Přírodní cestovní lékárnička

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Léto je doba dovolených a k nim zcela jistě patří i cestovní lékárnička se všemi možnými léky a zdravotnickými prostředky (náplasti, obvazy, souprava na klíšťata a podobně). Tuto skupinu ponecháme stranou a řekněme si, zda je možné sebou vzít i nějaké přírodní přípravky, které nám mohou pomoci.

Zcela jistě ano. Můžeme si mezi nimi i vybrat a zvolit ty, které nám budou vyhovovat. Samozřejmě, je třeba vzít do úvahy i technickou stránku věci, aby se nejednalo o příliš velká balení, která by nám zabírala zbytečně mnoho místa v batohu nebo kufru.

Na prvním místě bych zmínil čajovníkový olej, obvykle známý pod názvem Tea tree oil. Ten vlastně představuje díky svým vlastnostem malou lékárničku sám o sobě. Pochází z kajeputu střídavolistého, latinsky Melaleuca alternifolia.

Zdrojem přírodních látek jsou jeho listy. Tento olej je známý právě díky svým antibakteriálním, antiseptickým a fungicidním či antimykotickým (likviduje kvasinky a plísně) vlastnostem. Obsahuje velké množství terpenoidních látek, silic, které jsou zodpovědné za tento jeho účinek. Působí jak proti dermatofytům, houbám, původcům plísňových onemocnění, tak proti kandidám. Docela zajímavé je, že podle některých odborníků při určité koncentraci pozitivně působí proti zlatému stafylokovi (Staphylococcus aureus).

Čajovníkový olej se může použít i v případě kožních defektů, jako jsou rány, poštípání hmyzem či popáleniny. Rovněž se používá u nemocí svalů a kloubů, při stomatologických problémech (záněty dásní, afty, povlak zubů), snižuje tvorbu mazu, podporuje imunitu, zvyšuje krevní cirkulaci, preventivně pomáhá odpuzovat nepříjemný hmyz jako klíšťata či vši a má řadu dalších příznivých účinků.

Dalším výborným pomocníkem je rostlinné uhlí (též adsorpční nebo medicinální), známé také jako (byť nepřesně) živočišné uhlí. Vyrábí se zuhelnatěním rostlinného materiálu. Slouží v první řadě při akutních průjmech. Působí totiž jako adsorbens čili dokáže na sebe navázat nejrůznější škodliviny a toxiny. Může se použít i po konzumaci podezřelého jídla či dokonce i při otravách (ale zde už je nutný dohled lékaře). V případě akutního průjmu se užívá výrazně vyšší dávka než obvyklá, je třeba ho důkladně zapít a začít užívat co nejdříve (aby mohlo navázat co nejvíce škodlivin, než se vstřebají).

Dalším přípravků je tzv. kalciová mast, Calcium panthotenicum. Ta již podle názvu obsahuje jako základní látku, sůl kyseliny panthotenové. Tato mast se používá ke zklidnění a regeneraci podrážděné kůže po nadměrném slunění, na suchou a drsnou pokožku. Je to dáno tím, že kyselina pantotenová má pozitivní vliv na kůži. Zajišťuje totiž její optimální hydrataci a podporuje produkci kolagenových a elastinových vláken, čímž udržuje kůži pružnou a zdravou. Působí také protizánětlivě a posiluje přirozené léčebné procesy. Pomáhá při hojení jizev. Můžeme ji tedy použít na namazání na kůži podrážděnou sluníčkem, na dohojení ran či na prevenci tvorby jizev.

Slunění

Další z přípravků, který se Vám může hodit, je HemaGel. Tento přípravek hojí jak drobná poranění (řezné rány, oděrky, puchýře, popáleniny I. a II. stupně atd.), ale také chronické rány (vředy na bérci, proleženiny, jizvy, pooperační stavy, diabetické defekty atd.). HemaGel urychluje proces hojení rány, snižuje riziko komplikovaného hojení a zabraňuje hypertrofii jizev. Z toho vyplývají také možnosti jeho všestranného použití na cestách, zejména při hojení zmíněných řezných poranění.

Při nevolnosti při cestování jsou alternativou volně prodejných léků přípravky obsahující zázvor. Velmi dobře působí jako prevence kinetóz (nevolnosti při cestování), ale můžete ho použít i během nevolnosti. Je obsažen obvykle v těch přípravcích, které se žvýkají i rozpouštějí v ústech. Na cestách může pomoci pro lepší trávení nebo pro posílení imunity.

Na škodu není sebou mít hřebíčkovou olej (silici), která se uplatní zejména v případě bolestí zubů. Nejlépe je opatrně kápnou tento olej na kousek vaty a opatrně přikládat na bolestivý zub. Opatrný je třeba být proto, že se jedná o velmi silnou silici a zejména aplikace většího množství na sliznici dutiny ústní může být velmi bolestivá. Hodit se může i jako osvěžovač dechu (do sklenice vody kápnete jednu kapku oleje a vypijeme). Ve zmíněné dávce 1 kapku na sklenici vody (ne více!) ho můžeme použít i jako prevenci proti parazitům, na které rovněž lze narazit na cestách.