Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přírodní látky pro péči o pleť ohroženou sluncem

21.06.2017
Léto
S létem přichází doba, kdy je třeba chránit pokožku proti nadměrnému slunečnímu záření. Součástí přírodních přípravků, ať už kosmetiky či doplňků stravy, je celá řada látek, které pomáhají chránit naši kůži před negativními vlivy slunečního záření. Panthenol nebo beta karoten zná každý. Znáte také další látky z přírody, které se objevují v přípravcích? Aloe vera, biotin, zinek, měsíček lékařský, vitamíny E a C, selen a další?

Aloe vera

Aloe vera je rostlina z čeledi liliovitých (Liliaceae), původem ze severní Afriky. V přírodních kosmetických přípravcích určených na ošetření kůže po opalování je proto, že ji zklidňuje, regeneruje a chladí. Tím pomáhá zmírňovat bolestivost pokožky po spálení po nadměrném opalování. K tomu přispívá aloe vera, která hydratuje kůži a pomáhá obnovovat přirozený ochranný film na pokožce, který byl opalováním narušen.

 

Biotin

Biotin patří do skupiny vitamínů B, někdy je označován jako vitamín H nebo vitamín B7. Má velký význam pro správnou strukturu kůže. Chrání ji jednak před negativním vlivem okolního prostředí a i nadměrným vysoušením pleti.

 

Zinek

Zinek je rovněž důležitý pro optimální stav pleti. Přispívá k normální syntéze DNA (genetického materiálu), k tvorbě nových tkání a zajišťuje správný růst a vývoj. Patří k antioxidantům, které nás chrání před negativním působením volných radikálů z okolního životního prostředí. Je vhodným doplňkem léčby u kožních problémů, jako je atopický ekzém, lupénka nebo právě popáleniny, ale také napomáhá hojení ran, chrání pokožku proti infekcím a rovněž obecně pomáhá udržet zdravou pleť.

 

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) obsahuje řadu protizánětlivých látek a je tudíž velmi důležitou přírodní alternativou kortikoidů (byť se nejedná a ani nemůže jednat o alternativu rovnocennou). Rovněž k dobru se mu dá připočítat to, že působí antisepticky (“dezinfekčně”), hojivě a regeneračně (podporuje tvorbu nové tkáně).

 

Vitamín E a C

Vitamín E a C patří mezi antioxidanty (chrání buňky před oxidativním stresem), zmírňují nepříznivý působení ultrafialového záření na kůži a rovněž pomáhají chránit systém vaziva ve škáře (vrstva kůže, která je připojená k pokožce, skládá z pojivové tkáně a chrání tělo před poškozením). Vitamín C je také důležitý při ochraně a tvorbě tkání.

 

Selen

Selen rovněž patří k antioxidantům. U něj je to proto, že tělo ho využívá k tvorbě enzymu (glutatinová peroxydáza), která nás chrání před působením škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Dobře působí v kombinaci s vitamínem E, která chrání náš organismus před předčasným stárnutím a pomáhají udržovat elasticitu tkání. Kůží se rovněž ve formě L-selenomethioninu, což zvyšuje ochranu (hlavně před UV zářením) a zpomaluje rozvoj kožních nemocí.

 

Kyselina paraaminobenzoová

Jako poslední přírodní látku bych rád zmínil méně známou kyselinu paraaminobenzoovou, označovanou také někdy zkratkou PABA. Tato kyselina chrání pokožku před nebezpečným ultrafialovým zářením a tím zabraňuje spálení slunečními paprsky. U této látky je ovšem třeba poznamenat, že u některých lidí může vyvolat alergické reakce.

 

Celková nabídka přípravků sluneční ochrany.


Související články:
Spáleniny od slunce
Jak pečovat o pokožku spálenou od sluníčka
Jak přežít léto
5 tipů, jak zatočit s letními obtížemi přírodní cestou: Proti pocení šalvěj, na štípance olše
Účinky Irského mechu na pleť


21.06.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS