Přírodní látky na ochranu jater

játra 1 e1580124938769

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Játra jsou velmi důležitý orgán v našem těle, to asi nikoho nepřekvapí. Jejich selhání je předzvěstí vážných zdravotních komplikací, často ohrožujících život pacienta. V řadě případů jsou játra poškozována (alkohol, kouření, některé léky, špatná životospráva a tak dále). Je proto velmi důležité mít na paměti, že je třeba vždy myslet na jejich ochranu, a to nejen ve výše uvedených příkladech, kdy dochází k poškození jaterních buněk.

Při jejich ochraně může být vhodným doplňkem celkové léčby či prevence i některá z přírodních látek.

Tyto látky, označované jako hepatoprotektiva, mohou mít příznivý vliv na regeneraci jaterních buněk či na zpomalení některých patologických procesů při akutních nebo chronických jaterních chorobách. O jaké látky z přírody se tedy jedná? Řekněme si pár slov o některých z nich.

Ostropestřec mariánský

Typickým zástupcem je ostropestřec mariánský (Silybum marianum). Ten obsahuje jako hlavní účinnou složku silymarin. Silymarin je směs 3 složek – silybinu, silydioninu a silikristinu a pod tímto označením je známý jako účinná látka ve velké řadě vyráběných přírodních přípravků, ale i registrovaných léků. Ochraňují jaterní tkáň (hepatoprotektivum), ale jsou také silnými antioxidanty (chrání náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí). Dále příznivě působí na žlučník, u poruch krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systému, pomáhá při migrénách a závratích.

Amalaki neboli emblika lékařská (emblica officinalis)

Vlastně se nejedná o léčivou rostlinu, ale o strom, který dosahuje výšky až 15 metrů. Má tenký pokroucený kmen a široké větve. Amalaki obsahuje celou řadu zajímavých látek jako kyselina gallová (působí antimikrobiálně a také jako antioxidant), elagová, pyrogallol, seskviterpeny (terpeny ze tří isoprenových jednotek, jsou často součástí silic), taninové třísloviny, flavonoidy (nejznámější je kvercetin), fytosteroly (beta-sitosterol), karotenoidy, vitaminy C a E, soli vápníku, fosforu, hořčíku, zinku.

Právě tyto přírodní látky obsažené v amalaki přispívají k ochraně jaterních buněk (hepatoprotektivum), ale také k snížení hladiny krevního cukru a hladiny triacylglyceridů a celkového cholesterolu.

Léčivé houby

Ganoderma lucidum (lesklokorka lesklá) známá též hlavně po jménem Reishi (jméno pochází z japonštiny) roste na trouchnivějících kmenech a pařezech v přímořských oblastech Číny.  Z mnoha přírodních látek obsahuje mimo jiné triterpenoidy. Z tritepenoidů (patří mezi terpeny, organické sloučeniny obsahující dvě nebo více isoprenových jednotek), kterých obsahuje Reishi kolem 150 druhů, je možné zmínit tyto: kyselina ganoderová (vysoce oxygenovaný triterpenoid lanostanového typu), kyselina lucidenová, ganodermová, ganoderenová, ganolucidová, lucidony, ganoderoly a ganoderaly. A právě tyto látky působí jako hepatoprotektivní. A nejen to – rovněž se jim přisuzuje působení antihypertenzivní, kardioprotektivní, hypolipidemický, protizánětlivý, antibakteriální (proti Escherichia coli, Salmonella typhi, Staphylococcusaureus, Streptococcus mutans aj. ), antifungální (proti Aspergillus fumigatus, A. niger, A. flavus aj.) a antivirový účinek (proti viru HIV a herpetickým virům), inhibují uvolňování histaminu, syntézu cholesterolu a ovlivňují agregaci krevních destiček.

Houba Cordyceps sinensis (housenice čínská) je velmi svébytným představitelem exotických léčivých hub. Vyskytuje se v horských oblastech Číny a Tibetu. Jedná se vlastně o cizopasníka, který napadá hmyz, na němž pak cizopasí. Začíná to tak, že housenice vystřelí spory, které přistanou na těle hmyzu, na kterém se pak přiživují. Prorostou do jeho těla a “rozežírá” ho zevnitř.  Tím přirozeně dojde k oslabení a smrti hostitele. Ten před smrtí zaleze do země a ukryje se tam. Zůstane se z něj vlastně mumifikovaná skořápka, kterou vyplňuje podhoubí. U této rostliny (či snad hmyzu?) se zkoumá podávání jejího extraktu jako hepatoprotektiva u pacientů s poškozenými játry, například alkoholiků.

Kurkumin

Kurkumin je přírodní látka obsažená v kurkumě dlouhé (Curcuma longa) nebo kurkumě zedoaria z čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae). Je to žluté barvivo z chemické skupiny flavonoidů. Příznivě působí v oblasti žaludečního traktu (zlepšuje trávení, činnost jater a žlučníku i tvorbu žaludečních šťáv). Dále je zaznamenáno, že má protizánětlivé, protibakteriální a protivirové účinky, dále se používá při bolestivé menstruaci, srdečně-cévních chorobách, žloutence a zevně k dezinfekci ran. Rovněž podporuje imunitu, regeneraci, zmírňuje bolesti, zpomaluje procesy stárnutí a používá se jako celkově povzbuzující prostředek. Největší procento výzkumů účinků kurkuminu je v současnosti zaměřeno na jeho možné protinádorové působení. Studie také ukázaly, že účinek kurkuminu je podobný účinku silymarinu. Silymarin je látka s hepatoprotektivními účinky a je přítomná v ostropestřci mariánském (Sylibum marianum). Ve studiích na laboratorních zvířatech bylo prokázáno, že pomáhá ochraňovat jaterní buňky před toxickým vlivem některých látek (například paracetamolu nebo aflatoxinu).

Šalvěj červenokořenná

Šalvěj červenokořenná (Salvia miltiorrhiza Bunge) je plstnatě chlupatá vytrvalá bylina z čeledi Lamiaceae (hluchavkovité). Jako rostlinná droga se používá kořen (Salviae miltiorrhizae radix). Má velkou oblibu v tradiční čínské medicíně. Je ale i součástí moderního čínského lékopisu a rostlina je také komerčně pěstována. Právě v tradiční čínské medicíně se používal ( a dá se říci, že i používá) k léčbě aterosklerózy, hyperlipidemie, bolestí břicha, různých infekčních nemocí, anginy pectoris, cirhózy jater, hepatitidy, bolestí kloubů, menstruačních potíží, nervozity a nespavosti.  Farmakologické studie potvrdily, že obsažené látky mají rovněž právě hepatoprotektivní účinek, dále inhibují agregaci krevních destiček, snižují krevní tlak, působí proti horečce a zánětům a mají protinádorový, antioxidační a antimikrobiální účinek.

Další přírodní látky

Tím ale výčet přírodních látek, které mohou přispívat k ochraně jaterních buněk nekončí. Hepatoprotektivní působení je dále zmiňováno u ostružiny neboli plodu ostružiníku křovitého (Rubus fruticosus agg.), černuchy seté (latinsky Nigella sativa, lidově černý kmín) a mohli bychom vyhledat i další přírodní látky.

 

Související články:

Játra a tradiční medicína

Chronické nemoci a funkce jater

Zázrak zvaný ostropestřec