Přírodní látky a imunita

přírodní látky e1584686071723

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současnosti v souvislosti s epidemií koronavirem je často zmiňována otázka imunitního systému, jehož stav hraje klíčovou roli při boji organismu se zákeřným virem. Jeho stav (mimo dalších okolností, jako je věk nebo přítomnost dalších nemocí v anamnéze pacienta) určuje do jaké míry pacient onemocní a s jak silnými příznaky bude nemoc probíhat, ať už se jedná o „klasickou“ chřipku, současnou koronavirovou infekci nebo jiné virové, bakteriální, plísňové onemocnění.

Imunitní systém má na starost ochranu našeho organismu proti antigenům, ať už přicházejí z našeho okolí či se přímo nacházejí v našem těle. Může se jednat o buňky patogenních organismů, viry nebo nádorové buňky.  Imunitní systém rozezná tyto cizorodé makromolekulární látky, snaží se zabránit jejich proniknutí do organismu a pokud přeci jen proniknou, tak je v těle zlikvidovat. Správně fungující imunitní systém představuje dobře připravenou obranu proti všem možným infekcím, kterým jsme vystaveni.

Důležité je ovšem imunitní systém posilovat průběžně nejen v případě, kdy už infekce proběhne. I v případě infekce má samozřejmě význam užívat jako doplněk celkové léčby.

Je ovšem třeba zdůraznit, že přirozenou imunitu ovlivňuje celá řada dalších okolností, jako je například celkový zdravotní stav, genetická dispozice, užívané léky, věk, míra stresu, sestavení jídelníčku, pravidelný pohyb, alkohol či cigarety apod. Nicméně i doplňky stravy s přírodními látkami, které posílí imunitu, jsou užitečnou součástí jak preventivních opatření, tak i léčby probíhající infekce.

Několik upozornění:

Doplňky stravy nejsou léky. Nemohou je nahradit a “fungují “ jinak. Některé doplňky stravy mohou být nevhodné u některých nemocí nebo ovlivnit účinek některých léků, nejznámější je asi třezalka tečkovaná, která může negativně působit na účinek řady léků. Lihové tinktury nesmí například užívat za žádných okolností pacienti s epilepsií. Naopak známý je příklad Warfarinu, který ovlivňuje a je ovlivňován řadou léků, ale také jeho účinek může ovlivnit řada účinků stravy.

Lidé s nemocemi autoimunitního původu (kromě toho, že v dnešních dnech by měli být úzkostlivě opatrní) jako je například roztroušená skleróza nebo některá onemocnění štítné žlázy, by měli užívat pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem, jinak ne (bohužel v těchto případech je zvyšování imunity nežádoucí).

Velká většina bohužel není vhodná pro těhotné a kojící ženy, některé z nich pro děti ve věku od 3 do 15 let. Pro děti mladší 3 let je vhodných jen velmi málo doplňků stravy.

V případě pochybnosti se můžete poradit v naší poradně, se svým lékařem, lékárníkem nebo v dalších online poradnách, kde odpovídají lékaři nebo lékárníci.

A nyní už k jednotlivým přírodním látkám.

Echinacea purpurea (třapatka nachová, rudbekie)

Nejznámější je asi třapatka (rudbekie) nachová, známá pod obvyklým obchodním názvem Echinacea (latinsky Echinacea purpurea). Jako rostlinná droga se z ní používají kořen, listy i nadzemní části rostliny.

Hlavní vliv na podporu imunity mají látky označené jako nenasycené-N-alkylamid-lipidy (lipidy jsou obecně přírodní látky nerozpustné ve vodě). Občas jsou označované jako alkylamidy. Podporují imunitní systém tím, že stimulují fagocytózu (fagocytóza je schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice, mikroby či poškozené buňky). Je to dáno vazbou na specifický typ receptorů. Jedná se o tzv. CB2 receptory (označované jako kanabinoidní), které jsou rozmístěny převážně na buňkách imunitního systému. Jak přesně alkylamidy z echinacey působí, je ještě předmětem vědeckého zkoumání.

Ženšen (Panax ginseng, ženšen všehoj)

K dalším velmi známým a oblíbeným přírodním látkám patří ženšen všehoj (Panax ginseng). Spadá, stejně jako echinacea do skupiny adaptogenů a za jeho pozitivním působením na náš organismus stojí látky označované jako ginsenoidy. Ginsenoidy (též někdy označované jako ginsenosidy) patří mezi saponiny. Strukturně připomínají steroidy, ale nejsou s nimi totožné.

Ginsenoidy pomáhají regulovat energetické zabezpečení funkcí orgánů a orgánových systémů a zvyšují adaptační možnosti centrálního nervového systému. Dle snižují vyčerpanost organismu a zvyšují odolnost vůči teplotnímu stresu (výkyvům teploty) a stimulují imunitní systém.

