Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Probiotika a imunita

26.06.2012

Skupinu látek označovanou jako probiotika, známe hlavně jako podpůrné prostředky pro obnovu bakteriální mikroflory, ale hrají také významnou roli při podpoře imunity. V současné době je silně rozšířeno užívání antibiotik předepsaných lékařem k zástavě bakteriální infekce. Poměrně často je užívají děti, občas bohužel i zbytečně.

Je důležité si uvědomit, že při opakujícím užíváním antibiotik se bakterie, proti kterým jsou opakovaně nasazovány (toto je důležité), stávají odolné a dojde k tomu, že při opětovném užívání antibiotik již nedojde k očekávanému účinku. Antibiotika bohužel jen neničí bakterie, proti kterým jsou předepsány, ale také někdy i takové bakterie, které jsou pro organismus prospěšné. Proto je po léčbě velmi důležité, jakými druhy bakterií bude střevo znovu osídleno (zda prospěšnými nebo škodlivými). Tato okolnost má důležitý efekt na budoucí imunitu. Dlouhodobě oslabení střevní mikroflóry díky špatnému osídlení totiž může mít za následek řadu problémů (např. náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům, alergiím či jiným chorobám) a může dojít i ke zhoršenému vstřebávání některých léků.Pro správnou obnovu střevní mikroflory doporučují odborníci používat probiotika, nebo i tzv. symbiotika (probiotika + prebiotika). Vlastní slovo „probiotika“ přitom pochází z řečtiny a volně přeloženo znamená „pro život“.Samotná probiotika jsou živé mikroorganizmy, které příznivě ovlivňují zdraví pacienta, pokud jsou podávány v přiměřeném množství. Jsou to nestravitelné látky, jejichž konzumace má pozitivní účinek na naši střevní mikrofloru selektivní podporou růstu nebo aktivity některých kmenů střevní mikroflóry a v konečném důsledku podporují celkovou imunitu.Probiotika tím, že upravují bakteriální osídlení tlustého střeva, brání přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek (vytvářejí organické kyseliny, tím dochází k poklesu pH, což vede k zastavení růstu "špatných" bakterií).Kromě podpory imunity patří k jejich nejvýznamnějším pozitivním účinkům to, že zvyšují odolnost proti průjmovým onemocněním, přirozeným způsobem napomáhají při vyměšovacích potížích a snižují aktivitu potencionálně nebezpečných látek v tlustém střevě, které mohou vznikat při špatném trávení.Je dobré vědět, že vzhledem k oslabené imunitě je vhodné je užívat v průběhu a po dobu asi 1 týdne po ukončení užívání antibiotik a všeobecně při stavech oslabené imunity. Jejich užívání je samozřejmě vhodné i v jiných případech.Kromě potravinových doplňků můžeme probiotika také najít v potravinách. V moderním potravinářství se používají probiotika jako přísada, protože zlepšují výživovou hodnotu výrobku a mění jej z pouhé potraviny na potravinu s pozitivním účinkem na zdraví.Patří sem např. zakysané mléčné výrobky - jogurty, jogurtová mléka, a další. Výhodnější než jogurty jsou speciální jogurtové nápoje obsahující dostatek specifických symbiotických kultur.Při používání probiotických kmenů v potravinářství nebo v potravinových doplňcích musí tyto bakterie splňovat podmínku přežívání v zažívacím traktu a musí mít prokazatelné účinky na lidské zdraví.Proto je výhodnější a jistější užívat doplňky stravy obsahující probiotika nebo v jejich kombinaci s prebiotiky.


Probiotika můžeme najít v přípravcích Pangamin Bifi PlusGyntima Probiotica a dalších.Kontraindikaci pouze přestavuje známá přecitlivělost na některou ze složek přípravku, obsahující probiotika.Podávání probiotik je pacienty obvykle velmi dobře snášeno; ojediněle se mohou objevit zažívací potíže, povětšinou nezávažného klinického charakteru.

 

Přípravky obsahující probiotika naleznete v naší nabídce.


Související články:
Prebiotika, probiotika, symbiotika…
Přirozená imunita, zánět a probiotika - mikroekologie
Antibiotika a probiotika
Svěrací kazajka pro imunitu
Pečujte o svá střeva - vaše střeva budou pečovat o vás...
Probiotika a prebiotika
Bifidobacterium breve


26.06.2012
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

189,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS