Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přírodní prostředky pomáhají zmírnit napětí

05.01.2016
Přírodní prostředky pomáhají zmírnit napětí

Současná doba sebou přináší ve velké míře stres a s ním spojené obavy a stavy úzkosti. Neustále se něčeho obáváme, bojíme se, jsme vystaveni z okolního prostředí přívalu negativních zpráv a informací.

Dá se to často obtížně pojmenovat. Je to stres, úzkost, napětí, neuróza, deprese či stálý neklid? Prozatím se spokojíme s termínem stres. Příznaky klinické deprese jsou jiného charakteru. Projevů stresu je mnoho - je to pocit vnitřního neklidu a chvění, potíže s rozhodováním, změny nálad, zvýšená podrážděnost, pocity úzkosti, zapomnětlivost, opakované kontroly všeho, co jsme udělali, nadměrné starosti o sebe a svoje zdraví, vyhýbání se odpovědnosti a řada dalších příznaků.

 

Z fyzických příznaků lze jmenovat nedostatek energie, bolest a pocit sevření za hrudní kostí, pocení, zrychlené dýchání, nepravidelná srdeční činnost, bolesti hlavy, poruchy spánku, nechutenství a rovněž řada dalších.

Jak se mu dá čelit?

V každém případě je dobré zvolit určitou formu relaxace (jóga, autogenní trénink, meditace a jiné). Rovněž je dobré si vybrat nenáročnou rekreační formu sportu - běh, chůze, jízda na kole či plavání. Je také dobré si vyhradit čas na odpočinek s rodinou nebo přáteli. Spánkový režim je také velmi důležitý - včas a pravidelně jít spát, mít dobře vyvětranou ložnici, nečíst ani nesledovat televizi dlouho do noci a tak podobně.

 

K nejoblíbenějším přírodním prostředkům patří léčivé rostliny. Do jedné skupiny můžeme zařadit tzv. rostlinná sedativa - kozlík lékařský, mučenku pletní, meduňku lékařskou a chmel otáčivý. Často se vyskytují, ať už samostatně či v kombinacích, v řadě přírodních přípravků. Zklidňují a zmírňují projevy napětí a jsou vhodné zejména při nespavosti, kdy se užívají před usnutím (samozřejmě za dodržení zmíněných zásad spánkové hygieny). Je třeba počítat s tím, že je třeba je užívat delší dobu a pravidelně, než se dostaví kýžený efekt. Je sice pravda, že chemické hypnotikum jednorázově pomůže výrazněji, ale má řadu nežádoucích účinků a lze si na něj vypěstovat návyk.

 

Další dvě látky by se daly zařadit do tzv. skupiny přírodních antidepresiv. Patří tam třezalka tečkovaná a aminokyselina l-tryptofan. Třezalka je doporučována při lehčích a mírnějších formách deprese (těžší stavy patří do kompetence psychiatra či alespoň klinického psychologa!). Dále se dá užívat při nespavosti, problémech s usínáním, stavech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách. Třezalku je třeba užívat pravidelně minimálně dva až tři týdny, než se dostaví požadovaný efekt. Je třeba zdůraznit, že třezalka se nesmí kombinovat s léky ze skupiny antidepresiv (dochází k nežádoucímu zvýraznění jejich účinku, k tzv. serotoninergnímu efektu), hormonální antikoncepcí a dalšími léky. Nesmí se rovněž během jejího užívání opalovat či chodit opalovat, mohla by vám naskákat vyrážka (tzv. fototoxický efekt). Nesmí ji užívat také pacienti po transplantaci, s autoimunitními chorobami a HIV pozitivní. V případě pochybností se můžete vždy poradit v naší poradně.

 

Druhá látka je aminokyselina l-tryptofan. Tryptofan se v krevním oběhu mění na serotonin. v mozku za přítomnosti pyridoxinu (vitaminu B6). Tryptofan se rovněž nesmí kombinovat s antidepresivy. Ovšem na rozdíl od třezalky u něj nejsou uváděny interakce s dalšími skupinami léčiv vyjma psychofarmak a můžete se i opalovat. Zlepšuje náladu, zmírňuje pocity napětí a zklidňuje. Také u něj se účinek dostavuje postupně. Při předávkování může způsobovat poškození jater či rakovinu žlučníku či tlustého střeva. L-tryptofan nesmějí užívat lidé trpící rakovinou, kteří trpí nedostatečnou funkcí jater či ledvin (důvodem je vznik eosinofilně-myalgického syndromu, EMS), který může být velmi nebezpečný.

 

Při nespavosti může také pomoci látka l-theanin, která je obsažena v zeleném čaji. Pomáhá navozovat pocit hluboké relaxace bez pocitu ospalosti. Má uklidňující účinky tím, že zvyšuje aktivitu alfa vln a dokáže tak přispět k dobré kvalitě spánku.

 

V některých novějších přípravcích, například Happy Pills, se také můžeme setkat s látkou označovanou jako SAMe (S-Adenosyl methionin). S-adenosylmethionin (SAMe) je přirozeně se vyskytující sloučenina, kterou můžeme nalézt v téměř každé tkáni a tekutinách v těle. Podílí se na mnoha důležitých procesech.

 

Některé výzkumy naznačují, že SAMe může pomoci při mírné až středně silné depresi a nejsou zatím u něj uváděny nežádoucí účinky jako u antidepresiv (bolesti hlavy, nespavost, a sexuální dysfunkce). Vědci si nejsou jisti, jak přesně funguje SAMe, ale spekulují, že může zvýšit množství serotoninu v mozku (stejně jako většina antidepresiv).

 

Příznivé účinky na nervový systém má také rozchodnice růžová, která pomáhá při stresu, poruchách spánku a nechutenství.

 

Celková nabídka přípravků proti stresu.

Doporučujeme přípravek Pro Relax.


Související články:
Algoritmus stresu
Stresovaný, unavený člověk
Zastavte stres!


05.01.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

219,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS