Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Příčiny vzniku infekčních nemocí

21.05.2012

Nedávno jsem v historii biologie našla zajímavý spor mezi objevitelem mikrobiálního původu vzniku nemocí Luisem Pasteurem a jeho oponentem Antonie Béchampem.

Ve stručnosti lze Pasteurovu teorii shrnout jako „mikroorganismy létající vzduchem s cílem napadení vyššího organismu a vyvolání nemoci.“ Na základě této teorie stojí vývoj a použití celé řady antibiotik, očkovacích látek, protibakteriálních mýdel a dalších čistících prostředků.


Profesor Béchamp považoval naopak za zásadní pro vznik nemoci prostředí, ve kterém k nemoci dochází, tj. vlastní organismus. Mikroorganismy jsou podle Béchampa ve formě tzv. mikrozomat součástí každého organismu, ve kterém se podílejí na výstavbě zdravé tkáně a na odbourávání tkáně poškozené. Prvotní příčinou nemocí je podle Béchampa vlastní tkáň, která je toxicky anebo nevhodnou výživou poškozena a kterou je třeba odbourat, a to, co dnes obvykle popisujeme jako nemoc, je soubor příznaků souvisejících právě s odbouráváním poškozené tkáně. Rozdíl mezi nemocí a příznaky nemoci lze demonstrovat na horečce, která byla dlouho považována za nemoc a kterou bylo doporučováno terapeuticky potlačovat, ale dnes už víme, že horečka je v naprosté většině případů zdravou a přirozenou obrannou reakcí organismu a jejím potlačením se narušuje organismu vlastní obrana. Nemoci jsou podle Béchampa způsobeny nedostatkem výživy buněk anebo toxicitou na jejich úrovni, nelze je „chytit“, ale budujeme si je. Přítomnost mikrobů neznamená přítomnost nemoci, protože mikrobi neovlivňují zdravé buňky.Béchampovu teorii podporuje i tak zvaná ayurvédská „Land and Seed Theory“, která vysvětluje, že jakékoliv semínko může vyrůst a prospívat jen v prostředí, které je pro něj vhodné. Stejně tak i z tisíců mikroorganismů okolo nás anebo přímo v nás mohou prospívat jen ty, které se nacházejí ve vhodném prostředí. Zdravý organismus není vhodným prostředím pro jakýkoliv patologický proces a bez potíží zvládne běžnou mikrobiální zátěž, případně proběhne možné infekční onemocnění v mírné formě a obranyschopnost jen dále posílí.Je zajímavé, že samotný Pasteur na sklonku života vyjádřením "The Terrain is everything, the Germ is nothing" uznal Béchampovu teorii.Vycházíme-li z učení a doporučení Béchampa, tak bude nejlepší obranou před jakýmikoliv infekčními a chronickými nemocemi budování zdravého organismu cestou prevence. Prakticky to znamená investování do zdravé výživy namísto celé plejády léků, očkování a dalších obranných prostředků, dále pak prevenci ve formě pravidelného pohybu, zdravého spánkového režimu, pozitivní myšlení, nekuřáctví apod.Sama nevím, kdo měl pravdu, a vlastně ani jestli existuje absolutní pravda. Jistě však vím, která z teorií lépe odpovídá mému chápání světa i logice (a která lépe prospívá farmaceutickému průmyslu). Jsem si jistá, že mé chování, strava a životní styl zásadně rozhodují o mém zdraví. Zdravotní potíže chronického rázu nepovažuji za vinu útočných mikrobů létajících okolo nás ani démonů, ale za vybočení při budování zdraví.Moje doporučení

  • Při všech chronických zdravotních potížích doporučuji zamyslet se nad možnými příčinami a nejdříve je vždy hledat ve vlastním chování, životním stylu, myšlení a stravě.
  • Naprosto logicky je podle mne vhodné řešit všechny zdravotní potíže neakutního rázu především kauzálně, tj. cestou úpravy životního stylu, který vznik nemoci umožnil.
  • V případě neschopnosti nalezení příčiny nemoci anebo nejistoty doporučuji u chronických potíží vždy konzultovat i s lékaři zabývajícími se diagnostikou a terapií pomocí některé z přirozených terapeutických metod (kupř. tradiční čínské medicíny anebo homeopatie).

 

Přečtěte si knihu Velmi osobní kniha o zdraví od Margit Slimákové, která je v naší nabídce.


Související články:
Nemoc jako cesta - Za nemoci si můžeme sami
Jak zvládat běžné infekční nemoci
Fascinující schopnost imunitního systému
Infekční mononukleóza aneb nemoc z líbání
Marnost nad marnost


21.05.2012
autor: Mgr. Margit Slimáková, Ph.D.
zdroj: www.naturalway.eu
další články v rubrice: Ostatní


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

348,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS