Přírodní látky u kvasinkových infekcí

ena2 e1578914764531

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kvasinky jsou původcem řady nemocí, nejčastěji jsou to velmi nepříjemné kvasinkové infekce u žen. K nim dochází v případě, kdy bakterie, které se v pochvě jinak přirozeně vyskytují, neudrží “pod kontrolou” počet přítomných kvasinek (hlavně Candida albicans). Tyto situace mohou ve vaginálním prostředí způsobit takové změny, jež jsou pro růst kvasinek příznivé. K nejčastějším příznakům patří:

  • svědění v intimních partiích
  • pálení (zejména při močení) v oblasti vnějších pohlavních orgánů
  • jemný otok stydkých pysků
  • bělavý výtok podobný tvarohu
  • bolest při sexu
  • hustý výtok
  • zarudlé a oteklé stydké pysky
  • popraskaná kůže v okolí poševního vchodu

Tyto infekce se dají úspěšně léčit, ale je možné přispět i řadou opatření k urychlení průběhu léčby. Také je možné dodržovat zásady prevence, aby k těmto infekcím nedocházelo opakovaně.

 

Protikvasinková dieta

Během léčby je třeba dodržet speciální jídelníček. Zejména je třeba se vyhnout cukru a bílé mouce v jídelníčku. Během prvních 14 dnů léčby by se jídelníček měl pouze skládat z libového masa (kuřecí a rybí), mléčných výrobků a zeleniny. Po této době lze již přidat ovoce a celozrnné pečivo, celozrnnou rýži či brambory. Je třeba omezit sůl, černou kávu, alkohol či koření, sůl a cukr v jídle.

 

Přírodní pomoc při kvasinkové infekci

Přírodní přípravky lze doporučit jako prevenci, ale i jako doplněk celkové léčby. V první řadě probiotika, jako například Lactobacillus acidophilus, dále echinacea neboli třapatka nachová, česnek, vitamín C, vitamin E, panthenol, vápník, hořčík – rovněž na posílení střevní mikroflóry a imunitního systému.

Příznivě působí i pití čaje z lapacha vzhledem k tomu, že podporuje látkovou výměnu a snižuje hladinu cukru. Je rovněž obecně doporučován při poševních výtocích. Podle přírodní medicíny pomáhá i pití čaje z vilcacory neboli kočičího drápu, který má, mimo jiné, i příznivé působení proti kvasinkám. Vhodné je i pití čaje z Chanca Piedra (Phyllanthus niruri, pryšec)

 

Kde jinde poznáme, že máme přemnoženou kvasinku?

Ovšem existují i další typy kvasinkových infekcí. Při kvasinkové infekci úst dochází k napadení ústní sliznice. To se projevuje jejím červeným zbarvením, bolavými koutky úst, suchem v ústech, bolestmi v krku nebo bílým povlakem na jazyku (soor neboli moučnivka).

Dalším typem je kvasinková infekce kůže, nehtů a vlasů. Na postižených místech dochází ke svědění a pálení kůže. Dochází ke tvorbě bělavých, šupinatých ekzémů, malých puchýřků, zarudnutí a také některých forem akné. Nejvíce se objevuje v podpaží, v tříslech, na obličeji, za ušima a podobně. Poškozuje zdravou strukturu nehtů, které bílé nebo nažloutlé, lámou se a třepí. Tento druh kvasinkové infekce se rovněž projevuje také padáním vlasů a suchou a svědivou pokožkou hlavy.

 

Systémově promnožená kvasinka

Nejhorší případ nastává, když kvasinky napadají naše tělo i z vnitřku, to je tzv. systémová kvasinková infekce neboli kandidóza. Dojde k tomu tak, že se přemnožené kvasinky dostanou do trávicího systému.

K příznakům patří zápach z úst, tvorba aftů, potíže při polykání, říhání, nadýmání, průjem nebo zácpa. Dochází ke změnám váhy, nechutenství nebo naopak k zvýšené chuti na sladké.

U osob se sníženou imunitou se kvasinky mohou dostávat do dalších orgánů a způsobit záněty plic, mozku nebo srdečních chlopní. Dochází i ke zduřením lymfatických uzlin, poruše zraku, bolestí kloubů nebo poruchám psychického zdraví. U velmi oslabených jedinců může vzniknout i celková zánětlivá reakce zvaná kandidová sepse, která nemocného ohrožuje na životě.

 

Související články: Kvasinky a chronické nemoci

.