Přijde zima, přijde kašel

Kašlem se tělo brání při podráždění dýchacích cest a pomáhá z nich odstranit překážky. Pokud se při kašli vylučuje hlen – jde o „produktivní“ kašel, pokud ne, jde o kašel suchý. Běžnou příčinou kašle je infekce dýchacích cest, zánět, či podráždění určitými látkami – kouř, chemikálie… Potlačování kašle může oddálit vyléčení. Přitom pálí v krku a v nose, oči slzí, při déle trvajícím kašli bolí břišní svaly.

Popsaný stav zhoršují virové či bakteriální infekce, astma, kouření. Prvním předpokladem pro léčbu je zůstat doma v posteli, mít více klidu, hodně pít bylinné čaje, med, aplikovat mazání hrudi. Při léčení kašle můžeme sledovat dvojí cíl – suchý, neproduktivní kašel je lépe mírnit (antitusika) a potlačovat, zvláště když je bolestivý a v noci budí nemocného; nemá totiž žádný léčebný účinek. Produktivní kašel (s vykašláváním hlenu) se potlačovat nesmí, protože odstraňuje spolu s hlenem škodlivý obsah z plic a pomáhá hojení sliznice dýchacích cest. Používáme spíše léky zřeďující hlen, který lze potom lépe vykašlat.

Z homeopatických prostředků se nabízí Bronchalis Heel, Husteel Heel, je vhodné doplnit Lymphomyosot kapky. Běžný kašel ustane spontánně, jakmile dojde k vypuzení cizího tělesa – dráždícího sliznici. Často smrkat, aby dýchací cesty zůstaly volné.

Z doplňků stravy jsou vhodné:

1. podběl, jablečník, mateřídouška

Dávkování: jeden šálek čaje třikrát denně
Doporučení: na jeden šálek horké vody použijte 1 nebo 2 lžičky sušené léčivky; lze užívat dohromady i každou zvlášť

2. lékořice

Dávkování: 45 kapek tinktury nebo jeden šálek čaje třikrát denně
Pozor: může zvyšovat krevní tlak – pokud jím trpíte, poraďte se s lékařem
Doporučení: tinkturu nakapejte do vody; na čaj vylouhujte lžičku léčivky s jilmem nebo proskurníkem

3. jilm americký

Dávkování: 1 šálek čaje podle potřeby až třikrát denně
Doporučení: 1 lžička sušené léčivky na šálek vroucí vody

4. proskurník lístky

Dávkování: jako čaj jeden šálek až třikrát denně
Doporučení: použijte 2 lžičky sušené léčivky na šálek horké vody; lze míchat s jilmem, nebo jednoduše extrakt z černého bezu , má příjemnou chuť a posílí mechanismus kašle a odkašlávání.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.