Přírodní kosmetika + TIP, jak si vyrobit doma svou vlastní léčivou mast (rozhovor s Denisou Kulhavou)

kubicova e1605863144497

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

FOTO: Petra Kubicová

„Každý den dostáváme do těla škodlivé syntetické látky, které ještě nedávno neexistovaly,“ říká Denisa Kulhavá. Bývalá modelka a vystudovaná právnička se dnes věnuje nejen charitativním projektům, ale též spolupracuje s českými vědci na vývoji bezpečné kosmetiky. Čtenářům Celostní medicíny dnes Denisa odhalí, mimo jiné, dvě své vlastní receptury, jež si každý může připravit sám doma: Mast, která uleví při nachlazení a čokoládovo-kakaovou pleťovou masku.

„Včerejšek už nezměníš, ale dnešek změnit můžeš.“ To je Denisy životní motto. Její život je spojen s přírodou, a to jak pracovní, tak i soukromý. Ve volném čase hodně čte, cvičí jógu, medituje a chodí do přírody, kde se cítí svobodně a bezpečně. Pomáhá lidem orientovat se ve zdravém životním směru, a hlavně naslouchat svému tělu. Jak sama na přednáškách říká: „každý člověk je originál a každý si musí najít to, co jemu vyhovuje nejvíce, a to ve stravě, v pohybu i ve způsobu trávení volného času.“

Říkáš, že sama nedodržuješ žádný striktní směr jak v životě, či ve stravě, čím se tedy řídíš?

Poslouchám své tělo, nejsem zastáncem jednoho jediného směru ani v životě, ani ve výživě, snažila jsem se vypozorovat, co mi dělá dobře a naopak, co mě zatěžuje. Prioritou je vyživit naše tělo kvalitními potravinami, abychom se cítili stále šťastni a plní energie, dopřát mu dostatek kvalitních tekutin. Když k tomu doplníme pohyb na čerstvém vzduchu, pozitivní myšlení a dostatek spánku, budeme si naplno užívat život. Vše začíná v hlavě a změnou myšlení. Věřím v zákon přitažlivosti: Když budeme myslet na věci, které vážně chceme a budeme se na ně soustředit celou svou myslí, zákon přitažlivosti nám je dá. Samozřejmě to platí i opačně. Proto bychom měli pečlivě dbát na to, na co myslíme a své myšlenky zvažovat. Sama u sebe jsem si to ověřila. Svým životem si utváříme svůj vlastní SVĚT :).

Ty si vybíráš pečlivě nejen kvalitní potraviny, ale také kosmetika je pro Tebe přijatelná pouze přírodní. Bylo tomu tak vždycky?

Určitě ne, kdysi jsem používala běžnou kosmetiku a netušila jsem, kolik chemie při špatně zvolených kosmetických přípravcích do těla dostanu. Každý den absorbujeme do svého těla látky, které ještě nedávno neexistovaly – synteticky vyrobené kosmetické přípravky, škodlivé přídavné látky v potravinách, zbytky chemických postřiků, výfukové plyny, syntetická barviva, bělidla v textilu apod. Náš organismus, který je součástí přírody, není na takové látky přizpůsobený a začíná na ně odpovídat ve formě těžkých onemocnění.

To znamená, že naše zdraví negativně ovlivňuje i výběr nesprávných kosmetických přípravků?

Určitě ano, prostřednictvím kůže se škodlivé látky z nekvalitní kosmetiky dostanou až do krve. Dnešní doba je přeplněná reklamou na různé kosmetické produkty, bohužel i luxusní kosmetické přípravky leckdy obsahují škodlivé látky jako jsou např.:

Dioxan (Diethylendioxid), který se nachází hlavně v odličovacích ubrouscích a tampónech, je karcinogenní. Parabeny (Ethylparaben, Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben, 4- Hydroxy Acid..) bývají původcem alergií a jejich pravidelné používání může celkově zhoršit stav kůže. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) způsobuje odmaštění pokožky a narušuje její hydrolipidický film, má dráždivé a svědivé účinky. Ftaláty (DEP, DEHP, DBP, BBP a DIBP) narušují metabolismus hormonů, mohou způsobit alergie a astma. Hliník (Aluminium) a jeho sloučeniny jsou zase škodlivé pro dýchací cesty, dráždí pokožku a nervovou soustavu. A další. Při výběru je důležité, aby kosmetika byla nejen přírodní, ale aby tyto zdraví škodlivé látky neobsahovala vůbec, nebo v minimálním množství. Proto je důležité při výběru číst tzv. INCI, což musí být uvedeno na každém přípravku, nebo v příbalovém letáku. 

Já jsem si nejdříve začala kosmetické přípravky vyrábět sama a některé si vyrábím dodnes, časem jsem našla takové, které splnily má očekávání a jsou přitom bez chemie, bez syntetických látek a u těch jsem zůstala.

Co si třeba dodnes vyrábíš?

