Přírodní barvení vajíček

barveni e1617281622386

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Také se vám zdá, že se velikonoční tradice v posledních letech tak trochu vytrácí? Víme, že za to mohou i současná omezení, ale nenecháme si nimi Velikonoce překazit. Nabarvíme vajíčka, upleteme pomlázku, upečeme beránka, muži vyšlehají alespoň babičku, tchýni, manželku, dceru – zkrátka aby nám ženy po celý další rok neuschly. 

Letos také zkusíme pro někoho tradiční, pro někoho netradiční, způsob barvení vajíček a to v maximálním souladu s přírodou. Budeme potřebovat jen běžně dostupnou zeleninu, ovoce a koření. A samozřejmě ocet, ten je velmi důležitý, aby barva na vajíčko správně chytla. 

Jak tedy na to?  

Budete potřebovat: 

  • Světlá vajíčka – uvařená nebo vyfoukaná 
  • Vřelou vodu 
  • Ocet
  • Ovoce, zeleninu, koření – podle požadované barvy

Postup krok za krokem: 

Připravíme si do velkých zavařovacích sklenic směsi horké (nikoliv vařící) vody, octa a zvolené ingredience. Čím více dané ingredience přidáte, tím bude barva výraznější. Ale nejen to – ještě je důležitá doba máčení vajíček. Vejce ponoříme do sklenic a necháme je v nich klidně několik hodin. Čím déle, tím lépe. 

Jaké barvy nám vzniknou? 

• Oranžovo-hnědá vajíčka – cibulové slupky: Na tento způsob nemusíte používat světlé, bílé vajíčko, postačí klidně hnědé. Cibulové slupky s horkou vodou a 2 velkými lžícemi octa propůjčí vajíčku oranžovou či hnědou barvu. 

• Žlutá vajíčka – kurkuma: Do horké vody přidáme 2 vrchovaté lžíce kurkumy + ocet a žlutá vejce jsou na světě. 

• Modro-fialová vajíčka – červené zelí: Zhruba polovinu hlávky zelí nakrájíme a vaříme 10 minut ve vodě. Potom odstavíme, a když už není voda vařící, vkládáme vajíčka. S octem nám vykouzlí barvu do fialova, s trochou jedlé sody do modra. 

• Zelená vajíčka – špenát: Špenát, klidně mražený, povaříme 10 minut s octem. Do tohoto horkého vývaru odstaveného z plamene vložíme vajíčko a necháme pár hodin. 

• Červená/růžová vajíčka – řepa: Do sklenice s horkou vodou nastrouhejte půlku středně velké řepy, přidejte ocet a promíchejte. Vložte vajíčka, nechte pracovat a pak se už jen radujte z růžovo-červené barvy. 

Na vajíčka také můžete zkusit obtisknout lupínky nebo kvítky. Stačí je pořádně přitisknout k vajíčku a pevně obalit látkou, zavázat a vložit do zvoleného odvaru. 

Pokud nechcete pro barvení vajíček používat zeleninu, ovoce, kurkumu, třeba proto, že jim tolik nevěříte v jejich barvicí síle, zkuste to s potravinářskými barvivy. 

Nakonec tradičně naše babičky vajíčka potřely jelenicí, špekem nebo sádlem, aby se hezky leskla.