Moringa olejodárná (Moringa oleifera)

K méně známějším zdrojům přírodních látek patří moringa, celým jménem moringa olejodárná (moringa oleifera). Listy moringy jsou zdrojem mnoha minerálů, vitamínů, bílkovin a proteinů. Obsahují mimo jiné vitamín C nebo betakaroten, vápník, draslík a antioxidanty. Vitamin C se podílí na antioxidační obraně buňky, neboť dokáže redukovat tokoferylový radikál. Tím se se řadí k tzv. antioxidantům, které pomáhají chránit náš organismus proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Tím přispívá k posílení imunitního systému a zvyšuje odolnost proti infekcím.

Housenice čínská (Cordyceps sinensis)

K léčivým houbám patří housenice čínská (cordyceps sinensis), která si v současnosti získává stále více na oblibě nejen mezi příznivci přírodní medicíny. Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spory, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí.

Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou odolnost, takže se dá řadit také mezi adaptogeny. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu a tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty. Toto působení napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě při sportu. Housenice čínská se také tradičně doporučuje pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem. Housenice čínská má všeobecně regenerační působení, a i ona by se dala vlastně zařadit mezi adaptogeny. Z přírodních látek obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém.

Beta-glukany (Glukany) a nukleotidy

Glukany jsou oligosacharidy nebo polysacharidy, složené z opakujících se molekul glukózy. Posilují imunitu tím, že tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk.

Glukany mohou také zvyšovat počet buněk imunitního systému (imunocytů) tím, že stimulují vytváření prekurzorových buněk, z kterých pak vznikají imunocyty, nové buňky imunitního systému. Čím jich je více, tím lépe se může organismus bránit infekci (“může si lépe zorganizovat práci”). To je důležité například při stresu, kdy počet imunocytů v organismu klesá a organismus je proto více oslaben proti infekci z vnějšího prostředí.

Glukany tímto způsobem stimulují náš imunitní systém v případně infekcí, jejichž nositelem mohou být viry, bakterie, plísně, kvasinky nebo parazité. Významné je i to i mohou zvýšit účinek antimikrobiální léčby (antibiotika, antivirotika, antimykotika).

Obsažené nukleotidy jsou důležité pro správný průběh imunitní odpovědi. Proto je důležité zvýšit jejich příjem jako prevenci v období očekávaných epidemií infekčních nemocí.

Jedná se o sloučeniny nukleosidů a kyseliny fosforečné, které tvoří základní stavební kameny nukleových kyselin v buněčném jádře, umožňují lidskému organismu lépe zpracovat vitamíny a stopové prvky. jejich nedostatek má za následek sníženou schopností lymfatických buněk zlikvidovat bakterie a viry, snížením počtu imunitních buněk a také narušením imunitní bariéry střeva, sliznic a kůže.

Reishi (lesklokorka lesklá, Ganoderma lucidum)

Tato houba obsahuje všechny esenciální aminokyseliny. Z minerálů má výrazný podíl železa a selenu a dále obsahuje některé vitamíny ze skupiny B. Důležitý je poměrně vysoký obsah vzácného prvku germania. Obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým působením, jiní zmiňují, že podporuje imunitu.

Obsahuje velké množství různých druhů polysacharidů (některé z nich se podobají známým beta glukanům). Díky nim Reishi příznivě působí na stav našeho imunitního systému. Dále obsahuje velké množství antioxidantů, polysacharidy, triterpeny, vlákninu, organické germanium, enzymy, adenosiny. Obsažené terpenoidy mají mít protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy patří kyselina ganodermová a lucidenová.

Maitake (sírovec, trsnatec lupenitý, Grifola frondosa)

Tato houba pochází z Japonska a je rozšířená i v Americe. Můžete na ni v menší míře narazit i v našich lesích. Maitake výrazně podporuje obranyschopnost organismu posílením imunitního systému. Je bohatá na minerály, vitamíny B2, D2 a niacin. Obsahuje vlákninu, polysacharidy (betaglukan, alfa glukan a další) a známé antioxidanty. Je doporučována při únavě, k posílení energetického systému, při nespavosti, podrážděnosti a duševní vyčerpanosti. Přispívá i k normalizaci látkové výměny.