Mezi mé oblíbené doma vyráběné produkty patří například „mast z rýmovníku“, která uleví při nachlazení. Její příprava je snadná a rychlá. Rýmovník je nenáročná rostlina, kterou si můžete pěstovat i doma v pokojové teplotě. Potřebuje jen více světla a pravidelnou zálivku. 15-20 lístků rýmovníku a 100ml tuku, jako nosný základ. Já používám BIO kokosový olej, včelí vosk, nebo bambucké máslo. Lístky si natrhám na malé kousky i se stonky a přidám do kastrůlku k rozpuštěnému tuku. Společně prohřívám, nikdy nevařím! Tento proces provádím zhruba 2 hodiny, aby došlo k dostatečnému uvolnění rýmovníkové silice do nosného základu. Poté nechám vychladnout a dám do lednice. Následující den směs znovu zahřeju, přidám znovu další natrhané lístky rýmovníků, a opět cca dvě hodiny prohřívám. Poté scedím přes plátýnko do připravených skleniček. Je to výborný pomocník na bolavý nos od rýmy, na masáž hrudníku a chodidel při nachlazení.

Když se dnes bavíme o kosmetice, měla bys nějaký tip i na výrobu domácí pleťové masky?

Ano, moc ráda, protože ačkoliv je v současnosti na trhu dostatek kvalitních pleťových masek, výroba těch domácích přináší spoustu výhod. Domácí pleťové masky jsou totiž levné, připravit je není žádná věda, a hlavně neobsahují chemické složky, které mohou pokožku podráždit nebo způsobit alergickou reakci. Výroba domácí pleťové masky vám ve většině případů zabere sotva pár minut a ingredience nejspíš najdete ve spíži, v lednici nebo na zahradě.

Masky je třeba nanášet na vyčištěnou nenakrémovanou pleť. Masku na tvář nanášejte v tenké rovnoměrné vrstvě, vyhněte se oční oblasti a okolí rtů. Většina domácích masek se nechává působit 15–30 minut. Po uplynutí doby působení masku z obličeje důkladně opláchněte vlažnou vodou a pleť poté namažte vaším oblíbeným krémem.  

Já se zamilovala do pleťové masky z kakaa a kávy. Tato směs napne kůži, odstraní odumřelé kožní buňky, zlepší průtok krve ke kůži. Návod je jednoduchý stačí 3 lžíce mleté kávy a 3 lžíce kakaového prášku k 8 lžícím mléka. Ingredience řádně promíchejte, ke směsi nakonec přidejte ještě lžíci medu. Směs naneste na obličej, a právě v tuto chvíli, je ten správný čas pro relaxaci.  

Je o Tobě známo, že jsi propagátorkou technologie AVE ACTIVE®. Co to vlastně je?

Jednoduše řečeno: návrat k přírodě. Je to metoda využívání rostlin a jejich prospěšných částí v maximální možné míře. Jde o unikátní postup využívající poznatky kvantové fyziky na molekulární úrovni, proto je zcela výjimečný. Ne vždy se nám podaří z bylinek a rostlin vstřebat do těla prospěšné látky, tak jak bychom chtěli. Tato metoda nám to umožňuje.  Postupem času jsem pochopila, že nestačí kvalitní suroviny, že nestačí jistota, že výrobek nemá žádné škodlivé látky, ale důležitá je také vstřebatelnost. Pomocí AVE ACTIVE® metody dokážeme z rostlinných složek získat až o 300 % více účinných látek než u běžných, dosud známých postupů (luhování alkoholem, vroucí vodou…).

V čem je tato technologie AVE ACTIVE® jiná, výjimečná?

V běžné lidské řeči technologie AVE ACTIVE® dokáže extrahovat mnohem účinněji a mnohem více funkčních látek, které následně dokáže i efektivně vpravit do organismu. Technologie tak umožňuje maximální možnou vstřebatelnost. Tento proces probíhá při pokojové teplotě, čímž se zachovávají zdraví prospěšné látky v původní formě. 

Je při výrobě touto technologií kladen důraz na přírodu?

Všechny části rostlin, které jsou zpracovávány, jsou využívány velmi šetrným způsobem, při výrobě se využívají nejmodernější metody s minimálním zatížením životního prostředí a v neposlední řadě všechny produkty vyrobené technologií AVE ACTIVE® jsou do třiceti dnů zcela rozložitelné v přírodě. Za samozřejmost považuji, že jsou bez parabenů, bez silikonů a nejsou testovány na zvířatech.

Chceš říct, Deniso, něco na závěr?

Příroda vše zařídila! Uvěřit těmto třem slovům, pokud jde o naše zdraví, se mnohonásobně vyplatí. Ze všeho nejdříve musíme přírodu chránit, začít by měl každý sám u sebe a svým příkladem inspirovat ke změně své okolí. Pojďme se společně pokusit vytvořit svět, kde ochrana přírody je samozřejmostí, svět lepší nejen pro nás, ale i pro další generace.