Přírodní oleje jako zdroj nenasycených mastných kyselin

cm mandlovyolej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rostlinná říše představuje zdroj mnoha olejů, které se mohou uplatnit jak při péči o naše zdraví, tak pro své pozitivní kosmetické účinky. Kromě olejů z rostlin bych rád zmínil ještě živočišný olej, a to sice rybí olej (též rybí tuk, oleum jecoris aselli).

Co jsou rostlinné oleje a kde se v rostlinách nacházejí

Tyto oleje jsou směsi lipidů. Jsou složené z pozoruhodné směsi přírodních látek: téměř až 98 % z těchto látek jsou glyceridy. Zbytek tvoří ostatní lipidy, vosky, steroly, lecitin, fosfatid, uhlovodíky nebo vitamíny. V rostlinách se oleje nejvíce ukládají v plodech a semenech.  ovšem je třeba vzít do úvahy, že tuk z různých orgánů určitého rostlinného druhu mohou mít rozdílné chemické složení. Některé semena nebo plody je nutné před zpracováním upravit, například odstraněním trichomů (výčnělků na pokožce rostlin, obrazně “chlupů”) nebo oloupáním. Oleje se potom lisují za studena nebo za horka (lékárenský lékopis obsahuje jen oleje lisované za studena).

Působení a využití ve farmacii a kosmetickém průmyslu

Většina tuků nemá vysloveně specifické použití. jsou používány jako nosiče léčivých látek (například steroidů nebo vitamínů rozpustných v tucích) nebo v přinášejí do kosmetických přípravků žádané vlastnosti (udržují vlhkost, měkkost a pružnost kůže, zabraňují odpařování, mírní dráždění apod.).

Rostlinné oleje se specifickým účinkem

Přesto řada olejů má i své specifické účinky. Ricinový olej (oleum ricini) má projímavý účinek, exotický čolmúgrový olej (oleum hydrocarpi) má antibakteriální účinky nebo mohou být zdrojem vitamínů jako rybí olej (oleum jecoris aselli) či olej z pšeničných klíčků (oleum embryonis tritici).

Nezbytné esenciální mastné kyseliny – tzv. vitamin F

Důležité jsou oleje, které obsahují glyceridy nenasycených mastných kyselin, které jsou nositeli účinku tzv. vitamínu F. Jedná se vlastně o nezbytné esenciální mastné kyseliny, kyselina linolová, linolenová a arachidonová, které jsou do těla nutné dodávat potravou, protože tělo si tyto kyseliny samo nedokáže vytvořit. Jsou základem pro tvorbu a funkci buněčných membrán. Zabudovávají se do fosfolipidů, které jsou součástí mitochondrií, mikrosomů a dalších buněčných organel (drobné mikroskopické útvary uvnitř buněk, jedná se o jistý ekvivalent orgánů u živočichů). Pokud tělo má nedostatek těchto kyselin, dojde ke změně struktury mitochondrií a buněčných membrán, tvorby bílkovin nebo k poruchám v metabolismu. Dalším přínosem nenasycených mastných kyselin je to, že přispívají ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. Tyto látky se vyskytují v různých rostlinných olejích. Jako příklad je možné uvést olej klíčkový, olej lněný nebo olej z podzemnice olejné.

Jaké mohou tedy mít tyto oleje využití?

Je značně různorodé. Zmíním se o jejich využití kromě obvyklého použití v kuchyni jako součást zdravé výživy. Například olivový olej (olivae oleum) je nosičem některých léčivých látek, ale ve vyšších dávkách podporuje tvorbu žluči. Mandlový olej (amylum amygdalae) se používá při výrobě kosmetiky. Při tvorbě mastí a tzv. liniment (doslova mazání) se používá řepkový olej (oleum rape).

  • Sezamový olej a tokoferoly

V sezamovém oleji (sesami oleum) můžeme najít mezi obsaženými látkami steroly (látky snižující vstřebávání cholesterolu v těle) a tokoferoly (skupina vitamínu E). Označení skupina znamená, že se vitamín E vyskytuje ve čtyřech formách: alfa, beta, gama a delta. Nejúčinnější, a tudíž nejvyužívanější je alfa-forma. Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus.

Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém. Vitamín E se používá jako doplněk léků pro léčení Parkinsonovy nemoci, ale vitamín sám o sobě tuto nemoc není schopen léčit. Vitamín E je užíván v této nemoci vzhledem k porušení nervových buněk při této vážné nemoci mozku, které mohou být vyvolány volnými radikály. Lékaři ho dále doporučují jako doplněk při léčbě ženské neplodnosti.

