vazů a podobných struktur přetížených nadváhou.

V rámci detoxikační kúry nedoporučuji jíst pečivo, a když už by to muselo být, tedy nízkoglykemické bez pšenice nebo se špaldou (nízkoglykemická pšenice), žitem, ovsem, amarantem. Přitom právě amarant a mouka z něj je pozoruhodným dodavatelem rostlinných bílkovin. Podobné vlastnosti má i quinoová mouka.

K detoxikační dietě během dopoledne podávejte jakoukoliv zeleninu podle chuti a, pokud to tělo vezme, syrovou. Oběd u člověka fyzicky nenamáhaného by se měl skládat také hlavně ze syrové zeleniny. U fyzicky namáhaného doporučuji tepelně upravenou zeleninu už na oběd, protože se z ní snadněji uvolňují škroby pro energetický výdej. Večeře by měla být už vždy tepelně zpracovaná, aby tělo do nočního klidu nedrželo natráveninu v žaludku, protože by se v noci reflektoricky překyselovala jeho sliznice jako zdroj dalších problémů. Ono obecně platí, že nedokonale zpracovaná natrávenina večeře je bohatým zdrojem zbytečných kalorií pro tvorbu ozdobných tukových polštářů a také pro růst plísní.

Detoxikované tělo chce špek a tuky, ale nedat nic! Bude škemrat, vyhrožovat a žadonit po tucích, a tak si dávejte nejlépe několikrát denně lžíci oleje do potravy. Nejzanesenějším osobám a perspektivním rakovinářům doporučuji přidávat si do potravy amarantový olej  a upozorňuji, že já si ho dávám do každé polévky, která ještě nemá mastná oka, protože tento protirakovinový olej v polévce v množství 1-2 lžíce je chuťově vynikající a i z blafové polévky udělá suprovou. Superblafová a předvčerejší ale potřebuje pomoci ještě dezinfekční dotaci česnekem.

Používám ostropestřecový olej , který je jemný a chuťově nenápadný. Do polévky si někdy dávám i ostropestřecovou kaši, ale je třeba ji v ní dobře rozmíchat na nekaši. Podobně lze  přidávat i do detoxikačních omáček.

Jiné oleje již nejsou tak moc detoxikační. K běžnému použití upřednostňuji slunečnicový olej Vegetol (což je dříve lékárenská Medica, jejíž kvalitu vám potvrdí všichni starší lékaři („lékař“ je zastaralý termín odvozený od slova „léčit“, modernější termín „doktor“ je akademický titul), který patří podle mě mezi oleje nejlépe rozpouštějící vitamíny, výborně se vstřebává do střevní lymfy a náš organizmus je na něj vývojově navyklý.

Z dalších olejů se ještě může hodit měsíčkový olej  + lymfolej  k užívání 2-4× denně lžíci mimo jídla při zánětlivých procesech v trávení nebo v plicích, kam docestuje lymfou ze střev (dokonce jeho klon s obsahem rakytníkového oleje  v jednom případě při užívání na rakovinné polypy v tlustém střevě způsobil, že do měsíce prokazatelně zmizely a neoperovalo se, neb nebylo co, a ve druhém případě se paní poslaná domů na dožití bez terapie s rakovinou plic také do měsíce opravila k úžasu ošetřující lékařky nad rentgenovým snímkem; víc takto rychlých případů ale nevím, protože mi to lidé nemají povinnost hlásit; ale nahlásili mi to jejich sousedi, kteří chtěli opravit také…)

Poznámka: Na pastvě ráno neberte nic jedovatého, tedy ne list brambory nebo rajčete, nať mrkve, konvalinky, ocún a kdovíco vám tam nebezpečného roste.

Když bude ráno příliš nevlídno, že by vás ven nevyhnal a psa už vůbec ne, doporučuji nahradit předsnídaňové pitivo vložením 2 lžic mladého ječmene nebo jiného zeleného prášku (vojtěška, pšenice,  (pšenicoječmen) nebo polknout několik tablet řasy chlorelly či spiruliny) do 2 dcl teplé vody a přidat 1 lžičku zeměžlučové směsi+ 1 lžičku ostropestřecové směsi, zhluboka se nadechnout, představit si, jak je to STRAŠNĚ zdravé a prudce to na jeden zátah vypít. Potvrdíte mi v duchu, že to je zdravé opravdu strašně. Když to v půli překousnete, tak budete mít asi problém najít svoji ztracenou odvahu k pokračování to dopít.

