Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Problém zvaný chrápání

14.05.2010
Koho tato problematika zajímá, měl by si nejprve představit mechanizmus vzniku onoho pověstného zvuku. Vezměte si trubici a foukněte do ní: Uslyšíte plynulý zvuk. Když ale do trubice vložíte něco, co utvoří překážku, a to něco měkkého, co v trubici vlaje, pak uslyšíte onen charakteristický zvuk: bublání, chrčení, vrčení. Je jasné, že se tam něco chvěje, vlaje, brání volnému průtoku proudu zvuku.

 

U chrápajícího člověka je to stejné - v dýchacích cestách se objeví překážka, která proudem vzduchu při dýchání vlaje a zvuk moduluje. Ve dne jsou dýchací cesty volné, člověk je ve svislé poloze, je v aktivitě, v pohybu, svalstvo pracuje a je pevné. Nejčastější podmínkou pro chrápání je vlající zadní část měkkého horního patra. V noci se v průběhu spánku ve vodorovné poloze najednou povolí svalstvo, jež drží přes den měkké patro v pohotovosti a v pružném stavu, a proud vzduchu udělá své. Tento proces je výraznější u lidí, kteří kouří, jsou přes den v napětí, ve stresech a v noci se jim nervstvo konečně uvolní, ale za cenu chrápání. Na tento druh chrápání není lék. Dotyčný člověk musí změnit svůj způsob života.

 

Pokud navštíví lékaře, pak by se nejprve mělo zjistit, jestli tento stav nepodporuje například zánět, infekce, anatomická odchylka - např. polyp, nádor, zvětšená štítná žláza, cizí tělísko v dýchacích cestách. Do naší poradny píší rodiče dětí, které v noci nemohou spát kvůli chrápání. Tehdy je chrápání součástí celého komplexu na sebe navazujících příznaků. Jako prioritní nacházíme problém s imunitou. Tímto směrem by měla být směrována léčba. V důsledku nedostatečně vyvinuté imunity trpí dítě rýmou, tento problém nastává zvláště s nástupem do školky či do jeslí. Dítě má nos ucpaný hlenem a začne dýchat ústy, tím vyřadí z činnosti nos, kde v zadní části zbytní vegetace, která je známá jako nosní mandle, a k tomu se často zvětší i krční mandle. Nosní i krční mandle jsou orgány potřebné pro imunitní systém, opakovaným zánětem se zvětšují, ucpává se vchod do Eustachovy trubice. To pak způsobuje, že se za ní hromadí hlen a dává předpoklad pro infekci v uchu, v nosohltanu, průduškách atd. A to vše podporuje chrápání...Podle staré čínské teorie souvisejí potíže horních cest dýchacích se střevem: V jakém stavu je střevo, v takovém stavu je sliznice horních cest dýchacích, tedy i nosní a krční mandle. Naznačil jsem zde nyní tu komplexnost problému, kdy příznak chrápání je spojen s opakovanou rýmou v důsledku slabé imunity, zvětšenou mandlí - a to vše je spojeno s vypěstovanou střevní dysbiózou, která se vytvořila chybným stravováním, pojídáním sladkostí, podáváním antibiotik atd.

 

Chrápání tedy lze přirovnat k povrchnímu projevu celého komplexu chybných procesů, které jsou uvnitř dotyčného člověka. Fenomén plovoucí kry. Jen část je vidět na hladině a větší část je pod vodou. Léčba chrápání tedy nespočívá v nějakém místním zákroku, nespočívá v podání léku, spreje, cucavých tablet apod., ale spočívá v totální změně života, životních návyků, stravování. Spočívá ve schopnosti uvolnit se, vylepšit svůj imunitní systém.Celková nabídka přípravků na zamezení chrápání.


Související články:
Chrápání
Pár slov o spánku
Spánek
Zdravá spánková hygiena


14.05.2010
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS