Přírodní látky pro péči o pleť ohroženou sluncem

cm leto

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S létem přichází doba, kdy je třeba chránit pokožku proti nadměrnému slunečnímu záření. Součástí přírodních přípravků, ať už kosmetiky či doplňků stravy, je celá řada látek, které pomáhají chránit naši kůži před negativními vlivy slunečního záření. Panthenol nebo beta karoten zná každý. Znáte také další látky z přírody, které se objevují v přípravcích? Aloe vera, biotin, zinek, měsíček lékařský, vitamíny E a C, selen a další?

Aloe vera

Aloe vera je rostlina z čeledi liliovitých (Liliaceae), původem ze severní Afriky. V přírodních kosmetických přípravcích určených na ošetření kůže po opalování je proto, že ji zklidňuje, regeneruje a chladí. Tím pomáhá zmírňovat bolestivost pokožky po spálení po nadměrném opalování. K tomu přispívá aloe vera, která hydratuje kůži a pomáhá obnovovat přirozený ochranný film na pokožce, který byl opalováním narušen.

Biotin

Biotin patří do skupiny vitamínů B, někdy je označován jako vitamín H nebo vitamín B7. Má velký význam pro správnou strukturu kůže. Chrání ji jednak před negativním vlivem okolního prostředí a i nadměrným vysoušením pleti.

Zinek

Zinek je rovněž důležitý pro optimální stav pleti. Přispívá k normální syntéze DNA (genetického materiálu), k tvorbě nových tkání a zajišťuje správný růst a vývoj. Patří k antioxidantům, které nás chrání před negativním působením volných radikálů z okolního životního prostředí. Je vhodným doplňkem léčby u kožních problémů, jako je atopický ekzém, lupenka nebo právě popáleniny, ale také napomáhá hojení ran, chrání pokožku proti infekcím a rovněž obecně pomáhá udržet zdravou pleť.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) obsahuje řadu protizánětlivých látek a je tudíž velmi důležitou přírodní alternativou kortikoidů (byť se nejedná a ani nemůže jednat o alternativu rovnocennou). Rovněž k dobru se mu dá připočítat to, že působí antisepticky (“dezinfekčně”), hojivě a regeneračně (podporuje tvorbu nové tkáně).

Vitamín E a C

Vitamín E a C patří mezi antioxidanty (chrání buňky před oxidativním stresem), zmírňují nepříznivý působení ultrafialového záření na kůži a rovněž pomáhají chránit systém vaziva ve škáře (vrstva kůže, která je připojená k pokožce, skládá z pojivové tkáně a chrání tělo před poškozením). Vitamín C je také důležitý při ochraně a tvorbě tkání.

Selen

Selen rovněž patří k antioxidantům. U něj je to proto, že tělo ho využívá k tvorbě enzymu (glutatinová peroxydáza), která nás chrání před působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Dobře působí v kombinaci s vitamínem E, která chrání náš organismus před předčasným stárnutím a pomáhají udržovat elasticitu tkání. Kůží se rovněž ve formě L-selenomethioninu, což zvyšuje ochranu (hlavně před UV zářením) a zpomaluje rozvoj kožních nemocí.

Kyselina paraaminobenzoová

Jako poslední přírodní látku bych rád zmínil méně známou kyselinu paraaminobenzoovou, označovanou také někdy zkratkou PABA. Tato kyselina chrání pokožku před nebezpečným ultrafialovým zářením a tím zabraňuje spálení slunečními paprsky. U této látky je ovšem třeba poznamenat, že u některých lidí může vyvolat alergické reakce.