Všechno syrové zelené se velmi pomalu tráví, proto je potřeba to brát hned ráno. Nebude vadit, když si do té vody přidáte 1/3 lžičky práškovitého vitamínu C (vit. C100) a půl lžíce medu proti ranní hypoglykémii. Překvapivě se tím chuť asi o zcela bezvýznamných 50 % zlepší. Chuť se i tak nedá slovy popsat, ale vaše ošklíbání bývá mnohomluvně výstižnější.

Ke snídani si doporučuji přidat 1-1,5 lžíce ostropestřecové kaše  a do pití po snídani ještě lžičku ostropestřecové směsi. Ve zvláštních případech si tuto kombinaci lze brát i místo snídaně má statické dlouhodobější působení s vyšší účinností na aromatické uhlovodíky a je dynamický antioxidant (nejlepší, co znám, a tak ho doporučuji i před rentgenem či ozářením, i po) a pomáhá vylučovat přednostně alifatické uhlovodíky.

Pokud nebudete mít svůj kopřivový lektvar, tak si můžete uvařit zápar z kopřivy, řepíku, pampelišky a břízy za sušených bylin ve stejném poměru. Asi 2 lžíce s čepicí řezané směsi spařte 15-20 minut v 1,5 litru vody a máte toho zase do termosky i do hrnku. Když jste ale v časové tísni, lze použít kombinaci šípkové směsi, borůvkové směsi, heřmánkové směsi  a řepíkové směsi. Do 1,5 litru teplé vody zbavené chlóru přilijte od každé jmenované po jedné lžíci a podle citu dejte některé z nich lžíce dvě. Zamíchejte a je uvařeno; píti po douškách mimo jídla po celý den. Lze do toho přidat 1 lžičku práškového vitamínu C (vit. C100)

Ovoce a med jezte vždy jen s hlavními jídly, která zpomalí vstřebání jejich cukrů, jež by jinak narušily glykémii, a inzulín by vám ji rozkolísal do vlčího hladu.

Co rozhodně nejíst: bílá mouka, cukr, sladkosti, margaríny, uzeniny, taveňáky, smaženiny, cizokrajné koření, které neroste u vás na zahrádce, kečup, oxidované tuky (majonéza), příliš kyselé, těžké, grilované, rožněné, spálené a přepálené, tepelně barevně změněné pokrmy, konzervanty a ostatní umělá Éčka.

Doba potřebná pro detoxikaci je závislá na vašich jaterních znacích:

  • lehké vaky pod očima krátkodobé
  • silné vaky pod očima dlouhodobé
  • hnědá pigmentace kolem očí
  • stařecké skvrny na hřbetu rukou, ramenou a ve výstřihu
  • volná kůže na hřbetech rukou, snadno uchopitelné a vytahující se kožní řasy
  • viz předchozí, kdy je pokožka zdvojená vytažením zřetelně ztenčená
  • viz předchozí, kdy je pokožka ztuhlá až zhrublá
  • viz předchozí, když se vytažená pokožka po uvolnění vrací zpět pomalu
  • když si přiložíte dva prsty na hřbet ruky a pootočíte s pokožkou o 30 ° a vytvoří se velmi jemné vrásky
  • když máte nad kotníky otoky
  • když máte nad kotníky rozsáhlé hnědé menší až velké fleky
  • když je pokožka nad kotníky zřetelně atrofovaná a pergamenového vzezření, suchá
  • když je pokožka nad kotníky zřetelně atrofovaná i s podkožím
  • trpíte alergiemi, astmatem
  • trpíte místním zarudnutím pokožky se svěděním
  • po podráždění pokožky přejetím nehtu se v tom místě vytvoří na hodinu svědící přerudlá stopa
  • máte přesušenou pleť
  • máte aknózní pleť
  • máte ekzém či kopřivku
  • máte atopický ekzém
  • máte deformované a barevně pozměněné nehty se skvrnami
  • trpíte ranní ztuhlostí kloubů a svalů, musíte se rozcvičovat a rozhýbávat
  • ráno vás bolí svalovina, na které jste v noci leželi
  • při předklonu zůstává bederní páteř v lordóze a nepřechází do prohnutí (je jako prkno)
  • vržou vám kolena při dřepu i jiné klouby při pohybech bez zátěže
  • máte artrózu, bolesti v kloubech, křeče při námaze, bolavé svaly
  • budíte se v noci a nemůžete dospat
  • nemůžete usnout
  • máte deprese, fóbie, jste vystrašení, cítíte neznámý neklid
  • máte únavový syndrom a pocit vyhoření, beznaděje
  • jste vznětliví, výbušní, nesnášenliví, netolerantní, neodpouštějící, vzteklí
  • jste nevýkonní, unavení, mátožní, spaví
  • jste opakovaně nemocní se slabou imunitou
  • míváte chvění rukou a záškuby
  • lapáte po dechu i bez námahy
  • jste nahrbeni s rameny stočenými dopředu dolů a krkem drženým vpředu jako Hurvínek a neudržíte se rovně déle než chvilku
  • nefunguje vám akomodace oka, tuhne čočka, bez brýlí jste jako bez televize