  • Sójový olej a fytoestrogeny

Při výrobě sójového oleje (sojae oleum) vznikají jako vedlejší produkt zajímavé přírodní látky, sójové isoflavonoidy a lecitin. Fytoestrogeny jsou zhruba definovány jako látky rostlinného původu, které se v zažívacím traktu mění na látky s estrogenními účinky. V některých zemích jsou stále častěji doporučovány jako „přírodní alternativa“ hormonální substituční terapie.

  • Lecitin

Lecitin, vzhledem k vysokému podílu esenciálních mastných kyselin, dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol. Ten pak snadno projde i těmi nejtenčími cévami a nemá tendenci se v nich usazovat.

Rovněž pomáhá zlepšovat paměť a koncentraci. jde o to, že pomáhá posilovat mentální procesy – paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Lecitin obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti, a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

  • Rybí olej (též rybí tuk) – zástupce živočišných olejů

Již zmíněný rybí olej, též označovaný jako rybí tuk (oleum jecoris aselli) je bohatým zdrojem vitamínů A a D.

  • Vitamín A

je důležitý pro naše oči. Pomáhá nám při vidění za šera a správně rozeznává barvy. Dále pozitivně působí na sliznice, rovněž podporuje růst, vývoj, kvalitu a funkčnost kostí a hraje roli i při krvetvorbě. Kladně ovlivňuje spermie a vajíčka, je potřebný pro správný vývoj plodu.

  • Vitamin D

není jedna látka, jedná se o souhrnný název pro látky, ze kterých organismus vytváří hormon kalcitriol, který zásadně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v našem těle. Jeho význam je v účasti při resorpci vápníku a fosforu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Oba tyto prvky jsou nepostradatelné pro stavbu kostí. Proto je dostatek vitamínu D3 důležitý pro to, abychom měli pevné a silné kosti.

Protizánětlivé látky v olejích

Olej z kukuřičných klíčků (maydis embryonis oleum) působí protizánětlivě. Stejně působí brutnákový olej (boraginis oleum) a pupalkový olej (oenotherae oleum). S protizánětlivým působením stojí vysoký obsah nenasycených mastných kyselin. Vzhledem k tomu jsou vhodné i k prevenci kardiovaskulárních nemocí. Brutnákový olej se dále používá při dermatitidách a revmatické artritidě. Pupalkový olej se vnitřně užívá při premenstruačním syndromu (ten je doprovázen snížením prostaglandinu E), zvýšené hladině cholesterolu, revmatické artritidě, diabetické retinopatii, lupénce (psoriasis) nebo ekzému.

Velmi populární je v současnosti konopný olej (cannabis sativae oleum). Samozřejmě na trhu se vyskytuje olej bez obsahu psychogenní látky THC (tetrahydrokanabinoid). Semena konopí setého obsahují ještě kromě oleje bílkoviny, vitamíny ze skupiny B, vitamín E, fosfor, hořčík, draslík, zinek a další.

  • Konopný olej

působí protizánětlivě (antiflogistikum), podporuje snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum) a přispívá k úpravě metabolismu mastných kyselin. Je možné tento olej užívat jako doplněk celkové léčby u zánětlivých autoimunitních chorobách, k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, neurologických nemocech. Zevně ho je možné použít k potírání při ekzémech, dermatitidách nebo pro celkové zlepšení stavu kůže.

  • Olej z palmičky dlanité (Serenoa repens)

Olej se získává i z plamičky dlanité, latinsky Serenoa repens. Jako droga se zpracovává její plod (serenoae fructus). V plodu se nacházejí mastné kyseliny, zejména kyselina olejová, myristová, stearová, linolová a linolenová. K dalším obsaženým látkám patří flavonoidy (rutin, kvercetin), fytosteroly (zejména sitosterol).

Používá se jako doplněk při léčbě benigní hyperplazie prostaty (k mírnění jejich příznaků). Extrakty ze semene rostliny (může se jednat i o olej) mají antiandrogenní efekt, inhibují 5 reduktázu při tvorbě dihydrotestosteronu a blokují jeho účinek na receptory v buňkách prostaty. Kromě toho ještě plod palmičky dlanité působí diureticky (močopudně), antisepticky a protizánětlivě (obsah polysacharidů).