Problémy s dásněmi

cm usmev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Velká řada lidí ve věku nad 35 let trpí zdravotními problémy s dásněmi. Dokud si to uvědomíme včas, můžeme předejít řadě nepříjemností. Ty bývají často oteklé, citlivé a krvácející. Jsou dva typy zdravotních problémů s dásněmi odborně označovaných jako gingivitida a periontitida.

Gingivitida je zánět sliznice, periontitida je zánět vazivové tkáně kolem zubního kořene. Gingivitida se projevuje citlivou a zanícenou dásní. Dochází k ní v případě, když baktérie v ústech vytvoří tenkou vrstvu označovanou jako plak, která pokrývá sliznici a zuby.

Pokud se s tím nic neděje, dochází tvorbě zubního kamene, který obvykle stomatolog, pokud na to dbáme, odstraní. Pokud ne, může dojít k závažnější perionditidě, kdy bakterie mohou, napadnou i kost kolem zubu. Příznakem bývá krvácení. Pokud k němu dojde, je třeba co nejdříve vyhledat lékaře. Dalšími příznaky jsou zápach z úst, nepříjemná pachuť v ústech a uvolňující se zuby.

Proč dochází k těmto zdravotním problémům?
Hlavní příčinou je nedostatečná ústní hygiena. K dalším rizikovým faktorům patří strava s nadbytkem cukru, nedostatek vitamínu C a jiných látek a rovněž i kouření. K ostatním faktorům patří cukrovka a další chronické nemoci a také u žen těhotenství a období menopauzy. Stav dásní může zhoršovat i užívání některých léků, kdy dochází k tomu, že se při jejich užívání snižuje tvorba slin, které mají za úkol smývat cukr a baktérie ze zubů.

Kromě důležité prevence je vhodné léčbu postižených dásní podpořit užíváním některých potravinových doplňků. Obecně je třeba užívat některých přípravek s obsahem vitamínů a minerálů. Dále je dobré užívání potravinových doplňků obsahujících antioxidanty jako jsou vitamin C či koenzym Q10. Tyto antioxidanty ochrání sliznici před buněčným poškozením a pomáhají urychlit hojení.

K dalším opatřením patří pravidlo, že zuby, ale i jazyk (rovněž zdroj baktérií) je třeba čistit pravidelně třikrát denně. Dále j třeba se vyvarovat v jídle lepkavých cukrů a v každém případě po takovém jídle si pečlivě vyčistit zuby, aby se odstranily i malé částečky pokrmu. Toto je důležité obzvláště u starých lidí. Rovněž je třeba minimálně jednou ročně navštívit svého stomatologa.