Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Proanthokyanidiny

08.10.2016
Brusinky
V přírodních přípravcích obsahujících výtažek z brusinek se můžeme setkat s tajuplnou zkratkou PAC. Tato zkratka, na kterou často odkazuje výrobek, znamená proanthokyanidiny. O jaké látky se vlastně jedná?

Proanthokyanidiny

Proanthokyanidiny patří do skupiny flavonoidů, rostlinných metabolitů, které se mohou nacházet v různých částech rostlin. Byly objeveny v roce 1948. Někdy jsou označovány jako vitamin P, ačkoliv se o žádné vitamíny nejedná. Navíc si je můžeme tak splést s vitamínem PP neboli nikotinamidem ze skupiny vitamínů B.

 

Jejich hlavní význam spočívá v tom, že se jedná o silné antioxidanty. Z dalších pozitivních účinků je zapotřebí uvést jejich působení proti bakteriím Escherichia coli při infekcích močových cest. Mechanismus tohoto působení spočívá v tom, že adherují (lidově bychom řekli asi, že se "přilepí") na baktérie, znemožní jim tak usadit se na stěnách sliznice močových cest a tam škodit. Jedná se o vazbu na specifické molekuly na povrchu baktérií, pomocí kterých se tyto bakterie vážou k specifickým sacharidovým receptorům na povrchu uroepiteliálních buněk močového traktu. Pokud se baktérie nemohou uchytit, jsou vyplavovány močí. Tuto aktivitu potvrzují i některé studie. Proto jsou přírodní přípravky s extrakty z brusinek doporučovány jako prevence proti vzniku infekcí močových cest.

 

V dávkách 36 mg PAC a více je možné je užívat i jako doplněk při léčbě již probíhajících infekcí urogenitálního traktu. Jako nejvýznamnější se uvádí proanthokyanidin A. Takto působí i u bakteriálních kmenů rezistentních na antibiotika. Obsah PAC je standardizovaný a farmakologicky změřitelný, takže se dají porovnat různé přípravky s extraktem z brusinek mezi sebou.

 

Z dalších pozitivních účinků je možno ještě doplnit, že přispívají k lepší elasticitě cév, mají příznivý vliv na trávení a všeobecně dobře působí na zdravý stav močového ústrojí a ledvin. Jako zajímavost lze uvést, že právě proanthokyanidiny dodávají brusinkám jejich trpkou chuť. Vzhledem k tomu, že se jedná o antioxidanty, přispívají ke zvýšení nespecifické imunity organismu. Je také důležité, že brusinky kromě proanthokyanidinů obsahují navíc ještě kyselinu chinovou. Tato látka se vylučuje močí a zabraňuje vzniku ledvinových kamenů.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Brusinku velkoplodou.

Celková nabídka přípravků obsahujících Brusinku obecnou.

 

Veroval - Domácí test na zánět močových cest naleznete v naší nabídce.


Související články:
Záněty močových cest
Záněty močového měchýře


08.10.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

261,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS