Přírodní rostlinné šťávy – Dobromysl obecná

cm dobromysl

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V nedávné době se objevila na českém trhu nová originální řada přírodních rostlinných šťáv. Tato řada nabízí přírodní produkty, samozřejmě v nejvyšší kvalitě, v tekuté přírodní formě, která dosud u nás na trhu chyběla. Šťávy jsou získávány z plodů, natě či listů léčivých rostlin nejmodernějším způsobem výroby, výrobky jsou stabilizovány pouze pasterizací a zachovávají si tak maximum biologicky cenných látek. Díky použité technologii výroby, šťávy neobsahují přídavky cukrů, chemické konzervační látky, ani barviva a jsou proto určeny širokému spektru konzumentů. Nutriční hodnota samotných šťáv tkví zejména v obsahu minerálů včetně stopových prvků, vitaminů, bílkovin, organických kyselin, enzymů, bioflavonoidů a karotenoidů, kromě toho šťávy obsahují další specifické biologicky aktivní látky, které u konzumentů mohou přispět k upevnění zdraví.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare)

Dobromysl (oregano) je rostlina původem z Evropy a Středního východu, dnes je široce rozšířena i v Asii a v severní Africe. V medicíně je používaná po tisíce let a renesanci jejího používání jako léčivé rostliny lze pozorovat i v současnosti. Bylina je stále oblíbená pro svoje různorodé příznivé účinky na lidský organismus. V medicíně se tradičně používá aromatická nať, která je pro svoji kořeněnou, mírně nahořklou chuť oblíbená i jako koření.

Účinné látky

Nať dobromyslu obsahuje významnější množství minerálů vápník, hořčík, draslík, železo, mangan a vitaminy A, B1, E, K a niacin. Rostlina je bohatá na silice, které ji dodávají charakteristickou příjemnou vůni a také řadu léčivých účinků. K nejvíce zastoupeným patří thymol, pinen, eugenol, limonen, carvacrol, ocimen and caryophyllen. Z charakteristických flavonoidů lze zmínit naringin, luteolin-7-glucosid, diosmetin-7-glucosid and apigenin-7-glucosid, obsažena je i kyselina rosmarinová, steroly, taniny a betakaroten.

Působení, účinky

Dobromysl působí blahodárně zejména na dva tělní systémy – na trávicí a dýchací soustavu. Používá se při různých projevech nachlazení, při průduškových katarech, k podpoře pocení, usnadňuje vykašlávání. Blahodárné působení na trávicí systém se projevuje stimulací tvorby žluče a sekrece trávicích enzymů, v harmonizaci trávicích procesů, ve stimulaci střevní peristaltiky, v tlumení plynatosti a křečí po jídle. Má rovněž zklidňující účinky, pomáhá najít duševní rovnováhu, usnadňuje průběh menstruace a tlumí její nepříjemné průvodní projevy. Často je používána v aroma-terapii ve formě esenciálního oleje získávaného z kvetoucí rostliny. Dobromysl patří mezi vůbec nejúčinnější antibioticky působící rostliny, zejména ve formě esenciálního oleje ničí široké spektrum virů i bakterií, vč. těch, které způsobující chřipku a četné nemoci z nachlazení, dále je účinná proti kvasinkám a plísním. Z těchto důvodů je velmi prospěšná při infekcích močového traktu. Jelikož velká část obsažených látek působí jako antioxidanty, dobromysl účinně chrání buňky a tkáně před negativním působením volných kyslíkových radikálů, upevňuje tím zdraví a oddaluje nástup projevů postupujícího věku.