Přírodními prostředky proti rýmě

Rýmu známe všichni – ne vážné, ale nepříjemné onemocnění, které ovšem může mít závažné komplikace, pokud se jeho průběh podcení. Rýma je definována jako zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Může být způsobeno v první řadě viry, oslabenou sliznici nosní dutiny po napadení viry však může postihnout i závažnější bakteriální infekce.

Jaké jsou příznaky rýmy?

Rýma začíná charakteristickým zduřením nosní sliznice, které omezuje průchodnost nosu a je doprovázeno výtokem. Tento výtok je na začátku vodnatý a posléze přechází v hlenovitý, v případě infekce až v hnisavý typ. U dětí, které neumějí smrkat a hlen polykají, může dojít k podráždění sliznice horních cest dýchacích, což se projeví vznikem dráždivého, štěkavého kašle.

Mezi negativní faktory, které mohou přispět k nástupu rýmy, lze zmínit nachlazení, výkyvy teplot, civilizační faktory, vegetativní labilitu a stres. Podle průběhu rozlišujeme rýmu akutní a chronickou. Chronická rýma je déletrvající nebo vracející se onemocnění dutiny nosní. Oproti akutní rýmě je hlavním symptomem ucpaný noc (kvůli zduřelé sliznici) a místo vodnatého výtoku z nosu převažuje hustá rýma. Zduřelá sliznice se může dále zvětšovat, až dojde k tzv. hypertrofické rýmě, kdy je nos výrazně ucpaný a postižený člověk musí dýchat hlavně ústy.

Jak se zbavit rýmy přírodní cestou?

Metod je hodně a jsou velmi rozmanité. Od koupelí až po homeopatika. V první řadě je ovšem nutné posílit obranné síly organismu a to odpočinkem, spánkem, vhodným pitným režimem (hodí se vlažný čaj, ale i obyčejná voda, do které můžeme přidat citronovou šťávu).

Velký pomocníkem je zázvor lékařský (Zingiber officinale). Můžeme ho pít i ve formě čaje, který prohřeje. Také ale pomáhá ve formě zázvorové koupele.

Jak si ji lze připravit?

Zázvor nahrubo nastrouháme a zavážeme do malého plátěného pytlíku, který vložíme do vany s napuštěnou horkou vodou. Ponoříme se do tak horké vody, jak to budeme snášet, a zůstaneme v ní 15 až 20 minut. Nakonec se rychle osušíme, ihned vlezeme do postele a snažíme se pořádně vypotit.

Rovněž pomáhají i přípravky s obsahem soli (kuchyňské či mořské) či Vincentky (minerálka). Pokud chceme ušetřit, je možno inhalovat pomocí inhalací s obsahem obyčejné kuchyňské soli. Jedná se o tzv. osmotickou léčbu, kdy inhalovaná sůl do sebe „nasává“ mezi-buněčnou tekutinu z opuchlé nosní sliznice a dochází tak k uvolnění nosních průduchů. Tím se pomůže snížit otok nosní sliznice, ale dojde také k odstranění některých nečistot a mikroorganismů, které se na nosní sliznici uchytily. Solné roztoky ve spreji nebo pro výplach nosu lze používat i dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků či vzniku návyku. K dispozici jsou nosní spreje obsahující výtažky z léčivých rostlin.

Rýma v těhotenství

Těhotné ženy by neměly dlouhodobě používat klasické léky z lékárny, jako jsou spreje a kapky obsahující základní složku tzv. sympatomimetika, látky, které stáhnou cévky ve zduřelé sliznici a pacientce se tak lépe dýchá (to je ale časově omezeno, při častém užívání takových přípravků, zejména s obsahem nafazolinu – lék Sanorin – může dojít k návyku, protože pacient již bez léku nemůže dýchat). Mohou použít již zmíněné přípravky k inhalaci či výplach nosních dutin s roztokem soli či minerálkou Vincentkou. Také mohou užívat některá homeopatika či nosní olejové kapky s obsahem ethérických silic, které nosní dutinu “protáhnou”.

Homeopatika na rýmu

Velmi oblíbená je v současnosti homeopatická léčba a to i v případě rýmy. Ve složitějších případech (chronická či alergická rýma) je třeba se nejprve poradit se zkušeným homeopatem. V jednodušších případech akutní rýmy je možné si vybrat některá homeopatika bez porady s odborníkem. Pokud dojde ke kýchání, výtoku z nosu a pocitu nachlazení, pak se doporučuje Allium Cepa 5 CH a Aconitum 9 CH. Jestliže se navíc přidruží ucpaný nos, pak Kalium Carbonicum 5 CH k dvěma zmíněným lékům nebo Sticta Pulmonaria 9 CH v případě drobného suchého kašle. Pokud to nepomůže a výtok z nosu se stává nazelenalým, tvoří se krusty (nebo dochází až k mírnému krvácení), přestanou se brát výše uvedené léky a užívá se Kalium Bichromicum 9 CH. Pokud je výtok ještě hustší, žlutavý, ale netvoří se krusty, doporučuje se Pulsatilla 9 CH. Pokud nedojde k úplnému uzdravení do 48 hodin, podává se Sulfur Iodatum 9 CH.

Rýma u dětí

Ke komplikacím rýmy dochází zejména u novorozenců a kojenců. Dýchání ústy vzhledem k anatomickým poměrům je pro ně obtížnější. Proto každé zhoršení průchodnosti nosu okamžitě způsobí zvýšené dechové úsilí. Ke komplikacím akutní rýmy u předškolních dětí dochází v důsledku otoku sliznice a následného ucpání vývodů vedlejších dutin nosních.

Jak na rýmu?

Důležité je také pít hodně tekutin, ale nikoliv nápoje s kofeinem či alkohol (ani pivo!). Hydratovaný organismus nepustí do těla další infekci a lépe se mu bojuje s tou, která již probíhá. Okolí nosu je dobré mazat přírodní mastí, například s obsahem heřmánku (hojivý účinek) nebo mentolu (lépe se dýchá). Dá se také použít cibulová šťáva, čaj či odvar z cibule, což jsou přírodní prostředky, které měli ve velké oblibě naši předci.

Z bylinných čajů je možné doporučit čaj lipový (podporuje pocení a rozpouští hleny), dále čaj šípkový (hodně vitamínu C), či čaje z mateřídoušky, šalvěje, tymiánu či máty. Tyto léčivé rostliny je možné kombinovat spolu v různých čajových směsích či přidat již dříve zmíněný zázvor.

Na závěr lze zmínit také bylinku, která má rýmu v českém názvu – rýmovník, latinsky Plectranthus argentatus, který patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiacea). Díky své aromatické vůni (lze ji připodobnit ke směsi meduňky a máty) provoní pokoj a zmírňuje příznaky rýmy. Rovněž pomáhá odpuzovat nepříjemný hmyz. Je známá také pod názvem mexický eukalypt, řecký eukalypt, kubánské oregano. Je také možné inhalovat aromatické látky z pár lístků rozlámaných v ruce. Rýmovník se pěstuje v bytě v místě s dostatkem světla.

 

Zpět nahoru