Přírodními prostředky proti rýmě

cm smrkajici muz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rýmu známe všichni – ne vážné, ale nepříjemné onemocnění, které ovšem může mít závažné komplikace, pokud se jeho průběh podcení. Rýma je definována jako zánětlivé onemocnění sliznice nosní dutiny. Může být způsobeno v první řadě viry, oslabenou sliznici nosní dutiny po napadení viry však může postihnout i závažnější bakteriální infekce.

Jaké jsou příznaky rýmy?

Rýma začíná charakteristickým zduřením nosní sliznice, které omezuje průchodnost nosu a je doprovázeno výtokem. Tento výtok je na začátku vodnatý a posléze přechází v hlenovitý, v případě infekce až v hnisavý typ. U dětí, které neumějí smrkat a hlen polykají, může dojít k podráždění sliznice horních cest dýchacích, což se projeví vznikem dráždivého, štěkavého kašle.

Mezi negativní faktory, které mohou přispět k nástupu rýmy, lze zmínit nachlazení, výkyvy teplot, civilizační faktory, vegetativní labilitu a stres. Podle průběhu rozlišujeme rýmu akutní a chronickou. Chronická rýma je déletrvající nebo vracející se onemocnění dutiny nosní. Oproti akutní rýmě je hlavním symptomem ucpaný noc (kvůli zduřelé sliznici) a místo vodnatého výtoku z nosu převažuje hustá rýma. Zduřelá sliznice se může dále zvětšovat, až dojde k tzv. hypertrofické rýmě, kdy je nos výrazně ucpaný a postižený člověk musí dýchat hlavně ústy.

Jak se zbavit rýmy přírodní cestou?

Metod je hodně a jsou velmi rozmanité. Od koupelí až po homeopatika. V první řadě je ovšem nutné posílit obranné síly organismu a to odpočinkem, spánkem, vhodným pitným režimem (hodí se vlažný čaj, ale i obyčejná voda, do které můžeme přidat citronovou šťávu).

Velký pomocníkem je zázvor lékařský (Zingiber officinale). Můžeme ho pít i ve formě čaje, který prohřeje. Také ale pomáhá ve formě zázvorové koupele.

Jak si ji lze připravit?

Zázvor nahrubo nastrouháme a zavážeme do malého plátěného pytlíku, který vložíme do vany s napuštěnou horkou vodou. Ponoříme se do tak horké vody, jak to budeme snášet, a zůstaneme v ní 15 až 20 minut. Nakonec se rychle osušíme, ihned vlezeme do postele a snažíme se pořádně vypotit.

Rovněž pomáhají i přípravky s obsahem soli (kuchyňské či mořské) či Vincentky (minerálka). Pokud chceme ušetřit, je možno inhalovat pomocí inhalací s obsahem obyčejné kuchyňské soli. Jedná se o tzv. osmotickou léčbu, kdy inhalovaná sůl do sebe „nasává“ mezi-buněčnou tekutinu z opuchlé nosní sliznice a dochází tak k uvolnění nosních průduchů. Tím se pomůže snížit otok nosní sliznice, ale dojde také k odstranění některých nečistot a mikroorganismů, které se na nosní sliznici uchytily. Solné roztoky ve spreji nebo pro výplach nosu lze používat i dlouhodobě bez obav z nežádoucích účinků či vzniku návyku. K dispozici jsou nosní spreje obsahující výtažky z léčivých rostlin.

Rýma v těhotenství

Těhotné ženy by neměly dlouhodobě používat klasické léky z lékárny, jako jsou spreje a kapky obsahující základní složku tzv. sympatomimetika, látky, které stáhnou cévky ve zduřelé sliznici a pacientce se tak lépe dýchá (to je ale časově omezeno, při častém užívání takových přípravků, zejména s obsahem nafazolinu – lék Sanorin – může dojít k návyku, protože pacient již bez léku nemůže dýchat). Mohou použít již zmíněné přípravky k inhalaci či výplach nosních dutin s roztokem soli či minerálkou Vincentkou. Také mohou užívat některá homeopatika či nosní olejové kapky s obsahem ethérických silic, které nosní dutinu “protáhnou”.

Homeopatika na rýmu

Velmi oblíbená je v současnosti homeopatická léčba a to i v případě rýmy. Ve složitějších případech (chronická či alergická rýma) je třeba se nejprve poradit se zkušeným homeopatem. V jednodušších případech akutní rýmy je možné si vybrat některá homeopatika bez porady s odborníkem. Pokud dojde ke kýchání, výtoku z nosu a pocitu nachlazení, pak se doporučuje Allium Cepa 5 CH a Aconitum 9 CH. Jestliže se navíc přidruží ucpaný nos, pak Kalium Carbonicum 5 CH k dvěma zmíněným lékům nebo Sticta Pulmonaria 9 CH v případě drobného suchého kašle. Pokud to nepomůže a výtok z nosu se stává nazelenalým, tvoří se krusty (nebo dochází až k mírnému krvácení), přestanou se brát výše uvedené léky a užívá se Kalium Bichromicum 9 CH. Pokud je výtok ještě hustší, žlutavý, ale netvoří se krusty, doporučuje se Pulsatilla 9 CH. Pokud nedojde k úplnému uzdravení do 48 hodin, podává se Sulfur Iodatum 9 CH.

Rýma u dětí

Ke komplikacím rýmy dochází zejména u novorozenců a kojenců. Dýchání ústy vzhledem k anatomickým poměrům je pro ně obtížnější. Proto každé zhoršení průchodnosti nosu okamžitě způsobí zvýšené dechové úsilí. Ke komplikacím akutní rýmy u předškolních dětí dochází v důsledku otoku sliznice a následného ucpání vývodů vedlejších dutin nosních.

Jak na rýmu?

Důležité je také pít hodně tekutin, ale nikoliv nápoje s kofeinem či alkohol (ani pivo!). Hydratovaný organismus nepustí do těla další infekci a lépe se mu bojuje s tou, která již probíhá. Okolí nosu je dobré mazat přírodní mastí, například s obsahem heřmánku (hojivý účinek) nebo mentolu (lépe se dýchá). Dá se také použít cibulová šťáva, čaj či odvar z cibule, což jsou přírodní prostředky, které měli ve velké oblibě naši předci.

Z bylinných čajů je možné doporučit čaj lipový (podporuje pocení a rozpouští hleny), dále čaj šípkový (hodně vitamínu C), či čaje z mateřídoušky, šalvěje, tymiánu či máty. Tyto léčivé rostliny je možné kombinovat spolu v různých čajových směsích či přidat již dříve zmíněný zázvor.

Na závěr lze zmínit také bylinku, která má rýmu v českém názvu – rýmovník, latinsky Plectranthus argentatus, který patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiacea). Díky své aromatické vůni (lze ji připodobnit ke směsi meduňky a máty) provoní pokoj a zmírňuje příznaky rýmy. Rovněž pomáhá odpuzovat nepříjemný hmyz. Je známá také pod názvem mexický eukalypt, řecký eukalypt, kubánské oregano. Je také možné inhalovat aromatické látky z pár lístků rozlámaných v ruce. Rýmovník se pěstuje v bytě v místě s dostatkem světla.