Přírodní kosmetika – odvary z bylinek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Bylinky mají své uplatnění v péči o pleť. Na přírodní ošetření pleti si vystačíme s bylinkami, které jsou všeobecně známé a snadno přístupné. Můžeme je používat jak vnitřně – čaje, tak i zevně – obklady, pleťové vody, přísady do koupelí, bylinné oleje, bylinná mléka či masti.

K ošetření unavené pleti a její následné regeneraci jsou výborným přírodním prostředkem odvary z bylin. Odvar si připravíme následovně – 1 polévkovou lžíci drogy přelijeme 2dcl vroucí vody a necháme 25 minut vylouhovat. Potom scedíme přes pláténko nebo velmi jemné sítko. Odvar necháme zchladnout a můžeme aplikovat na vyčištěnou pokožku. Odvary se používají k pravidelnému omývání pleti, můžeme je však přidávat i do celkové koupele (v množství 1 litru odvaru na vanu).

Nejvhodnější bylinky pro odvary

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: zklidňuje podrážděnou a přecitlivělou pokožku a silně regeneruje. Působí protizánětlivě, pomáhá hojit ekzémy, alergie a akné. Je velmi léčivý. Měsíček je vhodný jako přísada do dětských koupelí.

KVĚT ČERNÉHO BEZU: je výbornou dezinfekcí pro pleť postiženou akné. Zklidňuje a regeneruje kožní buňky. Je vhodný i do celkových koupelí.

LÍSTKY ZELENÉHO ČAJE: pokožku zklidňují a dezinfikují. Zelený čaj má mírné stahující účinky, takže je spíše vhodný pro mastnější či smíšenou pleť.

LISTY BŘÍZY BĚLOKORÉ: odvar z těchto listů uvolňuje póry a regeneruje. Je vhodný i do celkových uvolňujících koupelí.

PŘESLIČKA ROLNÍ: obsahuje velké množství křemíku, takže pleti výborně prospívá. Při pravidelném ošetřování se pokožka viditelně rozjasní.

MATEŘÍDOUŠKA: je vhodná pro prokrvení pokožky.

LISTY JAHODNÍKU: jsou výborné pro mastnou či smíšenou pleť. Stahují póry a dobře čistí.

BOBULE JALOVCE: jsou vhodné pro mastnou pleť. Stahují póry a výborně dezinfikují. Odvar je vhodný do celkových koupelí.

TŘEZALKA TEČKOVANÁ: je velmi regenerující bylinkou. Odvar se používá na citlivou a nemocnou kůži.

Z třezalky tečkované se v lidovém léčitelství připravuje i velmi léčivý olej: 2 lžíce suchých nebo 4 lžíce čerstvých květů dáme skleněné láhve a přelijeme 0,5 litrem panenského olivového, mandlového nebo sezamového oleje. Necháme stát 14 dní na teplém místě a pravidelně každý den protřepáváme. Pak olej slijeme přes jemné sítko či pláténko, květy dobře vymačkáme a uzavřeme. Olej uchováváme v lednici. Je výborný k léčbě popálenin, zánětů, bércových vředů. Zjemňuje popraskanou a vysušenou pokožku.


ŘEBŘÍČEK LÉKAŘSKÝ: pleť napíná a rozjasňuje.

VAVŘÍN (BOBKOVÝ LIST): odvar z vavřínu je velmi účinný při plísňových onemocnění kůže a svědivých vyrážkách. Pokožku prokrvuje a stahuje.

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ: je oční bylinka. Při podráždění očí (u alergií), pálení, slzení není nic blahodárnějšího než si vypláchnout oči světlíkem (odvar musí být dobře přecezený). Světlík účinně bojuje i se záněty očí, je vhodný už pro novorozence. Světlík vypíná vrásky pod očima a oči úplně rozjasňuje.

Celková nabídka přírodní kosmetiky.