Chaga neboli čaga (rezavec šikmý, Inonotus obliquus)

Rezavec šikmý (většinou je používán ruský lidový název Čaga), latinsky Inonotus obliquus, patří mezi cizopasné houby, konkrétně mezi choroše, které rostou na kmenech stromů. Tato houba má velmi významné postavení v ruském přírodním léčitelství. Hlavní obsahovou skupinou z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, které představují silné antioxidanty. Tyto látky, jak je celkem dobře známo, zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Druhou jejich významnou skupinou jsou triterpeny. V tradičním lidovém léčitelství v Rusku se chaga používá v případě žaludečních potíží (zánět žaludku, dvanácterníku či střev, žaludeční vředy), při nemocech, jako jsou nemoci jater či jako doplněk léčby lupénky. Rovněž je uváděno její působení jako celkově tonizující, adaptogenní a posilující imunitu.

Z minerálů obsahuje křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď, mangan nebo draslík. Mezi obsaženými vitamíny můžeme najít vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina D pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) nebo vitamin K1 (fylochinon). Z obsahu vitamínu K1 vyplývá, že by přírodní přípravky s obsahem rezavce šikmého neměli užívat pacienti, kteří mají problémy se srážlivostí krve. Z ostatních látek lze uvést polysacharidy, steroidy, chromogeny, lignin, puriny, kyselinu učagovou, buničina, inodiol, betulin či melanin.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlavní složkou hlívy ústřičné je polysacharid 1,3 d-glukan. K dalším složkám patří přírodní statiny, terpeny a další složky. 1,3 d-glukan pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu a zvyšuje odolnost proti infekcím. Nejvýznamnější z obsažených terpenů, pleurotin, má účinky připomínající účinky antibiotik a taktéž se v literatuře uvádí jeho antitrombotická aktivita (podporuje prevenci proti tvorbě krevních sraženin). Dále obsahuje vitamíny ze skupiny B, D, C a K. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít železo, zinek, draslík, fosfor, selen, sodík, jód a bor. Rovněž obsahuje aminokyseliny, steroly a proteiny a cukry.

Shiitake (houževnatec jedlý, Lentinus edodes)

Říká se jí také elixír života nebo houba dlouhověkosti, protože má léčivé vlastnosti. Shiitake upravuje množství cholesterolu v těle, potlačuje riziko zvýšení krevního tlaku (ale nízký tlak nezvyšuje), posiluje celkovou obranyschopnost organismu a má protivirové účinky.

Jednou z látek, kterou shiitake obsahuje, je lentinan. Jedná se o glukan, který má imunostimulační, antiinfekční (eliminuje virové, bakteriální, plísňové a parazitární infekční onemocnění). Úspěšně se osvědčil při léčbě a prevenci akné. Vedle aktivačního účinku na organismus působí také jako lapač volných radikálů (antioxidační látka).

Vitamin C (kyselina askorbová)

Z vitamínů ve spojení s imunitou je bezpochyby nejznámější vitamín C (neboli kyseliny askorbová). Vitamin C zasahuje do tzv. oxido-redukčních procesů v organismu. Mají významnou roli v metabolismu lidského těla a dochází při nich k uvolnění energie. Tím se podílí na antioxidační obraně buňky, neboť dokáže redukovat tzv. tokoferylový radikál (ovšem za určitých podmínek může askorbát v organismu působit naopak i prooxidačně). Je dobré ho kombinovat s vitamínem E (dá se říci, zjednodušeně, že si navzájem pomáhají a posilují svůj účinek). Oba se řadí k tzv. antioxidantům, které pomáhají chránit náš organismus proti negativnímu vlivu škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Tím přispívají právě k posílení imunitního systému. Vitamín C je rovněž potřebný pro tvorbu bílkovin kolagenu a přispívá ke správné funkci kostí a pojivové tkáně. Zvyšuje odolnost proti infekcím. Je důležitý rovněž pro metabolismus aminokyselin, konkrétně pro vznik nekódovaných aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu, čímž se podílí na syntéze kolagenu.

Z přírodních zdrojů, které jsou velmi bohaté na vitamín C je možné uvést šípek, rakytník, dále např. citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, papája, brokolice, černý rybíz, jahody, květák, špenát, kiwi, brusinky. Druhý z uvedených vitamínů, vitamín E, můžeme najít v přírodních zdrojích jako jsou oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců.

Zinek

Vitamín C se často kombinuje v doplňcích stravy se zinkem. Zinek má důležitou úlohu v aktivitách více než stovky enzymů. Je nezbytný pro tvorbu bílkovin a nukleových kyselin. Účastní se tvorby inzulinu. Je důležitý pro normální růst, vývoj reprodukčních orgánů, normální funkci prostaty a hojení ran a popálenin. Zinek se nachází v malém množství v řadě potravin, hlavně bohatých na bílkoviny, jak jsou například libové maso, játra, mléko, vaječné žloutky a mořské ryby.

Pro imunitu je právě důležité to, že bez působení těch enzymů, jejichž je zinek součástí, nedojde k vývoji a zrání T-lymfocytů, klíčových buněk našeho imunitního systému.

