Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Pro čtvrtinu Čechů je manželství zastaralá instituce. 5 dobrých důvodů, proč mít přesto svatbu

03.07.2015
Muž a žena

Těsně po sametové revoluci bylo manželství přežitkem pouze pro pouhých 7 % občanů tehdejšího Československa. Od té doby se počet lidí, kteří mají ke svatbě odmítavý postoj, více než ztrojnásobil. Je skvělé, že si každý může zvolit, jakou formu bude jeho vztah mít. Lidé v manželství žijí v průměru o několik let déle…

Nedávno jsem zaslechl rozhovor dvou slečen. Jedna říkala druhé: „Já bych se nikdy vdávat nechtěla. Co když se za dva roky rozejdeme, tak co pak?“ Přiznávám, že jsem ve dvaceti uvažoval podobně. Fascinoval mě tehdy Osho (indický mistr) se svými promluvami o tom, že se láska nedá vynutit, ani pojistit do budoucna žádnou smlouvou. Že veškerá láska existuje v kráse přítomného okamžiku, že láska je zázrak hodný ocenění – že dnes je a zítra být nemusí. Zní to krásně. Dodnes mám Osha za některé jeho originální myšlenky rád.

 

Ale když potom jako psycholog hovoříte se stovkami párů – a sledujete jejich štěstí, úspěch a zdraví, zjistíte, že výzkumy nelžou (i když samozřejmě existují výjimky). Že absolutně nejšťastnější a nejspokojenější jsou lidé, pro něž není láska jen čirým potěšením, ale aktem vůle – lidé stabilní, pro něž závazek není břemenem, ale cennou a nezpochybnitelnou hodnotou.

 

Během posledního měsíce jsem byl pozvaný hned na tři svatby. Jsme na serveru Celostní medicína, tak mi dovolte vyjádřit důvody, proč z psychologického a zdravotního hlediska má na nás svatba velmi pozitivní dopad. Samozřejmě za dvojího předpokladu: Do manželství vstupujete jako vyzrálá osobnost a za druhé, berete si toho pravého člověka :-) Jak zjistit, zda to je „ten pravý“, si řekneme v dalším článku příští týden.

 

 

1) Svatba je rituál – přináší do vztahu novou kvalitu

Potřebujeme rituály. Jsou součástí naší psýché. Při svatbě dochází ke skryté alchymistické proměně – a to i tehdy, pokud jde o čistě civilní sňatek (bez náboženského obřadu). Kvalitativně se vztah posouvá na vyšší úroveň. Ve své podstatě jde o velmi jemný, vnitřní posun, ale téměř každý vycítí, že po svatbě je to „jiné“, než to bylo před svatbou. Pokud snoubenci prochází obřadem vědomě, jejich láska se stává vyzrálejší a vzájemné emocionální pouto těsnější. Svatba symbolicky završuje určitý úsek cesty, stejně jako je začátkem cesty úplně nové.

 

2) Svatba je závazek – vyjadřuje, že to se vztahem myslíme vážně

Svatba je investice. Je to naše vědomé rozhodnutí a akt vůle. A ať se to někomu líbí, nebo ne, tak právě vědomé rozhodnutí a závazek stojí na začátku všech velkých věcí. Svatba vyjadřuje, že to se vztahem myslíme opravdu vážně. To vytváří prostor pro sestup do ještě hlubších dimenzí lásky, jaký by bez daného závazku vůbec nebyl možný.

 

3) Svatba je zážitek – přináší gejzír pozitivních emocí a ještě více lásky

Pohled na novomanžele při svatebním obřadu je uchvacující. Oba dva většinou doslova září láskou. Jejich srdce jsou otevřená a připravená lásku dávat i přijímat. „Není nic dojemnějšího než svatba,“ vystihuje Veronika Švancarová, která nedávno jednu svatbu zažila. Láska, vděčnost a krása, kterou u svatebního obřadu zažíváme, by se měla stát normou. Pro některé mé bývalé spolužačky a kolegyně v práci byl svatební den vůbec tím nejkrásnějším v životě, a stále z něho čerpají. Proč se o něco tak krásného ochuzovat?

 

4) Svatba je společenská událost – sbližuje a propojuje oba rody

Jak již bylo řečeno, svatbou vstupujeme do kvalitativně nových dimenzí. Jednou z nich je možnost vzájemného obohacení a poznání celé široké rodiny. Nebo přesněji: Z rodinných konstelací víme, jak moc nás celý rodinný systém ovlivňuje. A právě na svatbě, ve svatební den, dochází i k pozitivní harmonizaci obou rodin.

 

5) Svatba je zdravá – pravděpodobně se dožijete vyššího věku

Podle několika zahraničních studií se lidé, kteří vstoupili do manželství, dožívají vyššího věku – podle vědců se prostě snaží žít zdravěji (znovu zde máme pozitivní vliv závazku). Případné pracovní stresy a životní rány se rovněž lépe zvládají s pomocí partnera. Ono známé „sdílená radost – dvojnásobná radost a sdílený smutek – poloviční smutek“ je dalším z důvodů, proč je ve vztahu (a v manželství zvlášť) žít zdravější.


Související články:
Tajemství šťastných manželství
Nekompromisní štěstí v životě - Enjoying
Desatero šťastného partnerství
Jak poznat hned na začátku, že to je ten pravý
Nejlepší a nejhorší způsob, jak komunikovat ve vztahu


03.07.2015
autor: Mgr. Jiří Hamerský
další články v rubrice: Psychologie


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

234,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS