Příprava na těhotenství

cm lezici tehotna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pokud plánujete těhotenství, je dobré se na něj připravit. Protože čím zdravější je nastávající maminka, tím zdravější a klidnější bude její děťátko. S přípravou na těhotenství by oba rodiče měli začít asi šest měsíců předem. Kvalitní strava je základ. Šest měsíců před plánovaným otěhotněním je důležitá úprava jídelníčku.

Organismus je důležité zásobit vápníkem, hořčíkem, vitamíny skupiny B (obzvláště kyselinou listovou), vitaminem C, E. Největší podíl by měl patřit zelenině, ovoci, luštěninám, celozrnným výrobkům a také zdravým tukům, které obsahují nenasycené mastné kyseliny – omega-3 a omega-9. Ty najdeme v olivovém oleji, ořeších, mandlích, seznamu, lnu, pupalce či brutnáku. Tyto tuky pomáhají udržovat stabilní hladinu krevního cukru a cholesterolu a tím chrání celý kardiovaskulární systém. Dále zvyšují imunitu, ošetřují střeva, dodávají do organismu vitaminy a minerály, zlepšují stav kůže, vlasů a nehtů.

Vitaminy C, E jsou antioxidanty, které by rozhodně neměly chybět žádnému z nás. Chrání tukové membrány v tekutém prostředí buněk, zlepšuje rovněž imunitní systém a snižuje riziko srdečních onemocnění, některých forem rakoviny. Tyto tři vitaminy a ještě řadu dalších cenných látek obsahuje v přírodní podobě rakytník řešetlákový, je běžně k dostání v podobě čaje, sirupu či šťávy.

Kyselina listová, jeden z vitaminů skupiny B pomáhá udržovat červené krvinky a podporuje zdravou funkci nervů, chrání rovněž plod před vrozenými vadami. Kromě toho chrání srdce tím, že pomáhá tělu rozkládat homocystein, sloučeninu podobnou aminokyselinám, která může zvyšovat riziko kardiovaskulárních chorob. Kyselina listová je podporována vitaminem B12, který má příznivý vliv na správnou funkci mozku. Vitamin B12 je velmi důležitý, jeho nízká hladina může vést až k poškození nervů a demenci. Celou skupinu vitaminů B obsahují například pivovarské kvasnice, které jsou k dostání v lékárnách či obchodech se zdravou výživou.

Na ochranu pevnosti kostí, svalů, nervů, srdce a vlastně celého organismu je nutné pravidelně doplňovat především vápník, hořčík, zinek a železo. V přírodní podobě jsou tyto minerály obsaženy v ořeších, mandlích, sezamu, karobu či melase.

Alkohol a kouření:
Vědecké výzkumy již několikrát potvrdily, že kouření kteréhokoliv z partnerů může oddálit početí, tudíž není vůbec vhodné. Mimo jiné tento zlozvyk v těhotenství vystavuje miminko riziku a může ovlivnit jeho kvalitní vývoj. Děti kuřaček se rodí s nízkou porodní hmotností. Alkohol rovněž negativně ovlivňuje celou plodnost, takže oba partneři by se ho v tomto období měli vzdát. V těhotenství alkohol poškozuje plod a dokonce může způsobit malformace.

Léky:
Početí a vývoj miminka je dokonale řízen vyváženými chemickými procesy v organismu. Další chemické látky, které vstoupí do těla, například v podobě léčiv, můžou tento vývoj narušit. Tudíž nejlepší volbou je nebrat žádné. Jestliže žena dlouhodobě užívá některý druh léků, je nutné o další medikaci poradit se svým lékařem. Také orální antikoncepce je založena a synteticky vyrobených hormonech, které ovlivňují plodnost. Jestliže je nastávající maminka užívá, měla by se po jejich vysazení ještě šest měsíců chránit před početím, než se její organismus dokonale vyčistí.

Pohyb a cvičení:
Pravidelné cvičení, jako je například kalanetika, jóga, power jóga, pilates, strečink, rychlá chůze, plavání či jízda na kole je velmi důležité. Protože ženě pomůže zesílit svaly dolní části zad, břicha, nohou, což tělu umožní lépe se vypořádat s požadavky těhotenství a porodu.

Před plánovaným otěhotněním je výborné si pravidelně jedenkrát za měsíc provádět očistnou kúru. Pro inspiraci nabízím pár tipů, jak si účinně očistit organismus:

Jablečná kúra:
Výbornou a zároveň docela příjemnou očistou je jablečná kúra. Během tří dnů konzumujeme pouze jablka, denně jeden a půl kilogramu. Upřednostňujeme samozřejmě domácí sortiment. Pokud nemáme, u kupovaných jablek je nutné pečlivě odstranit slupku, kvůli chemickému postřiku. Jablka konzumujeme během celého dne syrová a k nim musíme vypít tři a půl litru pramenité neperlivé vody. Po skončení tří denní kúry začínáme s veganskou stravou (pouze ovoce a zelenina), která by měl trvat alespoň tří až sedm dní. Dietu ještě podpoříme popíjením detoxikačního bylinkového čaje.

Dobrou službu nám učiní i jablečný ocet, nejlépe v bio kvalitě. Tento prastarý prostředek představuje jednoduchou metodu, jak se zbavit toxinů, zhubnout, snížit vysoký tlak, zlepšit kožní problémy a celkově se omládnout. Po dobu třech týdnů si každé ráno nalačno a večer před spaním vypijeme sklenici neperlivé vody, do níž přidáme jednu polévkovou lžíci jablečného octu. Místo jablečného octa můžeme použít i ume-ocet. Tato japonská pochutina se vyrábí z ume-boshi, což jsou švestky naložené dva roky v soli. Ume-ocet podporuje dezinfekci celého zažívacího traktu od jazyku až po konečník. Dále působí proti únavě a celkově posiluje imunitu.

Zeleninová kúra:
Známá a velmi oblíbená je kúra z kysaného zelí či pickles (což je kvašená zelenina). Pět až sedm dní pojídáme pouze kyselé zelí, které kombinujeme s uvařenou rýží natural či basmati. Toho všeho můžeme za den sníst, kolik chceme, ale nic víc. K tomu musíme denně vypít tři a půl litru neperlivé pramenité vody. Pro zintenzivnění účinku můžeme zkombinovat s některými z výše uvedených detoxikačních bylinkových čajů či tinktur.

Za další velmi účinnou detoxikaci a následnou regeneraci organismu považuji popíjení šťáv z čerstvé zeleniny po dobu tří až pěti dnů. Nejlépe v kombinaci zelí, mrkev, celer, červená řepa. Můžeme přidat i jablko. Dále je možné šťávu zkombinovat s pažitkou, řeřichou, kopřivou či bazalkou. Tuto šťávu bychom měli pít třikrát denně po dvou dc a k ní ještě vypít tři a půl litru neperlivé pramenité vody, nic víc.

Je-li vaše těhotenství neplánované, pak se o sebe začněte intenzivně starat, ihned jakmile získáte podezření.