Selen

Významným prvkem je v tomto ohledu i selen, protože je součástí enzymů, které pomáhají zničit škodlivé volné radikály z okolního prostředí. Působí pozitivně na imunitní systém (při nedostatku selenu se snižuje stimulace lymfocytů, klesá aktivita NK-buněk, klesá tvorba interferonu). Termín NK u buněk, znamená, že se jedná o tzv. “natural killers” neboli “přirozené zabijáky”, které umí rychle zlikvidovat nádorové buňky a buňky infikované virem. Interferony se navazují na membrány okolních buněk a zvyšují jejich odolnost vůči virové infekci. Selen se vyskytuje v vyskytuje v para-ořeších, zrnech, kvalitním celozrnném pečivu, vejcích, ovesných vločkách, brokolici nebo fazolích.

Leuzea (parcha) saflorová

Leuzea neboli parcha saflorová, též označována jako maralí kořen je díky svým stimulujícím účinkem je řazena mezi adaptogeny. Používaná část jsou kořeny, ze kterých se připravuje lihový extrakt. Mezi obsahové látky patří sloučeniny označované jako ekdysteroidy, z nich hlavně ekdysteron. Ekdysteron je přírodní látkou typů sterolů. Je tedy sice svou podstatou látkou steroidní, ovšem nemá charakter mužských steroidních hormonů nebo syntetických anabolik (a tudíž nemá nežádoucí účinky, které jsou s nimi spojovány).

K dalším účinným látkám patří polypodin, flavonoidy, tzv. polyacetyleny, deriváty thiofenu, silice, třísloviny, pryskyřice, kumariny a další látky. Z minerálních prvků obsahuje vápník, fosfor, draslík a další prvky.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus)

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří svými účinky do skupiny tzv. adaptogenů.

Někdy bývá eleuterokok označován, poněkud nesprávně jako sibiřský ženšen, protože se blíží svými účinky ženšenu a pochází ze sibiřských částí Ruska, ale také i z Číny.

Používaná část jsou kořeny, ale v poslední době se také využívá nadzemní část. Mezi nejvýznamnější obsahové látky patří tzv. eleuterosidy (velká skupina), dále deriváty kyseliny benzoové, polysacharidy, tokoferoly a další látky. Tato bylina má významnou imunostimulační aktivitu, dále zesiluje činnost některých žláz s vnitřní sekrecí, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje aktivitu některých enzymových systémů, má pozitivní účinek na metabolismus, pomáhá zlepšovat psychický stav a rovněž se udává jeho ochranný účinek při některých typech infekcí zásahem do obecné adaptačního syndromu vyvolaného infekcí.

Indický ženšen (Withania somnifera, vitánie spavá)

Withania somnifera, označovaná též jako indický ženšen, vitánie či ašvagandha je léčivá rostlina pocházející z Indie, ale také z Afriky či oblasti Středomoří. Její účinky, jak již název napovídá, jsou přirovnávány k účinkům ženšenu. Látky v této rostlině obsažené jsou podobné látkám, které obsahuje ženšen pravý (panax ginseng).

Droga obsahuje především alkaloidy (dusíkaté látky, se silným účinkem na organismus). Většinou tvoří soli s organickými kyselinami (tropin, pseudotropin, anaferin, somniferin a withanin), fytosteroly (withanolidy), aminokyseliny (glutamová, asparagová, glycin), hentriacontan a další. Droga vykazuje značné spasmolytické účinky: látka uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva účinky na hladké svalstvo. Dále působí protistresově a upravuje krevní tlak. Withanolidy působí kladné imunostimulační účinky na aktivitu kostní dřeně. Alkaloid somniferin má sedativní účinky.

Withanii řadíme mezi adaptogenní rostliny – pomáhá zlepšovat náladu, imunitu, ale i snižovat množství špatného cholesterolu a cukru v krvi. Droga se používá jako sedativum a zlepšuje paměť. Dále se používá při infekčních onemocněních pro svůj protizánětlivý, antivirový a baktericidní účinek. Má užití při rekonvalescenci po těžkých nemocech, při fyzickém a duševním vyčerpání a nespavosti. Rovněž se používá i ve směsích pro své adaptogenní účinky, zvyšující nespecifickou odolnost vůči negativním vnitřním i vnějším vlivům účinky.

Závěrem

Látek přírodního původu zvyšujících imunitu je samozřejmě mnohem, mnohem více, ale o nich se zase můžeme povídat v jiných článcích. Důležité je, že příroda nám nabízí nepřeberné množství látek, které mohou přispět k posílení naší imunity a to je důležité vždy, nejen v dnešních dnech.