Přírodní látky ze skupiny epitelizancií

Pod málo známým názvem epitalizancia se skrývají látky, které podporují regeneraci poškozeného epitelu (buněk kůže nebo sliznic). Některé z nich mají také účinky granulační, což znamená že urychlují dělení buněk vyplňující defekt (ránu, poškození). Dále mají účinky dezodorační a antibakteriální.

U kožních onemocnění se dá více přírodních látek s tímto účinkem. Jednou z nejznámějších je guajazulen obsažený v heřmánku. Jedná se o směs polysyntetických derivátů azulenu (je to organická sloučenina, derivát naftalenu). Azulen má navíc také účinek protizánětlivý a mírný antiseptický. V této skupině látek nacházím jak rostlinné extrakty (heřmánek, měsíček, aloe), tak i některé další produkty (mateří kašička, propolis). Důležitý význam má extrakt z cibule, používaný v kombinaci s dalšími látkami. Ten se používá při prevenci a léčbě jizev. K dalším látkám, které podporují regeneraci epitelu, patří některé vitamíny (dexpantenol, vitamín E či A).

Epitalizancia se obecně používají ulehčích poranění kůže, u drobných popálenin prvního nebo druhého stupně, po štípnutí hmyzem nebo k léčbě bércových vředů či proleženin. Pokud je používáme, je důležité si pamatovat, že se musí aplikovat několikrát denně. S lékařem je nutno se předem poradit u rozsahlejších popálenin druhé stupně a u dětí mladších dvou let.

Jedním z přírodních zdrojů je již zmiňovaný cibulový extrakt (Allium cepa). Má protizánětlivé účinky a tlumí růst buněk vytvářejích ošklivé jizvy. Z účinných látek obsahuje alantoin a heparin. Alantoin má epitalizační účinky a váže v kůži vodu. Heparin je látka bránící srážení krve, která má také protizánětlivé a protiedémové účinky. Můžeme se s ní setkat v řadě mastí. Používá se k terapii a prevenci tvorby jizev.

Obvykle se aplikuje dětem, i dospělým ve formě gelu, třikrát denně na postižená místa. Velmi rozšířený je i extrakt z heřmánku lékařského, obsahující jako hlavní účinnou složku guajazulen. Guajazulen je syntetická látka s epitelizačními účinky, které mají použití při léčbě poranění nebo chronických onemocnění kůže. Heřmánkový extrakt obsahuje také obsahuje další azuleny, které se vyznačují epitalizačními a hojivými účinky.

Tento extrakt se používá k terapii lehčích poranění kůže, u bércových vředů, u proleženin a špatně se hojících ran nebo také při opruzeninách a popáleninách prvního stupně. Obvykle se aplikuje ve formě masti 1 až 2 x denně v tenké vrstvě na postižené místo nebo rovněž ve formě koupele. V tomto případě se těhotné ženy musí nejprve poradit s lékařem. Výtažek z heřmánku můžeme najít v našem sortimentu například v přípravcích Weleda balzám po holení nebo Obličejový mycí gel.

Velmi známý je rovněž extrakt z měsíčku lékařského (Calendula officinalis). Tato léčivá rostlina z účinných látek obsahuje terpeny, steroly, kumariny, silici a flavonoidy. Tyto látky zapřičiňují, že má antiseptické, protizánětlivé a epitelizační účinky. Měsíček lékařský se používá k léčbě drobných poranění kůže nebo u popálenin prvního nebo druhého stupně. Je dobré vědět, že se dá použít při svědění různého původu (určité fáze atopického ekzému, tj.klidová fáze nebo například stařecké svědění). Používá se jak u dospělých, tak i u dětí ve formě masti třikrát denně na postižené místo.

Výtažek z měsíčku může najít například v ošetřující vodě Aknea.

Často se můžeme v mastech setkat i se včelími produkty, jako je mateří kašička či propolis (zde pozor na alergie na včelí produtky). Jedná o směsi přírodních látek s epitalizačními účinky, které se využívají při léčbě poranění nebo u chronických onemocnění kůže. Také se dají uplatnit při léčbě bércových vředů a proleženin. Tyto přípravky se používají, opět jak u dětí, tak u dospělých dvakrát denně v tenké vrstvě na postižené místo. Výtažek z propolisu můžeme najít v přípravcích PM Propolisový šampon s medem nebo PM Propolisový krém.

Z vitamínů se používá vitamin A a E. Vitamin A (retinol) má epitelizační účinky, kterých se používá u lehčích poranění kůže, u bércových vředů, proleženin a u špatně se hojících ran, u popálenin prvního a druhého stupně, u chronické atopické dermatitidy či jako prevence opruzenin u dětí. Retinol můžeme najít například v přípravku Vichy Liftacitv s retinolem.

Vitamín E (alfa tokoferol) má také epitalizační účinky a používá se také u lehčích poranění kůže, u bércových vředů, proleženin a u špatně se hojících ran a při suché kůži různého původu. Tokoferol můžeme najít například v přípravku Bio kokosová péče.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.