Je toho dost, co každý u sebe objeví z tohoto seznamu. Proto je nutno se o játra starat a detoxikovat nebo si alespoň dávat předsevzetí, že už brzo. Jarní detoxikace by měla začít od chvíle, kdy teploměr vyběhne odpoledne za Sluncem nad 10 °C, a intenzivně pokračovat do 30 let věku dva týdny, do 45 let tři týdny a do 60 let čtyři týdny; potom už vlastně kdykoliv si vzpomenete, když si vzpomenete, kam jste si napsali, co jste to vlastně na jaře chtěli udělat…

Pokud je předchozí seznam víc o vás, než se vám líbí, detoxikujte si podle tajného pocitu třeba každé čtvrtletí alespoň týden.

Játra pro detoxikaci nutně potřebují kyslík. Mozek ve stresu a excitovaný nervový systém v překyseleném prostředí přidušeného organizmu kradou játrům vdechnutý kyslík a navíc vytvářejí chuť na sladké, protože si berou kyslík i z molekul cukru a škrobu a pomocí stresových hormonů navíc odkrvují trávení, včetně jater. Rozčilujete-li se, jste-li pod psychovypětím, tlakem mysli a osudu, všechno vás štve, všichni vás štvou a nejvíc vy sami sebe, tak zapomínáte dýchat a detoxikace prostě neprobíhá. Bordel látkové výměny se ve vás hromadí, stáváte se svou popelnicí, chřadnete a rychle stárnete. Jinými slovy: dýchejte!

Pro dýchání doporučuji odkoukat od ještěrky, jak dýchá ona: každý nádech začíná hlubokým výdechem! Prostě bordel musí nejdříve z plic ven! Tedy: /dovýdech, maximální nádech, povolit svaly se samovolným výdechem, čekat na potřebu dalšího nádechu,/ dovýdech, maximální nádech… atd.

Pro účely vlastního tréninku i zvýšení efektu dechu jsem vymyslel dýchací Sifon 6 a s tím je vhodné dýchat alespoň několik minut vícekrát denně. Obvykle 5-30 minut 2-4× denně. U rakovinářů a těžce nemocných osob pak 5-10 minut každou hodinu až dvě, podle možností. Studujícím před zkouškami po celou dobu intenzivního opakování si učiva.

Zvláštností Sifonu 6 je, že asi po 20 minutách dýchání se začínají v mozku produkovat endorfiny – působky dobré mysli, optimizmu a nálady. Je jen potřeba nezačínat u netrénovaných s dlouhými časy, aby vás druhý den nebolely přetížené dýchací svaly a vazy a zatuhlé plíce…

Detoxikace je základ dlouhověkosti. Dlouhověkost v našich chemických podmínkách není možná bez vašeho vlastního úsilí a sebe-péče, kontroly životosprávy i duchovního nadhledu. To je první stupeň k moudrosti a šance pro radost ze života. Protipólem je čtení si v příbalových papírkách léků o jejich vedlejších účincích.

Tak si vyberte, je to na vás.